Akp neden elektronik sistemlerle övünüyor/övüyordu?

E-devlet, akbil gibi şeyleri dünyada yapan tek ülke bizmişiz gibi neden övünüyor? Mesela rusyada da bu sistemlerin hepsi var.

Sorma sebebim aöf ders kitabında (web tasarım) e-devlet sistemine methiyeler dizilmesi.
Hatta moskova elektronik biletleri bildiğim kadarıyla banka sistemi üzerinden daha pratik.

Valla ben de anlamıyorum. Bi de sistemin olup olmamasından ziyade neye ne kadar faydası olduğunun ölçülmesi lazım. Yani tamam bir sürü şey dijital, ama hala her yer memur?? 5 milyon memur varmış, ankaradaki yazılım sektörünün de yarısından fazlası devlete çalışıyor mesela. E ne anladık bu işten o zaman?

  • plutongezegendegilmi  (15.06.21 10:59:18)
AÖF ders kitaplarina takılma. Örneğin Abdülhamid sonrası dönemi sonrasının öyle bir yeriyorlar ki mesela bir kitapta. Enver paşa vatan hainidir demedikleri kalmış sadece.

  • westblack  (15.06.21 11:01:15)
İyi de e-devlet sistemini ne icat eden ne de başlatan AKP. e-devlet projesinin temeli 1970'li yıllarda atıldı. Dünyada böyle bir projeye başlayan birkaç ülkeden biri Türkiye. Ancak çok uzun zaman sonra tamamlanabildiği için (bu anlamda da türümüzün birkaç örneğinden biriyiz) sanki AKP döneminde yapılmış gibi bir algı var.

  • himmet dayi  (15.06.21 11:04:15 ~ 11:04:41)
kendi kitlesine bunu yedirebiliyor

almanya bizi kıskanıyormuş diye bana gelip konuşan bir akp'li amca vardı. adama ne versen yiyor sağda solda da anlatıyor sonuçta
  • duyurukullanıcısı  (15.06.21 11:07:08)
uyaptanda övünsün. uyapta hazırlanan programı silemiyorlar, kendi içinde çıkılmaz durumda uyap. onu da akp yaptı.

  • mikahakkinen  (15.06.21 11:07:47)
Sevgili arkadaşım

Memleketin yüzde 70 i Rusya'nın haritada yerini bilmez, hayatında hiç yurt dışına çıkmamış, oradaki en ufak bir elektronik sistem ile muhattap olmamış insanlar. Tabi yiyecekler, bunu bilen akp de tabi yedirecek.

Bazen çok şaşırıyorsunuz bu işlere anlam veremiyorum, adam şehrine park yaptı diye oy veriyor, park park, beleşe kek yiyoruz çay içiyoruz diye oy veriyor, bedavaya ders kitabı veriyor diye oy veriyor alooo :) E-devlet bunlara bir nevi Tesla, bir nevi hologram teknolojisi gibi.
  • paramolacak  (15.06.21 11:30:27 ~ 11:31:13)
akp neyle övünmüyor ki. bir hastanenin açılışını 5 kere yapan parti sonuçta.

bu sistemler güzel ama 128 milyar dolara daha iyisini yapabilirdim ben. :D
  • bohr atom modeli  (15.06.21 11:56:02)
sadece o değil ki, bu millet her şeyin avrupa'dan iyi olduğunu sanıyor.

  • nothing in my way  (15.06.21 11:58:39)
Bilgisayar ve internet devrimini sahiplendi adamlar.
Gerçi buzdolabını bile akp icat ettiği için normal yani.

  • vizivozo  (15.06.21 12:09:55)
@playing star again
O yüzden rusyayı örnek verdim. Estonya’nın yapabildiğini almanya yapamadığı için yoksa tercih etmediği için mi? Bence almanyada yok bizde var demek, almanyanın tercih etmediklerini yapmakla övünmek akılcı değil.

  • neysene  (15.06.21 18:05:38)
almanya tercih etmiyor değil. bazı konularda yeniliğe ve değişime karşı bir korkuları var bunu kabul etmek lazım. yaptıkları gerçekten iş değil normalde.

  • bohr atom modeli  (15.06.21 18:40:30)
Turkiye disinda 2 ulkede yasadim, bir cok yeri de gordum. Burokrasinin dijitallesmesi noktasinda tr gercekten cok iyi noktada.

Gerek bankacilik dijital altyapimiz, gerekse edevlet hizmetleri cidden iyi.

Burada 2 tikla yapilan onlarca islem icin diger ulkelerde saatler harcamak+posta yolu gozlemek gerekiyor.
  • brkylmz  (15.06.21 19:50:20)
@bohr atom modeli
İşte o yüzden tercih diyorum. Yapamıyor değil istese yapar/yaptırır. Bürokratik ya da değil, teknolojiye uzaklık bu ülkeler için tercihtir. Atıyorum almanya kişisel verilerin korunumunu hızlı işleme tercih ediyor.
Bankaları dolandırılma olasılığı yerine müşterileri daha manuel kullanıma itiyor. Bunlar birer tercihtir.

