[]

Veraset ve İntikal Vergisi

Merhaba

Babayı kaybettik 1-2 ay önce.

Tapular e-devlette üzerimize geçmiş gözüküyor (iki çocuk bir eş).

Fakat ne araçlar ne de gayrimenkuller için veraset ve intikal vergisi ödemedik.

Beyanname doldururken kalan bütün malı mülkü bir kerede doldurmasak, sadece satışını gerçekleştirmek istediğimiz aracı yazsak geri kalan gayrimenkulleri boş bıraksak bir sıkıntı yaşar mıyız?

Bir de beyannamede yanlışlıkla eksik/hatalı bilgiler verdiğimizde ne gibi yaptırımlar olur?

Son olarak 70-80 model külüstür denecek birkaç aracı vardı rahmetlinin, bunların rayiç bedellerine kasko bedeli değil de 100-200 lira vs girsek ne olur??

aydınlatırsanız sevinirim.

teşekkürler şimdiden.

 
eksiduyu.ru burada internet üzerinden detayları bildirdim.

dediklerinizin hiçbirini yapmayın. zamanında yapmadığınız tüm işlemler için ceza ödersiniz. bu cezalar rayiçler üzerinden belirlenir.

af yakında çıkacak. birkaç haftaya kadar gayrimenkuller için belediye emlak müdürlüğüne beyan verin. vergi dairesine de bunları bildirip belediyeden alacağınız rayiç üzerinden de veraset intikali ödeyin. sigortacınıza danışın aracın bedelini öğrenip o değer üzerinden intikal vergi beyanınızı verin. e-devlet girişi ile gib.gov.tr üzerinden yapılır.

dediğim gibi bekleyin af çıkacak. af zamanı en azından zamanında bildirmediğinizden ötürü kesilecek cezayı ödemezsiniz. çünkü üçünüze de ceza yazılacak 1 ay içinde bildirmediğiniz için.
  • phonex  (24.06.21 17:49:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.