[]

otomobil kullanmaya başladım

ilk aracımı aldım ufaktan trafiğe çıkmaya başladım çok şükür ancak hala acemiliği var trafikte agresif şoförleri görünce de stres oluyorum ister istemez. şehir içi trafiğinden bilmediğim yollarda araç kullanmaktan çekiniyorum. bir grup sürücü hiç sinyal kullanmıyor, ortalama hızdayken bile arkama yapışıyor, kavşakta öncelik diye bir şey yok zaten. aktif araç kullananlar bu kardeşinize öneriniz nedir? yazılı olmayan trafik kuralları nelerdir? (yanımda sürekli benimle yolculuk yapabilecek biri yok kendi kendime öğrenmek zorundayım )

teşekkürler.


 
Merhaba,

Öncelikle kolaylıklar. Tavsiyem bütün kurallara uyun ve başka kimse uymayacakmış gibi dikkatiniz çok açık şekilde araç kullanın. Zira fırsatını bulan kuralları ihlal etmeye meylediyor. Yani ışık geliyor aman bana yeşil rahat rahat geçeyim değil de yine de geçerken uzaktan sağ sol kontrol ederek geçin.
  • but that was just a dream  (21.06.21 13:26:00) 
@gabe yayaların ve konutların olduğu çift şeritli caddede 45 in üstüne çıkmamaya çalışıyorum. az veya çok mu?


  • kestane gürgen palamut  (21.06.21 13:26:07) 
1) kesinlikle sinyal vermeyi ve aynaları kontrol etmeyi unutma
2) şerit değiştirirken ve dönerken sadece aynadan değil, başını omzun üstünden çevirerek yan tarafı da kontrol et. yanında bir araç varsa ve yeterince yakınsa kör noktanda olabilir, aynada görmezsin.
3) kimseyle tartışmaya girme, isteyen istediği kadar korna çalsın bağırsın. çok canını sıkan olursa acemiyim deyip devam et.
4) trafikteki tüm araçlar geri zekalıymış gibi dikkatli kullan. yeşilde geçerken bile yolu kontrol et. kırmızı yanar yanmaz geçmeye çalışma.
5) özellikle yayaların olduğu yerlerde çok dikkat et. park halindeki aracın arkasından biri, bir çocuk, kedi, köpek fırlayabilir.
6) araç kullanırken yol ve araba kullanmak dışında hiçbir şeyle ilgilenme. sakın telefon falan kurcalama.
7) yanında oturan veya parktan çıkarken falan yolda dikilen birisi sağ serbest devam et falan derse, onun sözüne bakma. yolun boş olduğundan emin olmadan asla yola çıkma.
  • reanarchy  (21.06.21 13:33:56) 
Ben kesinlikle şunu tavsiye ederim kazaların çoğu keskin hareketlerden oluyor. Şerit değiştirirken dönerken tatlı tatlı yavaş hareket edenler daha az kaza yapıyor


  • secaatli baron  (21.06.21 13:55:04) 
Hayırlı olsun öncelikle kazasız belasız kullanman dileğiyle:)

Abi ne olursa olsun sen kurallara uy. Gözünü açık tut. Evin garajında dönerken bile sinyal ver. Kimse uymasa da takip mesafesine uy. Arkandan çok yapışan olursa o dengesiz arkadaşımız muhtemelen seni geçmek istiyordur, yol ver diye girer o kadar. Uygun bir şekilde sağa sinyal ver yol ver gitsin nereye yetişiyorsa:)

Kavşaklarda her zaman yavaşla çünkü mutlaka "yol benim" diye son sürat gelen, türlü sıfatlara uygun gördüğüm ama buraya yazmak istemedğim adam çıkar.

Yeni arabaysa, sen de hala acemiysen şehir içi yayaların bol olduğu ara sokaklarda boş yolda bile 50'yi geçme. Otobanda da 90-100 maksimum hızın olsun. Şehir içinde zaten 30-40'tan yukarısını göreceğin çok az zaman olur trafikten:) Kornaya basan çok olur ama canın sıkılmaz en azından.

Bir de tavsiyem aracın kör noktaları varsa mutlaka onları giderecek bir çözüm bul. Mesela sağ sol aynaların kenarına yuvarlak dış bükey aynalar koymak şerit değiştirirken yakınına burnunu sokmuş bir araç ya da motor varsa görmeni sağlar.

Bazen yaşarsın çünkü, aynalardan bakarsın yol müsaittir. Şerit değiştirirsin, Bir anda bir korna çat diye aynada beliren bir araç. O işte senin dibine giri kör noktanda kalmıştır. Çoğu kaza şerit değiştirirken kör noktada kalan araç yüzünden olur.

Motor demişken motorlara çok dikkat et. Dikiz aynanda 1 dakika önce bir motor varsa ve aynada görünmüyorsa, önünde de değilse büyük ihtimalle sağında kör noktada kalmıştır. Motorun nerede olduğunu anlamadan asla şerit değiştirme acil bir durum yoksa.
  • anten  (21.06.21 14:58:33 ~ 15:00:37) 
profesyonel eğitim almadan çıkma trafiğe yoksa üzerinde hep bir korku kalır ve istediğin gibi kulalnamazsın.
sana trafikte seri hareket edecek eğitimi verecek birini bulman gerek.

  • jamswety  (21.06.21 18:02:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.