@brkylmz
Yabancı arkadaşımla türkiyede avmye girmek için hes kodu gerekiyordu. Benim hes kodu almamda bir sıkıntı yok fakat arkadaşıma hes kodunu avm önündeki klübede çalışan aracılığıyla aldık. Ad, soyad, pasaport no gibi bilgileri yazıp bilmem kaça mesaj atıyorduk.
O da olmadı zaten. Siz bir yabancıyken çoğu kolaylıktan faydalanamıyorsunuz. O tip hizmetleri manuel yapma mecburiyetiniz var. Aynı bizim ülkemizdeki yabancılar gibi… uluslararası özel kurumlarda ya da kitlerde kullanırsınız tabi ama ben daha çok ticari kaygısı olmayan devlet kurumlarının övünümlerinden bahsediyorum. Uzun süre yaşayıp hatta vatandaşlık aldığınız yerlerde öyledir ona bir şey diyemem ama mesela amerikadan önce göz lazer ameliyatları amerikadan türkiyeye getiriliyordu. Sebep bizde FED diye bir kurumun olmaması. Sözde sağlık bakanlığı diye bir şey var ama adı dışında bir şeyi yok. Bunu baz alarak “biz amerikadan bile iyi göz ameliyatı yapıyoruz, son teknolojiyi onlardan önce uyguluyoruz” demek sizce ne kadar mantıklı? Zira o tıbbi cihazlara ilaçlara seneler sonra onay veriyor FED, uzun vadede zararını görmek ve daha kararlı olmak için. Tabi burada ürünleri ve sektörleri karşılaştırmıyorum yanlış anlaşılmasın. Mentaliteden bahsediyorum sadece.

Yine rusyayı örnek verecek olursam; temassız kart sistemleri, sanal kart uygulamaları, nfc ile ödeme falan hepsi var. Barkod sistemi ödeme ile alışveriş de yapılıyor. Çoğu kişinin hantal olarak adlandırdığı rusyadan bahsediyorum.

@playing star again
Üstteki paragrafla birlikte internet telefon gibi hizmet açtırma olayına hiç girmeyelim bence. Aylarca port beklemek gibi saçmalıklar varken…
Bence bir yabancı olarak o ülkeyi deneyimlemek alamancı dayılar gibi burası çok kötü yiğenim demeye benziyor.
Türkiyede her şey yapboz sistemiyle olduğu için yenilikleri kanunlarla ters düşer şekilde hızlıca uygulayıp almanyadan daha hızlı ama daha güvensiz ortama atıyor. Ha tabii ki bunlar güzel şeyler ama abartmasak mı?
  • neysene  (16.06.21 01:26:42 ~ 01:46:51)
tercih meselesi olarak bakarsak her şey tercih. türkiye'nin onlarca fabrika açmaması da tercih. buğdayı ithal etmesi de tercih. yap işlet devret'e taahhütlü kontrat vermek de tercih. 750 milyon euroya dinozor parkı açmak da tercih.

öncelikleri yanlış belirliyorsan yanlış yapıyorsun demektir. türkiye yapınca kötü yönetiliyor almanya yapınca tercih diye bir şey yok. almanya çağı yakalayamadı bu konularda henüz.
  • bohr atom modeli  (16.06.21 01:36:22)
@bohr
Ondan sonra neden benim seçmen bilgilerim zipli dosyada torrentten indiriliyor:)

“Almanyada yok bizde var daha ne olsun övünmeyek mi?” mantığını kavrayamadım. Dünyada iyi konumda ve bu sisteme uzak diye mi konu almanyaya dönüp dolaşıp geliyor? Rusyayı, estonyayı örnek verdim bir de. Akp haklı valla eyvallah ikna oldum.
  • neysene  (16.06.21 01:48:48 ~ 02:00:01)
sokakta araba çarpıp kaçsa plakasını görmezsen gittin ama. sokakta kamera yok kişisel veri ve özel hayat manyaklığı yüzünden.

kişisel veriler üçüncü kişilerle paylaşılmadığı sürece devlet tarafından tutulabilir. bunda bir sakınca yok. hayat kurtarıcı bir şey. misal almanya'da mekanlarda kamera var ama mekan sahibi kafasına göre açıp izleyemiyor polisin gelip alması gerekiyor. bu güzel bir şey. böyle olmalı ama kameranın kullanım alanı çok dar.
  • bohr atom modeli  (16.06.21 01:53:46 ~ 01:55:57)
Bu kişesel veri manyaklığı zamanında yahudi fişlemesinden bile geliyor olabilir. Biz adamların hassasiyetini bilemeyiz ki buna manyaklık diyelim. Mesela ben de amerikada bahçene izinsiz girdi diye bir adama ateş edebilmene ya da kelle avcılığına manyaklık diyebilirim ama o kültürü bilmeden…

  • neysene  (16.06.21 02:04:40)