[]

Manuel araba kullanmayı ne kadar sürede kavrarım?

Arkadaşlar manuel vites araba aldım. Tecrübem sıfır. Yani sadece kursta kullandığım tecrübe.

Kurstaki dizeldi ama aldığım araba benzinli. Yarım debriyajla arabanın kendini öne atma olayı yok yani, gaz vermek gerekiyor. Park ederken falan da. Dizelde gaza basmadan debriyajla arabayı park edip kaldırıyordum.

Çok stop ettiriyorum arabayı bu yüzden ve vites geçişlerinde çok sarsiyorum özellikle 1'den 2'ye geçerken.

Ne kadar sürede alışırım, ne kadar sürede e5 trafiğine çıkacak kıvama gelirim?

Şu anki tecrübemle çıksam arkadan girerler bana, zincirleme kaza olur.

Mahalle arasında bile takip mesafesine uymayan cahiller stop ettirince arabayı kornaya asılıyor, çünkü arabaya arkadan girmeye ramak kalıyor.

 
debriyaj hareketini ayak bilediginden degil de ayagini dizden hareket ettirerek denersen cok hizli olabilir. genelde en buyuk hata debriyaji ayak bilegi ile kontrol etmeye calismaktir. bu eger hareket edeceksen bir sorun teskil etmez ama hareket ederken tekrar durman gerekirse genelde stop etmesine neden olur.

dizel arac konusundaki tespitin dogru, dizel de ayagini debriyajdan kaldirdin araba yola devam eder. benzinli konusunda fikrim yok. herhalde 100 farkli model arac kullanmisimdir. hic benzinli denk gelmedi :)

not: debriyaj ile muhabbeti kisa tutmak iyidir. yoksa sorun cikarir.
  • helenart  (07.07.21 11:42:38) 
araçla bi 10 12 saat geçirirseniz halledersiniz stop ettirme olayını. Ama asıl şöförlük dediğimiz şey arabayı stop ettirmemek değil trafiğin akışına doğru şekilde uyum sağlamak. o çok daha uzun sürer.


  • zimbirik  (07.07.21 11:43:42) 
Zihnini kodla, gaza biraz daha fazla basıyoruz diye şartla beynini. O halleder. Geceleri çık bir süre, en yakın rotada gez, ayağın çabuk alışacaktır merak etme.


  • 1bir1bir1  (07.07.21 12:18:07) 
10 saat kritik. Bir hocayla anlaşıp çözersin. Yalnız çıkma trafiğe.

Mahalle araları tam cehennem yeri, hemen abanıyorlar kornaya, 2 park edemiyorsun virvir çene çekiyorsun. O nedenle trafiksiz yerlerde deneyimlemen lazım.

Otomatik vites motordan, manuel motora geçtiğimde 10 saatte baya açıldım. Sonrasında vites düşünmemeye başladım. Tabi şakır şakır akmasa da kurtarıyordu.
  • lcha  (07.07.21 12:59:24) 
ilk iş olarak arabanın kavrama noktasını bul.
Nasıl olacak o iş;
ayağını sadece debriyajda basılıyken yavaş yavaş kaldır bir noktaya geldiğinde araba kendiliğinden gidecek gaza basmadan. o nokta senin gaza basacağın yer. kavradığın anda kullanabilirsin.
  • skyangel  (07.07.21 13:26:39 ~ 13:27:30) 
manuel, benzinli araç sahibiyim. dizel aracı sadece kursta direksiyon dersinde kullanmıştım. ehliyet almadan önceki yıllarda araba kullanmayı öğrenmek için sürdüklerim de benzinliydi.

öğrenmen gereken şey ''kavrama noktası''

bu araçtan araca bile çok fark ediyor.
benzinli dışında kullanmadığım için bana da dizel arabanın debriyaj ile hemen kendini atması çok garip geliyor mesela.

istanbul'da olmadığım için e5 trafiğine uyum sağlama süresi hakkında fikir veremem ama kavrama noktası hakimiyetini çok kısa sürede kazanmıştım. söylenildiği gibi 10-12 saat yeterli olacaktır bence de.
  • wilhelmwasmuss  (07.07.21 15:26:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.