Olumsuzun olumludan güçlü olması

Harika giden bir ilişki düşünelim, bunun kötü ihtimali vardır değil mi?

Çok kötü giden bir ilişkinin harikaya dönüşmesi neden yukarıdaki ihtimalden daha düşük? İstatistiksel olarak düşünüp ikisinin de aynı ihtimal seviyesinde olduğunu söyleyebilirsiniz ama biliyoruz ki pratikte hiç de öyle değil.

Bunu, çürük bir domatesin, bir kasa sağlam domatesi çürütmesine ama tam tersi durumun (sağlam domateslerin bir çürük domatesi düzeltmemesine) mümkün olmamasına mı bağlayabiliriz?

Entropiye bağlayabiliriz

  • Mossy  (25.06.21 20:48:40)
Bir kasa domatesin çürümesi orada yaşayan bakteriler için çok olumlu bi durum, nereden baktığına göre değişiyor bence.

  • plutongezegendegilmi  (25.06.21 20:53:05)
Sorunun daha net olması için verdiğim örneğe cevap verirken esas soruya neden cevap vermiyorsunuz hocam? Esas soru o değil

  • mezarkabul  (25.06.21 20:55:08)
Oha bu iki cevabı da hayranlıkla okudum. Bir anda kendimi felsefe çukuru içinde buldum. Gerçekten iki cevabı da ayakta alkışlıyorum (ironi değil).

Benim de aklıma ilk gelen şey kaos teorisi oldu. Entropi ile ilintili zaten.
plutongezegendegilmi'nin cevabını ekstra güzel yapan şey, bizim için düzensizlik gibi görünen bir şey aslında kaotik sayıda düzenin bir araya gelişinin bir sonucu. Bir de tabii 'referans çerçevesi' durumu var. Bize göre olumlu olan bir şey başka bir referans çerçevesinde olumsuz olabiliyor. Buradan izafiyete de bağlayıp oradan devam edilebilir. Biraz daha zorlarsak Her şeyin teorisini bile burada aradan çıkartırız gibime geldi. Pardon gaza geldim biraz.
  • himmet dayi  (25.06.21 20:59:00)
Bahçe gibi işte kendi haline bırakırsan kötü hale gelir, bakımını yapmak uğraşmak zaman enerji ister

  • freebird5406_2  (25.06.21 21:03:07)
İyi de hocam ortada esas soru olarak nitelendirdiğin bişey yok ki. Daha çok retorik bir soru gibi duruyor o. Yani demişsin ki "istatiksel olarak eşittir diyebilirsiniz ancak pratikte öyle değil". Şimdi bu açıklama sonrası insan nasıl cevap versin, nasıl aciklasin ki. Karşıt görüş olarak hayır böyle böyle deyip paragraflarca yazsa "pratikte böyle değil" deyip geçebileceksin ve direkt o duruma kendini kapatmış olacaksın. "Evet öyle çünkü şu şu yüzden" desek bu sefer de direkt senin dediğini doğru kabul etmekle hata yapmış olacağız. Dolayısıyla olay @pluton un dediği gibi bakış açısına ve farklı youmlara açık olmayı gerektiriyor. Bu yüzden de net bir şekilde çünkü bu bu yüzden demek zorlaşıyor.

  • j r r tolkien hayrani  (25.06.21 21:04:49 ~ 21:05:57)
Esas soruya ben cevap veriyim o zaman. Kötü giden bir iliskinin harikaya dönüsmesi icin cok sayida farkli durumun bir arada gerceklesmesi ve bunlarin sonucunda iliskiyi harika hale getirmek icin gerekli olan güven ve sadakatin olusmasi gerekir. Bunlar da genelde efor ve zaman isteyen seylerdir. Harika giden bir iliskinin kötüye dönüsmesi ise bazen tek bir olaya, söze, harekete, davranisa bakabilir. Olusmasi icin aylar yillar gerektiren güven bazen bir saniyede yok olabilir. Dolayisiyla böyle bir durumun yasanmasi istatistiki olarak daha yüksek ihtimallidir.

  • karanlik yanim  (25.06.21 21:06:15)
j r r tolkien hayrani, hocam, domates örneğini yazmadığımı düşünün, cevap olarak "ilişkinin bozulması başkaları için çok olumlu bi durum, nereden baktığına göre değişiyor bence" benzeri bir cevap gelir miydi sizce?

atar yapıyor gibi anlaşılmamıştır umarım pluton hocama sorduğum soru. sadece konunun esasından kayıyoruz gibi geldi domates örneğine odaklanınca.
  • mezarkabul  (25.06.21 21:10:04)
@mezar
Ben işte domates örneğinde değilim, ilişki örneğindeki sorun esas soru gibi değil, onu demeye çalışıyorum. Hem yönlendirmeli soru sormuşsun hem de diğer cevaba "biliyoruz ki pratikte böyle değil" şeklinde bir yorumla direkt kapatmışsin kendini. Dolayısıyla söylediğin şeyin kesin doğru olduğunu varsayip cevap vermemizi bekliyorsun ki yanlış olan bu.

