İkinci el otomobil

İkinci el otomobillerin ekspertiz videolarını izliyorum bazen. Adamlar dolandırıcılıkta doktora yapmışlar. Arabanın önü 2012 model, arkası 2016 model. Birleştirmişler ama işçilik çok iyi. Satın alan birkaç ay fark etmemiş bile. Merak ettiğim, yurt dışında da böyle bir olay var mı? Almanya'da böyle şeyler yapan var mıdır? Arabalar zaten ucuz olduğu için o kadar uçacaklarını zannetmiyorum ama yine de sormak istedim. Bir de diyelim biri sıfır araç almak istiyor. Sıfır aracın ekspertizi nasıl oluyor?

Avrupa/abd işçilik çok ücreti pahalı ve araçlar uygun fiyatlı olduğu için kimse girmiyor o işlere. Sıfır arabayı alanda gidiyor ekspere giriyor. Bazen araba taşıma esnasında çiziliyor ve ya başka bi sebeple kaportasında hasar oluşuyor. Bayide aracı servisinde boyatıp satıyor. Bir arkadaşım bagajı boyalı aracı bayi fiyatının altında aldı bayi söyledi burası boyalı o yüzden fiyatı uygun diye.

  • 1917  (07.07.21 19:41:57)
Kanada'da kaporta isciligi inanilmaz pahali ve iyi kaportaci bulmak cok zor. O yuzden buyuk kaza yaptin diyelim iki secenek var. Ya sigorta dahil oluyor ve hasara bakiyorlar, eger aracin degerinin %50sini gecen hasar varsa ki airbagler falan patladiysa bu cok yuksek ihtimalle boyle oluyor, arac perte cikiyor. Sana aracin parasini veriyorlar, yeni arac ile devam ediyorsun.

Ya da sigorta karsilamiyorsa (tek tarafli sigorta yaptirdin ve suc sende ise sigorta senin degil karsi tarafin hasarini karsilar) ve hasar cok cok buyuk degilse o zaman sen kenarda kosedeki dandik kaportacilara gidip, cikma parca falan kullanarak toplattirmaya calisiyorsun. Kazali araba o yuzden cogunlukla 10km ilerden belli oluyor. Araba da ucuz oldugu icin cogunlukla bu ihaleye kimse girmez.

Hasar kaydi eger ise polis/sigorta dahil olmadiysa gozukmuyor.

Elimde eski bir arac vardi mesela, bel alti boya attirmak istedim $5000 fiyat verdiler. Komple araci boyatmak icin $10.000 civari para istiyorlar.

Iscilik cok pahali oldugu icin kesilmis eklenmis arac falan bulmak pek mumkun degil, ama insanlar hobi olarak kendi garajlarinda 3 kulustur alip parcalari birinden birine aktarip bir arac ortaya cikartabiliyorlar, sonra onu muayeneye sokuyorsun gecerse binersin.
  • cooperr  (07.07.21 19:58:49)
ABD'de arada bir vardır belki ama bu kadar yaygın ve kanıksanmış durumda değil tabi. Anca kendi proje aracın için sağdan soldan parça ile toplayacaksın da anca öyle erişeceksin böyle ucubeliklere. Buradaki 16-17 yaşındaki elemanlar bile garajda yaptıgı dandik proje aracına en azından bir roll cage koyuyor ki bu da dalavere ile iş yapmak değil zaten.

Bir de bu 3 hurdadan 1 araba toplama olayı burada sıradan oto tamircilerinin, kaportacılarının yapıp para kazanacağı bir iş değil. İşini etik ile yapan adam zaten kazanıyor. Bunun üzerine bir de aylık ~$500 vererek altına AMG çekebliceğin ortamda kim 10 yaşındaki araçları birleştirerel tekerlekli tabut imalatıyla uğraşacak yani.
  • rm  (07.07.21 20:12:16)