Bu dezavantajlardan kurtulmam mümkün mü?

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle gönderim biraz uzun. Kusura bakmayın. İyi okumalar dilerim.

Hayatım boyunca kurtulamadığım bazı dezavantajlar üzerime yapışıp kaldı ve hayatımı cehenneme çeviriyor. İçinde bulunduğumuz toplum da sağ olsun oldukça şekilci ve acımasız olduğu için muhtemelen sahip olduğum dezavantajlar yüzünden hayatımda olumlu hiçbir şey olmuyor. Çünkü dış görünüş her şey maalesef.

Bu dezavantajlardan ilki çocukluğumdan beri süregelen diksiyon problemi. Dilimde pelteklik var ve konuşurken bazen dilim istem dışı dışarı çıkıyor. Çocukken daha belirgindi bu. Tanımadığım birileriyle konuşurken beni engelli zannediyorlar. Özellikle iş görüşmelerinde sağ olsunlar "Siz engelli misiniz?" diye pat pat yapıştırıveriyorlar. Ses tonum da biraz boğuk çıkıyor. Ses tonumdan acayip derecede nefret ediyorum.

10 yıl önce yaşadığım romatizmal bir sağlık sorunu nedeniyle askerlikten muaf olmuştum ve bunun da pistte boy boy göstermesiyle oluşan kombodan faydalanıp (özgeçmişte askerlikten muaf olduğum yazınca) "Engelli raporunuz var mı?" diye bir kroşe daha vurup nakavt şekilde beni gönderiyorlar "Biz sizi ararız." diye. 5 yılda tonlarca iş görüşmesine gittim ve bunlardan yalnızca ikisinde işe alındım. Ama o ikisi de istediğim şekilde gitmedi ve kısa sürdü. Yani yine elde var sıfır sayılır. Bilmiyorum bu insanlar bu kusurun zihinsel bir engele mi işaret ettiğini düşünüyor yoksa diksiyonu bozuk birini alarak şirketlerinin imajına gölge düşüreceklerine mi inanıyor bilmiyorum ama eminim ki sıradan birileri bu kadar görüşmeden bayağı bir olumlu sonuç alırdı.

İkinci dezavantajım da yukarıda bahsettiğim romatizmal rahatsızlık ve uzun saatler boyunca bilgisayar başında oturmanın birleşiminden kaynaklanan kamburluk. Bu da kötü bir manzara yaratıyor. Zaten olmayan karizmam ( o okul yıllarımdaki eski karizmamdan eser yok şimdi :( ) yerlerin dibine geçiyor.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi iş bulamamam sebebiyle ailem, akrabalarım falan herkes "Engelli raporu al, EKPSS'ye gir, devlet kadrosuna yerleş, keyfine bak" (Esas bahane askerlikten muaf olmam) diye darlıyor. Ruhuma aldığım o kadar hasar yetmiyormuş gibi bir de bu düşmüşlüğü kabul etmemi, bunu belgeli hale getirmemi istiyorlar. Bir kez çenelerinden kurtulmak için gidip başvurdum engelli raporunu almak için, çünkü vermeyeceklerinden adım gibi emindim. 15% verdiler. Bununla yetinmeyip tekrardan uğraşmamı istediler. Kısa bir süre öncesine kadar yaptığım serbest çevirmenliği bırakıp yeniden iş aramaya koyulduğum, bu uğurda şehir değiştirmeyi bile göze aldığım için bu engelli raporu için tartışmalar yeniden şiddetlenmeye başladı. Bir insanın onuru, gururu nasıl yok edilirin onun canlı performansına şahit oluyorum resmen. Kendilerine göre iyilik yapmaya çalışıyorlar, beni düşünüyorlar ama ben neden olmadığım halde olmakla yaftalandığım bir şeyi kabul etme zavallılığına düşeyim ki?

Engellilerle bir sorunum yok, sonuçta kendi seçtikleri bir şey değil bu ama bu maruz kaldığım şey engelli olmanın ötesinde bir şey. Çocuğu olmayan çiftlere "Neden çocuğunuz olmuyor?" demekle veya onların üzerine gitmekle aynı şey bu.