Yani demişsin ki "Xin olma ihtimali Y nin olma ihtimalinden neden düşük?". Boyle bir soru çok garip bir soru. O ihtimalleri nasıl ölçüp X<Y sonucuna vardın? Onu geçtim neden karşıt cevabı kabul etmiyorsun belki senin ölçümlerin yanlıştır? Hal böyleyken bu tip bir soruya cevap vermek cidden zorlaşıyor çünkü senin dediğini direkt doğru kabul edip ona göre açıklama yapmaya çalışma oluyor sadece bu.
  • j r r tolkien hayrani  (25.06.21 21:17:15 ~ 21:18:30)
hocam, istatiksel olarak eşit olabilirler ama her şey teorik değil, işin pratiği var bir de. bu düşünceme rağmen siz veya pluton hocam deseydi ki, hayır katılmıyorum, bir itirazım olamaz. sadece domates, soru değil sorumu daha iyi ifade edebilmek için verdiğim bir örnekti.

  • mezarkabul  (25.06.21 21:21:37)
Çünkü kadınlar unutmaz :)

  • respect  (25.06.21 21:27:21)
@mezar
Hocam işte zaten katılmadığımızı söylüyoruz :D Bunun da ötesinde bu şekil bir sorunun en baştan bir varsayıma dayandığı için seni gerçek cevaba ulaştıramama ihtimalinin yüksekliğine de vurgu yapıyorum çünkü böyle bir soruyu okuyan kişi sadece olaya tek yönden bakabilir. İstatistiksel olarak eşitlik olayından ziyade diğer olasılık Y>X de olabilir. Hatta pratik dediğin kişilere onların ilişki anlayışına, neyi olumlu neyi olumsuz gördüğüne göre vs de değişir.

Onun da ötesinde olay beklentilere, harika tanımına vs bağlı oluyor. Yani bence direkt şu yüzden demek biraz zorlama olur. Yanlış anlaşılmasın bu arada benim tepkim de atar şeklinde falan değil, hani arada yaparım ancak burda direkt bir cevaba ulaşma çabanı görüyorum ancak bu ulaşma çabası da sadece tek taraflı o sıkıntı olabilir diye belirteyim dedim. Yani tek yönden kendini kısıtlaman ulaştığın cevabın gerçek cevap olmamasına sebep olabilir o kotu.
  • j r r tolkien hayrani  (25.06.21 21:32:34)
Domateslerin (özellikle kokulu, kekikli, zeytinyağlı olanlarının) genel olarak ilişkilerden daha ilgi çekici şeyler olduğunu not edip cevaba geçeyim:

Kötü giden ilişkiyi düzeltmenin en kolay yolu beklentini düşürmektir. İlişkiye beklentiyle başlarsın, gerçekler bunu karşılamaz, karnındaki kelebekler uçar gider. Vücudumuzdaki kelebek rezervleri de oldukça sınırlı olduğu için hesabını karşıdan sorarız, halbuki adamın ne suçu var.

Gerçi bazı densizler durduk yere beklentiyi yükseltiyor. "Ay ben kruvasansız kahvaltı yapamam" diyen gotik kız, açık büfe kahvaltıda 3 tane haşlanmış yumurtayı, taze soğanla birlikte, masaya döktüğü tuza banarak yutunca çok kötü olmuştum. O an iç anadolulu olduğumu hatırlayabilseydim belki şimdi boy boy çocuklarım vardı. Nasip kısmet bu işler.
  • plutongezegendegilmi  (25.06.21 21:59:09 ~ 22:04:32)
Domates degil ama bina diye dusunebilirsin. Insa etmek yikmaktan daha zordur. Hemen her seyde bu boyle. Diger bir deyisle soylenildigi gibi entropi.

  • dunal  (25.06.21 22:20:26)
İlişki bir denklem. Sonucun olumlu olması için belirli şartlar gerekiyor. Buzun içine tohum atarsan yetişmez, toprağa, suya ve güneşe ihtiyaç var.

Kötü ilişki yanlış kurulmuş bir denklemdir, buzula tohum atmak gibi. Yetişmesini istiyorsan bir yerden toprak bulman gerekir.
  • Jux  (25.06.21 22:37:12)