Dondurma yemek ama hasta olmamak

Daha yeni bir kutu antibiyotik bitirdim. Dondurma yedikten sonra hasta olmuştum. Sonra da soğuk şeyler içtiğim için bademciklerim şişti biraz. Şu an dondurma yemek istiyorum ama hasta olmak da istemiyorum. Bunun bir yöntemi var mı? Dondurma yedikten sonra sıcak içecekler içsem işe yarar mı?

bu durumda dondurmama yememen daha dogru olacak gibi.

hatta ve hatta yogurdu ufleyerek yemen gerekirdi. (mecazi) ancak sen ille de dondurma diyorsan sana diyecek bir seyim yok. bir daha hasta olursan da farkli doktora git ki kizmasin sana.

gecmis olsun.

salep icebilirsin dondurma yerine. veya icine dondurma atilan kahveler var.
  • tiredpanda  (30.06.21 17:52:09 ~ 17:53:04)
Dondurma sizi hasta etmez ki. Antibiyotik kullandıysanız vücudunuza giren bir mikrop sizi hasta etmiş, siz de bunun tedavisini tamamlamışsınız. Dondurma soğuk algınlığı, nezle, grip yapmaz.
Yedikten sonra boğazınız rahatsız oluyorsa dondurmayı yerken ara ara oda sıcaklığında su için. (Yatırım tavsiyesi değildir.)

>
www.ent.com.tr
Kişinin ağız ve boğaz hijyeni bozuk (diş çürükleri, kronik tonsillit, vs.) ve astım, alerjik rinit, sinüzit gibi kronik hastalıkları varsa aşırı soğuk gıdalar boğaz-bademcik bölgesindeki damarlarda geçici bir büzüşmeye yol açar. Bu da direnci düşürüp, enfeksiyona uygun bir ortam hazırlar.

Dondurmanın bu durumlar dışında boğaz enfeksiyonlarıyla direkt ilgisi olduğu kanıtlanmamıştır. Hijyenik şartlarda hazırlanmış dondurmanın yalama veya küçük parçalar halinde ağız içinde eritilerek yenmesi kolay kolay enfeksiyona yol açmaz. Yine de dondurma yerken arada soğuk olmayan su içilmesi de bu nedenle önerilmektedir.
  • kobuzchu kiz  (30.06.21 18:24:36)
Dondurma ve soğuk su içerek hasta olunması tamamen şehir efsanesidir, yok yani böyle bir şey.

Muhtemelen terlediniz ve teriniz vücudunuzda soğudu ve üşüttünüz. Ya da antibiyotik aldığınıza göre başka tür bir enfeksiyon oluştu.
  • Avoiding The Puddle  (30.06.21 18:33:42)
Ben ne zaman soğuk su içsem boğazım şişiyor. Çok susamıştım, dayanamayıp cumartesi akşamı iki büyük bardak su içtim, pazar sabahı boğazım şişmişti. Hasta olmuyorum ama şişiyor. Böyle bir tepki olabiliyor yani, bu her ne kadar saçma geliyor olsa da gerçekler bazılarımız için böyle.

O yüzden birden soğuk içmemeye dikkat ediyorum, dondurmayı da yavaş yavaş yiyorum. Başka çare bulamadım.
  • hayirsiz  (30.06.21 18:45:30 ~ 18:47:10)
Dondurmalar da hasta edebiliyormuş. Özellikle buz dondurmalarda, dondurucunun doğru çalışmaması nedeniyle normal dondurmalarda buzlanma olması nedeniyle bakteri üreyebiliyormuş. Dondurma biraz çözülüp tekrar donmuş olabilir. Bunlar da sorun.

  • dissendium  (30.06.21 18:45:50)
Gayet de hasta eder, ustune ilik su icersen faydasi oluyor.

  • divit  (30.06.21 19:36:04)
herseyden once bayat ve acikta satilan sagliksiz ddondurma hasta eder. paketli dondurmalarda skt gecmemis olmasina dikkat edebilirsiniz, acik dondurma alacaksaniz da temiz hijyenik yerleri terciih edn. cok cabuk bakteri urer sutlu dondurmaalarda.

bunun disinda dondurma yedikten sonra oda sicakliginda suyu yavas yavas icerseniz bogazinizdaki soguklugu alir ve hasta olmazsiniz
  • exlibris  (30.06.21 20:31:41)
Fazla hızlı yiyor olabilir misiniz? Azar azar ağızda eriterek yemek daha sağlıklı bana göre. Dondurma vs üstüne sıcak birşey içmenin dişlere zarar verdiği söylenir.

  • mikro patlama  (30.06.21 22:19:01)