Batarya kalibrasyonu

macbook için yan sanayi bir batarya aldım. Kalibrasyon yapmak gerekiyormuş. İlk sefer 12 saatten fazla şarj ettim. Şu an film açtım bataryanın bitmesini bekliyorum. Başka bir şey yapmaya gerek yok değil mi? Daha once yapmadığım için batarya kötü performans veriyordu.

Bir de batarya sağlığı için prizde kullanmamalı mıyım? Ve %20 olana kadar düşmesini beklemem lazım sanırım değil mi?

Lityum pillerde %20'ye düşmesini beklemene gerek yok ama sürekli prizde kullanırsan pil döngüsü sabit kalır. pilin ömrü uzar. aslında pilin tam dolu olması da zarar veriyor pile ama pili çıkartmak da mümkün değil. Lenovo'larda yazılımsal olarak %50'de sabitleyebiliyordun pili. Belki mac'te de vardır. Ama çok oynamamak lazım.

  • himmet dayi  (24.06.21 11:50:42)
Uzun süre doldurup bosaltmayinca bataryadaki bölümler kullanılmadığı için işlevini yitirmiyor mu?

  • black mamba  (24.06.21 12:27:37)
Pil uzun süre kullanılsa da kullanılmasa da işlevini yitiren bir şey. Kimyasal yapısı bozuluyor zamanla. Lityum pillerde bildiğim kadarıyla ne zmaan şarj ettiğinin pek bir önemi yok. Yani o "şarj bitmeden şarja takmayın" olayı eskide kaldı.

  • himmet dayi  (24.06.21 12:57:32)
bunu ben de zamanında sormuştum biraz da araştırmıştım, size olayını söyleyeyim, şimdi bu msi gibi bilgisayarlarda bateri kalibrasyonu diye bir şey varmış ben aldığımda arkadaş yaw işte şarj edecen demişti sonra ben bulunca aa evet öyle bir şey vardı demişti yani macte de vardır bateri kalibrasyonu, yoksa manuel yapın yani çıkarın şarjdan kullanın yaptığınız gibi başka bir şeye gerek yok.
Batarya sağlığı için, bilgisayarı açmadan önce fişe takılı olsun, bilgisayarınızı kapattıktan sonra da fişi çıkarın, yani bilgisayar fişe takılı halde kullanılıyor olsun hep. Modern bilgisayarlarda böyle yapınca direkt akımdan besleniyor, eskiden akımdan alıp pile veriyormuş da öyle mi oluyormuş eskiden bilgisayarım yoktu bilmiyorum. Şimdi yani dediği gibi %100 de olmasın çok da zaten yeni bilgisayarlar bizden akıllı. Siz dediğimi yapıp ayda bir iki ayda bir de batarya iyice atıl kalmasın diye fişe takmadan şarjı iyice düşene kadar kullanın, bu kadar.

  • ckisc  (24.06.21 13:02:49)