Networking, kendi işinizin patronu olun gibi işlerin mantığı nedir?

Merhaba arkadaşlar,

Hani networking, yüksek kazançla kendi işinin patronu olma gibi başlıklar altında Herbalife kafasındaki işlerin mantığı nedir? Bu tarz şirketleri nerede görsem iş arayan herkesin arkasına bile bakmadan kaçtığını görüyorum. Bir de öyle bir şey ki bu tarz çalışanlar kendi bünyelerine birilerini katmak için ölüyor adeta. İş arayan adaylara yapışıyor deyim yerindeyse. Kimse de iyi gözle bakmıyor bunlara, deyim yerindeyse üç kağıtçı profili çiziyorlar. Bu tarz işlerin mantığı ne ve kim neden yapıyor ve en önemlisi neden hala bitmedi? Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Keriz avcılığı
Ponzi şeması

  • freebird5406_2  (21.06.21 19:28:04)
"neden hala bitmedi?" cunku bilincsiz ve enayi cok insan var.

  • hot potato  (21.06.21 19:47:59)
Hocam Türk insanının karakteristik özelliklerinden en belirgin olanı bence "beleş sevdası". Yani bir şeyi çalışıp becerip elde etmek yerine havadan kazanmak bu topraklarda normal, hatta iyi bir şey olarak görülüyor.

O yüzden bitmez. Kötü gözle bakanlar da çoğunlukla "mantıklı" bulmadığı için kötü bakıyordur, yanlış bir şey olduğunu düşündüğü için değil.

Mantığı ne bu işlerin, ponzi işte. İşe giriyorsun, baktın paran gitti, gelmiyor, zararını kompanse etmek için kendin gibi başka kerizleri işe sokmaya çalışıyorsun. 2-3 kişi kafalasan bitiyor, sonra onlar da aynısını yapıyor falan, böyle gidiyor süreç.

Halbuki yeterli sayıda insan "ya yanlış bişeymiş bu, başkalarını da kandıracağıma bırakayım, devam etmeyeyim" dese kendiliğinden biterdi.
  • plutongezegendegilmi  (21.06.21 19:54:50)
Piramit sistemi, piramit satış, piramit şeması, saadet zinciri falan diye de bilinir. Arkana bile bakmadan kaçmak yapılacak en mantıklı şey.

  • kobuzchu kiz  (21.06.21 20:03:47)