Basit bir sistem açığı, yazılımcılar

Soru çözüm için değil kişiler hakkında şahsi düşünceleriniz için sorulmuştur, öncelikle onu belirteyim.

Bir kurum var ve seans haklarını para karşılığı satıyor. İnternet üzerinden rezervasyon alarak (hastane muayene randevu sistemi gibi düşünün) bu hizmetten yararlanılıyor. Bu seansın size ait olduğunu onaylamanız için kart sistemi var ve yeşil yanınca geçiyorsunuz. Her rezervasyonda size kontör gibi yüklenen haklar eksiliyor fakat seansı iptal edip hakkınızı geri alabiliyorsunuz. Yalnız şöyle basit bir hata var ki hakkınızı kullanıp yeşil tikli duruma geçen web sitesi üzerinden seans için iptal butonu kalkmıyor ve iptal edebiliyorsunuz bu haliyle de. Ve hem seansı kullanmış hem de hakkınızı harcamamış oluyorsunuz. Ve bu haklar aylık satılmasına rağmen (1 ay dolunca haklar siliniyor) pandemi nedeniyle süre sınırı kaldırılmış durumda. Bu arada bu hata 15-20 gündür müdahalesiz duruyor.

Bütün bu bilgiler ışığında bir yazılımcı olarak bu algoritmada açık bırakan yazılımcılar hakkında;

A) insandır hata yapar. Basit bir hata yapılmış, olur öyle şeyler
B) küçümsenecek bir hata değil ama sektörde bu tip hatalar olur. Düzeltilir ve geçilir.
C) işten çıkartılmadan uyarı cezası verilmeli
D) liyakatsizliğin dibi. Kovun gitsin. Böyle basit bir şeyi beceremiyorsa cezasını çeksin
E) (farklı bir fikir)

Yorumlarından hangisini yapardınız,

Yazılımcı hata yapar ama.
1- Ürün kimin ürünüyse veya kimin sorumluluğundaysa o neden test etmedi?
15-20 gün kimse girip sistemi incelemiyor mu?

Yazılım savaş alanındaki levazım grubu gibidir.
Hiç bir işin/görevin sahibi olamazlar, olmamalılardır.

Ekipler, kişiler, proje yöneticileri
Yazılımcıları ister/işi yaptırır gönderir.

Yazılımcı hem işin sahibi hem yazanı olursa verimsiz olur.
Burada büyük bir bug var evet, ama test etmesi gereken kişi kimse o suçlu
Yazılımcı değil
  • summatinyourteeth  (22.06.21 01:21:17 ~ 23.06.21 17:27:34)
B derdim ancak duruma göre değişir. Hata basit ancak bunun için işten çıkarmak biraz saçma olur. Şirket zarara uğruyor bunu yazan/test eden kişi junior değilse ve sürekli zarara uğratacak hatalar yapıyorsa orada çok tutunamaz. Junior ise zaten bu hataları yapabileceğini bilerek işe alırsınız. Tabi işi 1 aylık işi 1 haftada yetiştir diye gece gündüz mesai yaptırdıysanız adama suçlamak da yersiz olur.

  • opethian  (22.06.21 01:31:42)
Yazılımcıya B
İşin canlıya geçmesine onay verene C
Test mühendisi olmasa bile bu işi talep eden biri var sonuçta hiç mi bakmadı canlıya çıkıyoruz nasıl diye?
  • cilekli pasta  (22.06.21 01:43:53)
Bu tarz bir hatadan yazilimci kovulsa dunyada 1 tane bile yazilimci kalmaz.
Zaten kovamazsin da.

Analiz eksik,test eksik, front end hatasi mi back end mi belli degil. Surec dogru mu kurgulanmis o da belli degil.

Adam sana benden bunu boyle istediler bile diyebilir.
Yazilimci sureci dusunmek zorunda degildir.
  • divit  (22.06.21 02:12:25)
A) insandır hata yapar. Basit bir hata yapılmış, olur öyle şeyler

Hata çok basit olmuş, olmamalıydı ama yine de A diyorum.
  • hayirsiz  (22.06.21 02:34:56)
a ya da b.

Hata her zaman olur, küçük hatalar yapıyorsa insanlık hal, büyük hatalar yapıyorsa işleyişte bir sıkıntı vardır.

Ya süre dardır ve test edilmesi gereken süre teste ayrılmamıştır. Direk yazarız teslim ederiz denmiştir.

Ya özellikle test için bir ekip - kişi yoktur. yazılımı yapan kişi testini yapmıştır. bu çok hatalara açık bir durum.

Ya da projeyi yapan ekibin motivasyonu çok cacık. Biraz motive etmek lazım.

Benim çalıştığım yerde yazılımı ve testi tapan kişi aynı olmaz. Bu söylediğiniz test case i ilk bakılacak caselerden biri. Yani ciddi bi test eksikliği var yani. Ama test eksikliği çoğu zaman ekiple alakalı değil proje planı ile alakalıdır.
  • zimbirik  (22.06.21 08:03:34)
@opethian +1

B, ama bir sürü faktör var.

Misal codebase kötüdür, eleman 10 kere düzeltelim demiştir ama kendisine o imkan/zaman tanınmamıştır, o zaman A olur.

Her şey mis gibi, ama hem bunu yapmış hem de sık sık başka hatalar da yapıyor, o zaman C.

"Yazılımcının sorumluluğu değil" konseptine katılmıyorum. Ürünle ilgili her şey yazılımcının sorumluluğu.

Gerçi ben de canlıdan bir çok kez tablo sildim (yanlışlıkla) ve kovulmadım. Ama çok dalga geçtiler :/
  • plutongezegendegilmi  (22.06.21 08:12:22)
Yazılımcı için A, şirketteki yazılım geliştirme süreçlerini (test ve qa süreçleri) kim tasarladıysa C-D.

Eğer yazılımcıya gerekli unit testleri (integration testlerini falan geçtim) yazmak için bile zaman tanınmazsa, sonuçlarına katlanacaksınız.
  • mrtkp1234  (22.06.21 09:20:46)
Şirkette testçi, analist gibi pozisyonlar yoksa her şeyi yazılımcı yapıyor ve tek başına yapıyorsa bunun gibi sorunlar olması çok olası derim ve yazılımcıyı suçlamam.

En kötü iki yazılımcı birbirlerinin kodunu gözden geçirse belki biraz önüne geçilebilir böyle durumların. Ama tek başına o modül bu proje koşturan adama aha hata yaptın yaktım seni dememeniz lazım.

Bence B, testçi varsa ona da C, tekrarlarsa o ne biçim testçi D :)
  • chicha_v2  (22.06.21 10:55:00)