[]

Miras, Dayı ve Hukuk

Ülkece kanayan yaralarımızdan biri. Bugün de benim dayım annemin mirasına konmak istiyor. O yüzden duyurunun hukuk bilenlerine bir sorum olacak.

Annem ve dayım iki kardeş. Dedemlerden dört daire ve yazlık kaldı ancak dayım bunların kendi hakkı olduğunu söylüyor. Yazlık da zaten dayımın üzerine ama diğer dört daire dedemin üzerine idi. Annem bugün tapu müdürlüğüne gidip işlem yaptırmak istemiş ama kütük İskeçe(Yunanistan) olduğu için önce orada araştırma yapılması gerek, sulh mahkemesine devredilecek tapu işlemi denmiş. Yarın adliyeye gidecekler.

Benim sorum şu, tüm araştırmalar bittiğinde annem kendi hakkı olan yüzde ellilik kısmı avukat, dava işlemleriyle uğraşmadan direkt kendi üzerine alabilir mi?

 
oncelikle soyleyeyim avukatim.
malvarligi halen dedenin uzerinde ise, yani deden sagliginda bu evleri dayina ya da baskasina devretmemisse alabilir. devretmisse avukat olmadan zor.
yazligin da yarisini alabilirsiniz, yine avukat gerekir.
  • akilliolun  (16.06.21 22:50:38) 
avukat değilim başımıza geldi.

anneanne yaşamıyor ise miras hukukuna göre %50'si annenin.

sulh mahkemesi sadece payları belirler. mirasçılık belgesi verir. yani otomatikman tüm evlerin %50'si annenin olur. fakat şu ev senin bu ev senin demez. karşılıklı anlaşma ve muvafakat name ile mirasçılar evleri 2 şer adet olacak şekilde paylaşabilir. eğer anlaşamıyor ise taraflar ortaklığın giderilmesi davası açabilir. mahkeme evleri satar parasını paylaştırır.

ek bilgi annen ister ise yazlık için de dava açabilir. parayı babanın verdiğini kanıtlar ise onun da %50 si sizin olur.
  • delidir yakalayin  (17.06.21 00:09:36 ~ 00:10:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.