Taşeron, Yüklenici, Müteahhit Kavramları

Birbiriyle aynı olup farklı isimlerle kullanılan kavramlar var ve kafa karıştırıyor. Bunu örneklerle açıklayabilecek var mı?

taşeron-alt taşeron aynı diye biliyorum. müteahhit, işi yükleniciden alan kişi.

Örneğin; benim bir fabrikam var ve adı dizicolleague fabrikası. İçinde tadilat yapılacak ve "Tadilat" isimli firmayla anlaşıyorum. Bunlar sgk numarası alırken benim sigorta numarama alt taşeron mu alacak yoksa yeni bir sigorta no mu açtıracak?

Bu "Tadilat" firması taşeron değil de yüklenici mi oluyor? yoksa müteahhit mi? bunlar kim arkadaşlar yahu birisi açıklarsa çok memnun olacağım.

Bir diğer konu taşeronun işi taşere edememesi. Yani benim fabrikama tadilat için gelen firma elektrik işini A firmasına, duvar işini B firmasına veremez mi?

muteahhit zaten yuklenicidir. isi aldigin kisi isveren zaten.

atiyorum isveren = saglik bakanligi
yuklenici firma (muteahhit) = xxx firmasi
alt yuklenici (taseron da derler) = yyy firmasi.

anafirma dosya acar. salliyorum. 1111.2222.3333.
sen de onun altina dosya acarsin
taseron olarak. 1111.2222.3334 bu kabaci olur mesela
mekanikci gelir 1111.2222.3335 diye acar falan filan fismekan.

tadilat firmasi taseron olur. taseronun zaten tanimi var isin butun kismi olmayip sadeve uzmanlik gerektiren bolumlerinin baskasina verilme sarti. isin hepsini baskasina devredemezsin bunun adi taseronluk olmaz. 6110 mu ne is kanunu falan vardi orada detayli yaziyor.

taseron isini baskasina da tasere edebilir o da uzmanlik gerektirirse evet.

dusunki sen devletsin saglik bakanligisin, ya da fabrikasin fark etmez.

anahtar teslim ihaleye ciktin.

ihaleyi yuklenici aldi. yani muteahhit.

bu yuklenici bu isi tasere eder.

kabaci bir taserondur kabasini yapar
mekanikci bir taserondur mekanigini yapar
elektrikci taserondur elanktrigini yapar
inceci taserondur incesini yapar
cepheci taserondur cephecini yapar
celikci taserondur celigini yapar.

isi boyle 5 farkli kaleme tasere edersin. genelde boyle.

ha bu adamlar kendi bunyelerinde de bunu boler ama kendi bunyesinde.

atiyorum mekanikci tum mekanik isinden anlamaz. farkli ekibi olur. aslinda o da isi tasere eder yani. ornegin. mekanikci 3-4 farkli gruba is verir.

sihhi tesisatci ayridir
yangin tesisatci ekibi ayridir
havalandirma kanali chiller fancoil ekibi farklidir

ya da elektrikcisini dusun.

ups ekibi farkli
zayif.akimcisi farkli yangincisi farkli
trafocusu farkli

ne bilim inceci de isi boler mesela.

tuglaci bi ekiptir
asmatavanci bi ekip
boyaci ayri ekip
seramikci ayri ekip... tabii bu detaylar icin dosya acmazsin.
  • turbo sadık  (23.06.21 22:02:28)
@turbo sadık alt işverenlik tanımında uzmanlık gerektiren, işin devamı niteliğinde ve üretimin devamı minvalinde şartlar var. borçlar kanununa göre örneğin bir fabrikada tadilat yapacak firma taşeron olamıyor bu durumda ancak yüklenici olabilir diye biliyorum. 30 günden fazla çalışacaksa gidip sigorta no alması gerekiyor ayrı olarak. çünkü fabrikada yapılan işle alakası yok yaptığı işin (örneğin duvar örüyor veya yeni tesisat çekiyor veya araziye yan tarafa yeni bina yapıyor). burada yüklenici olup, işi taşeronlara vermeleri gerekiyor diye biliyorum. sizin dediğiniz taşeronluk işini düşünmüştüm fakat yönetmelik tanımına göre sıkıntı çıkıyor.

  • dizicolleague  (23.06.21 23:20:03)
ayni seyleri bir daha yaziyorum.

tadilat yapilacaksa anafirma yani fabrika dosya acar. kabacisi da taseronluk dosyasi yani altyuklenici adi altinda bir sonraki numara ile bu ise devam eder. sonra incecisi acilan dosyadan taseronlukla devam eder.

evet 30 gun olayi var ama onun da belli basli kistaslari var. her santiyede olmaz yani. mesela yol islerinde oyle olmaz.

su an santiyelerimden birisi fabrika insaati. fabrikanin sadece kabasini yapiyoruz.(simdilik anlasilan boyle)

halihazirda bi fabrika var, isler yetismiyor ufak geliyor, 240/120 cm'lik seramik uretmek istediler. biz de fabrikanin arazisine bir fabrika daha yapiyoruz. 530 metreye 48 metre. ben kabasini yapiyorum sozlesmem de taseronluk alt yuklenici sozlesmesi.
benden sonra celikciyle de ayni sey olacak mekanikcisiyle de ayni sey olacak.
  • turbo sadık  (24.06.21 04:19:01)