[]

Ne olabilir? (iyilesmeyen yaralar)

Gecen sene de olmustu, simdi de oluyor. Olan sey su: 3 ay kadar once evdeyken sinirden bir yerlere tekmeler attim, bir ayagimin bilegindeki yuvarlak kemigin hemen alti hafif bir yara oldu.

Sanirim normal bir insanda birkac haftada geciyordur oyle bir yara. Cunku sacma, hafif bir yara ama haftalar gecti, aylar gecti, yara iyilesmedi. Su anda tam olarak 3 ay 1 hafta gecmesine ragmen, hala hafif bir cizgi var bilegimde. Hala eski haline donmedi bilek, disaridan bakinca orada bir cizgi oldugu belli oluyor. Boyle kucuk bir yara bile 4-5 ayda iyilesecek sanirim.

Bunun sebebi ne olabilir? Seker hastaliginda oluyormus ama daha yeni sekerimi olcturdum, normal cikti. 6 ay once de normaldi. Hipoglisemim var bir tek, ilac da kullanmiyorum onun icin ama doktor "seker hastaliginda yaralar gec iyilesir" dedi (doktora bu yaramdan bahsetmeyi unuttum, baska bir sorumun cevabinda bunu soyledi), hipoglisemi icin bir sey demedi.

Bunlarin disinda b12 vitaminim normal. Folik asit biraz dusuk dedi, onun ilacini kullaniyorum. Bir de d vitaminim hep dusuk cikiyor.

Seker hastaligim da olmadigina gore neyden kaynaklaniyor olabilir ki bu durum? 2 senedir boyle ama 5 sene once de boyle miydi bilmiyorum.

Bir de su var, tahlil icin yedigim yemekte karbonhidrat tuketmememe ragmen tokluk sekerim yine cok dusuk cikinca doktor "metabolizmal bir sey olabilir, endokrinolojiye git" dedi, bir de ona gidicem bakalim.

 
tl;dr, özür dilerim. sadece şunu demeye geldim, ayaklardaki yaralar zaten çok uzun sürelerde iyileşiyor. kan akışı yavaş çünkü. bence fazla takılmayın, yarayı bepanthene, hametan, pişik kremi gibi ürünlerle ovarak iyileşmeyi desteklemeye çalışın. sevgiler!


  • e haliyle  (09.07.21 22:06:29) 
Ek yapayim o zaman: gecen seneki uzun sure iyilesmeyen yara, bacagimin bayagi bir ust kismindaydi.


  • ahm1  (09.07.21 22:14:59) 
bacak da zor iyileşiyor, hocam. evvel mayıs’ta kaza yaptım, izi hala belli oluyor. ilaveten, hareketsiz yaşıyorsunuzdur belki, ya da yeterli beslenmiyorsunuzdur? endokrinoloğa görünün, tabii... sadece bu arada içinizi ferah tutmanız daha iyi olabilir.


  • e haliyle  (09.07.21 22:33:56) 
Yara mı yoksa izden mi bahsediyorsunuz?

Düşmüştüm kolum çizilmişti 2 yıl oldu izi duruyor hala tamamen geçmedi. İz o kadar çabuk geçmez.
  • playing star again  (09.07.21 22:54:13) 
@playing star again: Dogru evet, izden bahsediyorum aslinda.

Yara iyilesti, iz kuculdu kuculdu ama hala belirgin bir derecede var iz. Bu izler de hizli geciyor diye aklimda kalmis, nasil olabilir yillarca gecmeyen iz? Bu işte baska bir iş olmasin?
  • ahm1  (09.07.21 23:19:52) 
yaş alıyoruz. :3 biz yaş aldıkça yenilenme hızımız düşüyor.


  • e haliyle  (09.07.21 23:39:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.