Ne dersem diyeyim beni anlamıyorlar. Neden bu zamana kadar yapmadım bilmiyorum ama artık canıma tak etti. Kurtulmak istiyorum bütün bunlardan. Diksiyon kursuna giderek bu pelteklik ve ses sorunundan kurtulmayı düşünüyorum. Sizce bu mümkün mü? Ayrıca her sabah koşuya çıkarak daha dik bir duruşa ulaşmam ne kadar sürer ve en önemlisi bunların iş görüşmelerinde ne kadar katkısı olur? Her neyse bayağı uzun oldu. Kusura bakmayın. Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

merhaba, diksiyon kursu ses tonuna cok etki etmez belki ama pelteklige epey yardim edecektir. tabii diksiyon ve tonlama duzelirse belki ses tonunuz da eskisi kadar rahatsiz edici gelmeyebilir.

dik durus icin kosudan cok reformer pilates faydali olur bence. yuzme de ise yarayabilir.
  • in vino veritas  (07.07.21 19:06:41)
youtu.be

Sunlari yap 1 haftada bile faydasi oluyor.
  • divit  (07.07.21 19:12:37)
Belki senin iyiliğini düşünüyorlar ama seni ne kadar kırıklarının farkında değiller. Teşekkür et ve yoluna devam et

  • opitseri  (07.07.21 19:31:56)
Beni de darlıyorlar çok sosyalist, sol görüşlü ailem. Sahte sağlık raporu almamı söylüyorlar. Kuzenim de görme engelini artırdı, bir kadroya yerleşti. Normalmiş gibi de her yerde anlatıyor, sen de yap diye akıl veriyor.

  • gelmeistemem  (07.07.21 19:37:49)
konuşmanız için: konuşma terapistine gitmeniz gerek. diksiyon kursundan çok daha yararlı olur.

kamburluk: kambur durmuycan aga. bende de vardı. o kadar yani. aklına geldikçe dikelicen. bilgisayar başında oturma. illa bilgisayar başında olmak gerekiyosa bilgisayarı yüksekçe bi yere koyup ayakta durucan

aile, akrabalar: konuşmayın. onlarla hiçbirşeyi tartışarak çözemezsiniz. laf anlatamazsınız. ben halledicem diyin, fikir verirlerse sakın konuşmalarına bile izin vermeyin, susturun. en kötü "çok huysuz laf anlatılmıyor" derler ve rahat bırakırlar :) dediğim gibi "ne desem anlamıyorlar" demişsiniz. anlamaları imkansız. anlatmaya çalışmayın. siz çocuksunuz, aileler çocuklarıyla tartışmazlar, aileler çocuklarını dinlemezler. çocuk kişisinin fikri dinlenmez yalnızca emir verilir. eğer ailenize sert çıkar, bastırır, susturur ve terslerseniz size yetişkin muamelesi yaparlar, korkar rahat bırakırlar.
  • bronz böcek  (07.07.21 19:48:25)
Abi türkiyede yaşıyoruz ne bekliyorsun etraftan. Sadece kadın olduğu için bile türlü türlü eziyet görüyor insanlar.
Neyse, sen şimdi bu tespitleri net şekilde fark ederek önemli bişey yapmışsın daha önemli kısmına geçip çözmeye uğraşmalısın.
Romatizmal hastalık nedir? Artrit gut benzeri bişey mi? Daha yaşın kaç bunun ilerisi yani görüntüden öte iç organlara etkisi var.. öncelikle tedavini sağlamlaştır. Sonra da bütçe ayırıp aletli/reformer pilatese git iyi bir yer bulup. Diksiyon olayı en basiti hiç konuşmayan insanları konuşma terapisiyle iyi ediyorlar. Sen düz diksiyon kursuna gitmeyeceksin; böyle bir yerden ses ve konuşma terapisi alacaksın.
Ama hiçbişey yapmadan da olmaz. Yerleşmiş bir değer, estetik, sosyal algımız var. Senin de var. Şıp diye değişmez bu; sen değişip kimse için değil kendi mutlu olacağın hale dönüşmelisin.
  • rewlack  (07.07.21 20:26:50)
romatizmal rahatsızlık nedeniyle yüzde96 engelli raporum var. hiç de utanılacak bir durum değil bence. bilerek ve istenerek yapılan bişey değil. kamburluk dediğine göre ankilozan spondilit var büyük ihtimalle. tedavini geciktirmemeni öneririm.
ekpss ise başka bir dünya. bende girdim. aldım boyumun ölçüsünü. 100 puan alsam bile atanabilir miydim? zor...

