Çamaşır Makinesi Kart Arızası - Ne Yapmak Gerek?

Ürün Samsung WD8704DJF.

www.hepsiburada.com

Kart arızası var dendi.

Yetkili servis kart tamiri için 800, yeni kart için ise 1300 TL istiyor.

Yetkisiz bir servis ise kullanılmış bir kartı, garanti vermeden 400 TL'ye satıyor.

Ürün çok eski bir model. Yaklaşık 10 yıllık. Yaygın bir model de değilmiş. O yüzden yedek parça pahalı/nadir imiş.

Kararsız kaldım. Ne önerirsiniz?

Teşekkürler.

bütçenize bağlı ama 10 yıllık makine zaten böyle bir arıza verdiyse bir dahaki bozulmasında elinizde patlayacaktır. belli bir yaşı geçmiş beyaz eşyalarda tamir uzun vadeli bir çözüm olmuyor. en kötü ihtimalle kartı serviste tamir ettirin ama bana kalırsa bütçenize göre yeni bir çamaşır makinesi baksanız daha iyi.

  • amugochi  (05.07.21 09:45:48)
Elektronikle aranız nasıl, kart arızasında genelde konu arızalı parçayı bulduktan sonra 5-10 TL’ye halloluyor? Yerinizde olsam kart tamiri yapan elektronikçiye gider tamir ettirirdim. Kart üzerindeki kondansatör patlak görünüyordu 50 kuruşa alıp lehimleyip tamir etmiştim. 400/500 tl tutar bu tür işler için bana fazla pahalı geldi.

Üstteki seçenek geçersiz ise garanti vermeyen yerde yaptırmaz, servisten tamir yerine de yeni makine alırdım. En azından 7 yıl kafam rahat olurdu
  • Omelas'ı Terk Eden Köylü  (05.07.21 09:48:36)
omelaslı toprak ağası +1

800tl ye kart tamiri olmaz sizden alıp işi bilen birine 50-100 liraya yaptırıp geri takacaklar. Düzgün elektronik tamiri yapan bir usta bulun, tv tamircisi cep telefonu tamircisi vs de olabilir.

ayrıca yetkisiz servisinde takacağı parçanın tamirli olma olasılığı çok yüksek.
  • srjkvon  (05.07.21 10:02:36)
@Omelas'ı Terk Eden Köylü

Aslında ilkin mahalleden bir tamirci çağırdım, inceledi, kart arızalı, değiştirmek lazım dedi ve çekildi. Neden tamir etmedi? Bilmediği için mi? Tamir edebilecek bir usta bulabilir miyim? Çok basit, 5 dk'lik bir işse 400-500'den daha ucuza yapacak birini de bulabilirim diye düşünüyorum.
  • pantepember  (05.07.21 10:03:32)
Kartın durumuna bağlı olarak arızayı görememiş olabilr. çoğu durumda arızalı parça ben burdayım diye bağırırken bazı durumlarda gözle inceleyerek tespit edilemez. ölçerek,test ederek bulmak gerekir. Tabi birde kartın tamir edilemez hale gelmiş olma ihtimali var. Yetkili servis tamir edilir dedi diye %100 tamir edilebilir anlamına gelmiyor onlarda farklı bir çıkma parça alıp takabilir.

En uygun maliyet aradığınız için bence en iyisi kartı alıp gerçekten tamir yapan bir kaç yere göstermek.

Not:Üzerinde x y z tamir edilir yazıp içeride sadece ürün satışı yapılan yerlerden uzak durun. Onlar da sizden aldığı parçayı tamirciye götürüp yaptırıp ne kadar geçirebilirse tarifesinden komisyonlarını alıyorlar.
  • srjkvon  (05.07.21 10:17:50)
Belli başlı bölgelerde bu sektör için çalışan yerler var, mesela beyaz eşya kart tamiri için İstanbul'da Tepebaşı bu işin membağı gibi, 2-3 firma vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Kartı götürüyorsun, yaygın bir modelse aynısından daha önce tamir edilmiş olanı raftan alıp sana veriyor, sendekini alıp tamir edip rafa koyuyor.

Kartı değiştiririm dersen denemek gerekli.

Ha şu da var;

gelen servis ve usta "kart arızası" demiştir ama kart sağlamdır, sen sağlam kartı söküp tekrar sağlam kart takarsın ama makine çalışmaz.

Emin olmak lazım.
  • John Bloor  (05.07.21 13:11:37)
Youtube'da yaptığım kısa bir aramada bulduğum videolardan biri:
www.youtube.com

  • pantepember  (05.07.21 21:31:10)