İstanbul'un tüm işleri alıp diğer şehirlere vermemesi sorununu napacağız?

Merhaba arkadaşlar,

Yeniden iş aramaya koyuldum ve 1 aydır iş arıyorum. Ancak İstanbul dışında neredeyse hiçbir yerde adamakıllı iş yok. İstanbul için bir günde çıkılan iş ilanı sayısı diğer 80 il için çıkılan iş ilanının toplamından daha fazla. Bu 1 aydır doğu batı güney kuzey demeden başvuruyorum. Önceden sadece Ankara'daki ilanlara başvuruyordum. Özgeçmişim Kariyer'de 3 ayda falan 10-15 görüntülemeyi zor buluyordu. Şimdi 1 ayda 70 küsür görüntüleme aldım. Belki az olabilir ama benim için bu rekor bir gelişme. Görüntüleyenlerin yarısından fazlası İstanbul'daki şirketler ve bazıları 2-3 defa görüntülüyor. Ama önyazıda özellikle taşınmaya açık olduğumu belirtmeme rağmen başka şehirde olduğum için çok aranmıyorum.

Dün İstanbul'daki ilanlara başvurmadım. Her gün görüntüleme alan özgeçmişim muhtemelen bu yüzden bugün görüntüleme almadı. İlla İstanbul'a gitmeye mecbur muyuz? Diğer şehirler neden adamakıllı iş fırsatı sunamıyor? Neden Ankara, İzmir, Bursa gibi şehirler bile İstanbul ile mücadele edemiyor? Bir de bu 1 ayda aldığım görüntüleme miktarına bakarsak İstanbul'da yaşasaydım kesin iş bulur muydum sizce? Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Diğer şehirlerdeki şirketlerde sirkülasyon daha az, giren çıkmıyor. Merkezi İstanbul dışında olan şirketler İstanbul'dakiler kadar büyük veya büyüme trendinde de olmuyor, genelde kendi yağında kavrulan şirketler oluyor. (büyük olan ve büyümeye devam edenler de yok değil tabi ama talebi karşılayacak kadar iş arzı çıkmıyor)

Devletin diğer şehirlere yatırım konusunda ciddi teşvik yapması lazım. Nüfusu zaten patlama noktasına gelmiş durumda İstanbul'un daha hala fabrika açmaya çalışan bile var.
  • materyalist imam  (09.07.21 17:40:45)
bu gerçekten büyük sıkıntı. Ayrıca maaşlar da yetmiyor. Atıyorum İstanbul'da 7-8 bin maaş alsan zor geçinirken, belki başka şehirde 5 bine daha iyi yaşayacaksın. (ha genel olarak birikim yapmak olarak ikisi de çok kötü tabii)

Şu uzaktan çalışma işlerinin gelişmesiyle bir şeyler değişir diye umuyorum ben.

İstanbul'da kesin iş bulursun diyemeyiz ama şansın çok daha yüksek.
  • nhk ni youkosu  (09.07.21 17:47:17)
Kamu dışında başka yerlerde iş yok. İstanbul'da maaşın yetmemesi de ayrı sorun. Kiralar olmuş 3000 lira. En az 10 bin TL maaş almalı ki insan geçinebilsin.

  • integrative  (09.07.21 17:50:45)