  • sutlu nescafe  (07.07.21 20:57:25)
"Askerlikten muaf" yerine "askerlik sorunu yoktur" gibi bir şey yazılamaz mı? Bilmediğim için...

  • firez  (07.07.21 22:27:22)
Valla hocam bence tum her seye gereginden fazla reaksiyon gosteriyorsun. Sana git engelli raporu al demeleri niye direkt onurun, gururun kirilmasi olsun ki hem de gidip %15 engelli raporu alabilmisken. Hani olay sana sahte bir rapor ayarlama olsa ve sen de 'ben sahte bisey istemiyorum' tarzi tepki versen oldukca yerinde ve guzel bir tepki olurdu ancak konunun bununla alakasi yok. Sen sadece o raporu alirsan o rapor yuzunden milletin sana sanki zavalliymissin gibi bakacagini falan varsayiyorsun ki bence bu yanlis ve sagliksiz bir dusunce.

Ailenin tepkisi de verdigin o cocuk ornegine falan hic uyusmuyor bu arada. Ailen sana o ornektekine paralel olarak 'neden romatizmal hastaligin var' demiyor, diyorlar ki 'madem ise alinmama sebebi olarak bunu goruyorsun o zaman git bir rapor al en azindan onunla belki biseyler yapabilirsin' yani o cocugu olmayan kisiler ornegine uyarlarsak, sanki 'bakin devlet cocugu olmayanlara bunu bisekil belgelemeleri halinde ucretsiz tup bebek destegi veriyormus bundan yararlanin' tarzi oneri vermek gibi oluyor.

Is konusunda da olayi sadece o muaflik olayina yorma, o ozgecmiste sadece askerlik bilgisi bulunmadigi gibi o mulakatlara giren tek kisi de sen degilsin. Senden cok daha iyi birileri o mulakata girmis olabilir ya da atiyorum adamlarin aradigi net kriterlere uymuyor olabilirsin falan. Olayi direkt askerlik olayina yorman bence yanlis.

Sana tavsiyem ilk basta su askeriyeden muaf olma ya da engelli raporu olaylarina falan kafayi pek takmaman. Raporu almam ben diye diretiyorsan git guzellikle almak istemiyorum falan de gec. 'Beni zavalli gosterecek' tarzi dusunceler bence yersiz. Onun disinda olabildigince is olayina iste eksik oldugunu dusundugun kisimlari gelistirmeye falan yogunlas.
  • j r r tolkien hayrani  (07.07.21 22:59:57 ~ 23:00:35)
kendimden örnek vericem.
koltuk değneği kullanmam dedim. kullanmak zorunda kaldım.
hastaneye gittim. dedim ki sedyeye yatmam tekerlekli sandalye kullanmam. hepsini yaşadım.
merdivenleri kendim inerim dedim. inemedim. babam hastaneye götürürken sırtında indirdi çıkardı.
dışarı çıkmaya korkardım çekinirdim. şimdi hiçbiri kalmadı. tek başıma koltuk değneğiyle çıkıp dolaşıyorum az da olsa.
zavallılık değil. herkesin başına gelebilecek işler bunlar. utanacak bişey yok.
zaten yüzde 15 raporun bir geçerliliği yok. en az 40 lazım. hala utanıyorsan bunu söyle.

hele hele askerliği hiç takma kafana millet muaf olmak için ne taklalar atıyor. ne güzel muaf olmuşuz işte. hiç pişman değilim.
  • sutlu nescafe  (07.07.21 23:39:38)