Covid aşısından etkilenmek/etkilenmemek virüse karşı bir ölçüt mü?

Covid aşısının yan etkilerinden etkilenmek/etkilenmemek vücudun gerçek virüse karşı zayıf/güçlü olabilitesinin bir göstergesi midir?

Özellikle aşı yüzünden hastanelik olan biri, aşı olmadığı haliyle (varsayım olarak korona aşısı olmadan virüse yakalansa) gerçekten virüse yakalansaydı daha kötü duruma mı düşerdi?
Tabi maruziyet düzeyi önemli ama…

Bilimsel bir cevabım yok ama mantıken hayır. Hastanelik olacaksa aşı yapmazlar zaten. En başta 65 yaş üzerine yaşı yapıldı Türkiye'de. Şu ana kadar "aşıdan sonra hastanelik oldu" gibi bir şey duymadık. Tabii böyle bir şey olsa haberini yapmazlar millet korkmasın diye ama zaten hastanelik edecek olsa WHO da acil kullanım onayı vermezdi. Kaldı ki bu aşıyı ABD'de 80 milyona yakın insana yaptılar. Oradan da benzer bir haber gelmedi. ABD bizim gibi değil. Bu tarz şeyler haber olur hemen.

edit: Burada 65 yaş üzerinin esprisi en çok olumsuz etkilenen yaş grubu 65 üzeri olduğu için hastanelik edecek olsa o yaş grubunda mutlaka yoğun olarak görürdük.
  • himmet dayi  (26.06.21 21:41:46 ~ 21:42:55)
@himmet dayı
Annemin bir arkadaşı (küçüklükten beri tanıdığım bir kadındır kendisi) aşı sonrası fenalaşmış. Annem, kadın yüzünden aşı olmayı reddediyor hatta. Beyin kanaması riski oluşmuş fakat olmadığı için atlatmış. Kendisi 65 yaş üstünde. Hastanelikten kastım esasen nadir görülen yan etkiler dahi olsa yatağa düşme durumunu kastetmiştim.

  • neysene  (26.06.21 21:50:42 ~ 21:51:25)
Penisilin, polen, arı, kedi, köpek,kuş alerjim var. Direkt tıkanıyor, hatta bayılıyorum. Çiğ yumurta akına alerjim olduğunu sorbe yiyip de hastaneye kaldırılınca anladık.
Yumurta kültüründe üretilen aşılara alerjim olduğunu da kuduz aşımın ilk dozunda keşfettik.

Buna rağmen biontech oldum. Gidince damaryolu açıp hazır beklettiler. Hiç bir şey olmadı bir tek ertesi gün kolumda bir ağırlık hissi vardı. 24 saat dolmadan da geçti gitti...
  • balik kraker  (26.06.21 22:18:34)
Mobil edit: alerjik astım hastasıyım. Geçmiş yıllarda domuz gribi geçirip dünyayı tersten görmüşlüğüm var. Dilerim corona olmam, sağlam çıkabileceğini zannetmiyorum çünkü.

  • balik kraker  (26.06.21 22:20:53)
Bu soru benim de aklima geldi. Zira, bir haberde, "vucut aşıya ne kadar cok tepki verirse aşının o kadar koruyucu" oldugunun dogru olmadigini. Asiya asiri tepki veren kisilerin ise gucsuz kisiler olabilecegi soyleniyordu.

Cevremde, hastaligi agir geciren bir kisinin, iyilestikten bir yil sonra oldugu asida yine kotu olmasi, hastaligi hafif gecirene bir sey olmamasi bana da bu soruyu sordurttu (tabii ki 2 vakadan analiz yapmak sacma ama :). Yani "acaba asi bana dokunmadiysa hastaligi da hafif mi atlatir(d)im?" dedim ama sanirim boyle degil. Hastaligi geciren kisinin asiya asiri tepki vermesinin bilimsel basit bir aciklamasi olabilir. Kaldi ki asiya en az yan etki 70 yas ve uzerinde goruluyor deniliyor. Halbuki hastaliga en kotu tepki verenler onlar.

"Prof. Riley bunun nedeniyle ilgili olarak ise, "Bağışıklık sistemlerimizde muazzam bir genetik çeşitlilik var. Fark buradan kaynaklanıyor. Bu çeşitlilik, bazı insanların bağışıklık sistemlerinin daha 'ateşli' çalışmasına ve daha agresif tepki vermesine neden oluyor" diyor.

Riley, "Senin gibi şiddetli grip benzeri belirtiler görülen insanlar olup bitene aşırı tepki veriyor. Sen de soğuk algınlığı ya da grip geçirdiği zaman çok kötü hasta olduğunu düşünen insanlardan biri olabilirsin. Yanlış anlama sana nanemollasın demiyorum ama onlardan biri olabilirsin" diye anlatıyor.

Yan etki olasılığını hafif de olsa artıran başka bir etken de daha önceden koronavirüs enfeksiyonu geçirilmiş olması. Bu da aşı sonrası inanılmaz derecede güçlü bir bağışıklık yanıtını tetikliyor."

www.bbc.com
  • hlot  (26.06.21 22:21:15)
Tek bir vaka Bi anlam ifade eder mi bilmiyorum ama corona geçirdim Aralık ayında ağrılı vs ancak hastanelik olmadım. Bi kaç hafta önce aşı oldum ve yaşadığım ağrı coronadan beterdi

  • euteamo  (26.06.21 22:22:50)
""Yaşın ne kadar çoksa yan etkiler o kadar az olur. 70 yaşın üstündekilerde hemen hemen hiç yan etki görülmez."

Ama aynı yaştaki iki kişinin tamamen farklı tepkiler vermesi de olası."
  • hlot  (26.06.21 22:25:55)