istanbul avrupa boğaz hattında ev arıyorum. ne yapmalı?

ilk işime giriyorum. maaşı primlerle beraber 4500-6000 diyelim. yakın arkadaşlarım 5 kişi beşiktaşta bir ev gezecekler, sen de gel dediler. evin kirası 6000 bana 1200 düşüyor haliyle. ev güzel ama kararsız kaldım ilk kez çıkacağım için. 5 kişi yaşamak efsane zor olur mu dubleks evde? arkadaşlarım iş hayatında oldukları için daha lüks bir yaşam istiyorlar.

bunların dışında kira vermek-ev satın almak arasında da kararsızım. tabii ki ev alırsam çok küçük ve boğaz hattında olamayacak ev. ama altımda araba olduğu için çok da sorun olmaz belki. kira vereceğine ev al, hem de yatırım olmuş olur der misiniz? hangisi mantıklı?

aslında asıl sormak istediğim bu maaşa 1200 lira(beşiktaş) vermek kazıklanmak mıdır? 1200 lirayla kotarmanın bedeli olarak can ciğer de olsa 4 arkadaşınızla kalmak tolere edilemez midir? (ev dubleks,4+1)

5 kisi besiktasta gezecekler deyince eve 6. sandim seni :) 4+1 4 kisi biraz hayat tarziniza ve ozgurluk anlayisiniza bagli. bence ev buyukse cok sorun olacagini dusunmuyorum calisan kesim ogrenci kesimden iyidir yani gerekirse cikabilecegin denemeye deger bi seneyim olarak dusunuyorum. ps: hic ev arkadasiyla vs yasamadim

  • ala09  (11.07.21 22:09:19)
He ekleyelim. 1200 cooook normal kisi basi olarak daha dusugune bulamazsin bence. bulursan da cabucak bunalirsin kira/maas oranin gayet ideal ustelik merkezde oturacaksin

  • ala09  (11.07.21 22:10:10)
Çalışan kişi için dubleks bile olsa 5 kişi çok fazla, iş yerinde iyice yorulunca kafa dinlemek istiyor insan, öğrenci evi tarzı sakinliği seviyorsanız zor. 1200 iyi bir fiyat Beşiktaş için, nelerden vazgeçibilirsiniz ona göre düşünmek gerek.

İstanbul'da araba beni çok yoruyor. Marmaray hattında Anadolu Yakası, Üsküdar İcadiye, Bostancı İdealtepe ya da Sarıyer tarafları düşüneilirsiniz 1 arti bir. Ancak 4500 ile değil de 6000 bin ile mümkün olur.
  • kaset  (11.07.21 22:53:33 ~ 22:55:23)
Daha lüks bir yaşam istiyorlarsa neden beş kişi birlikte yaşıyorlar o da garip. Bir kişi bile çalışan insanı zorlar ama şu durumda beş kişiden iyidir. Hem evde dört oda varken beşinci nerede uyuyacak?

  • ruhen hastayim ben  (11.07.21 23:13:59)
Sırf beşiktaş diye 5 kişi aynı evde asker koğuşu hayatı yaşayacağıma esenler’de yalnız yaşarım..

  • dadasalon  (11.07.21 23:38:03)
neresi olursa olsun 3 kişiden fazla aynı evde yaşanmaz. hatta bazı durumdalarda 3 kişi bile fazla. kararınızı dikkatli verin derim.

  • dertliyim dostlar  (11.07.21 23:52:50 ~ 23:53:05)
5 kişi bir arada çok zor. Öğrenci evi değil bu çalışırken çok yorucu olur.

Ben olsam biraz daha uygun fiyatlı bir semtte, daha az insanla yaşarım. Hemen 10 dakikalık bir motor yolculuğu uzaklıktaki üsküdar, salacak, fıstıkağacı, bağlarbaşı gibi yerlere bakarım mesela. Ya da altunizade metrobüse yakın yerlere bakarım. Buralarda daha uygun ve daha yaşanılası evler bulmak kolay. Bu arada hakikaten anadolu yakasının birçok semti, çok daha yaşanılasıdır.
  • anten  (12.07.21 09:24:02)
5 kişi mi? yuh.

  • burya  (12.07.21 09:29:38)
sims oynarken bile 5 kişiyi idare edemiyordum gerçeğini hayal edemedim. Tuvalet, temizlik, yemek işleri çok sıkıntılı. bir mal sahibi olabilme ihtimaliniz varsa o tarafa yönelmeniz daha mantıklı bence.

  • Hallegadola  (12.07.21 09:32:05)
4 artı 1 evde topluca lüks yaşam isteyen insanlar da 4500 TL ile boğaz hattında ev de tutarlı görünmüyor. Ama Arkadaşlarla bir süre idare edilebilir kafa netleşene kadar. Acele etmeyin. Kazandığınızın yarısını falan eve yatırmaya kalkmayın. Para eriyor.

  • not dark yet  (12.07.21 11:28:12)