Birkaç borcu ödemek için kredi çekip tek yere borçlu olayım dediniz mi hic

Şimdi benim kredi kartı 6-7 binden aşağı gelmiyor, iki tane de ödemem var iki bin civarı da o tutuyor. Ev kredisi de ödüyorum 5 bin lira. Eve giren iki maaş eriyor böylece, kredi kartımın asgarisini veya biraz daha fazlasını ödüyorum son zamanlarda. Diyorum ki, 30 bin civarında ihtiyaç kredisi çekeyim, kredi kartını ve 2000 lira ödemeyi de halledip rahatlayayim biraz. Krediyi uzun vadeli çekeceğim çünkü.

Siz daha önce yaptınız mı böyle bir şey? Mantıklı mı

mantıklı değil, sonra paraya ihtiyacın olursa yeni bi kredi çekip onları birleştireceksin vsvs. bu işin sonu yok.

bi süre harcama azaltmayı deneseniz daha mantıklı sanki
  • ayin yazari  (14.06.21 10:10:53)
mantıklı çünkü kredi kartlarını asgarisini ödediğini zaman çok yüksek faiz ödemiş oluyorsunuz.

  • nuisance  (14.06.21 10:22:03)
En mantıklı çözümdür, birden fazla borcu tek bir borca yüklemek size hem kontrol imkanı sunar hem de finansal yönetiminizi kolaylaştırır. Ancak krediyi çektikten sonra kredi kartlarını kapattırmanız ve yeni borç almamanız lazım.

  • solo  (14.06.21 10:47:21)
Mantıklıdır, yaptım daha önce. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken kredi kartı borçlarınızı yeniden artırmamanız olacak aksi durumda bir işe yaramaz.

Ben bunu yaptığımda kendi gelir-giderimde ciddi dengesizlik oluşmuştu ve bunun takibini yapamıyordum veya doğrusu bir ihtiyaç değil takip etmek. Sonunda telefona para yönetimi diye bir uygulama yükleyip kuruşuna kadar yazmaya başladım. Para nereye nasıl gidiyor, gelecek aylarda ne ödemelerim var falan her şeyi serince önüme şu anda her şey bir denge içinde gidebiliyor. Uygulamayı hala kullanıyorum, her harcamam ve gelirimi giriyorum. Buna göre harcama yapıp yapmama kararlarımı alıyorum.
  • atom karincanin torunu  (14.06.21 10:59:22)
Hocam uygulama hangisi?

Bir de kendi bankamdan daha uyguna kredi veren bankalar var, onlardan alsam krediyi, kredi kartı çıkartırlar mı? İstemiyorum da daha fazla kredi kartı vs
  • mezarkabul  (14.06.21 11:29:33)
  • atom karincanin torunu  (14.06.21 11:36:33)
şahıslara borcum varsa ihtiyaçları olabileceğini düşünerek ya da şu an olmasa bile benim daha sıkışık olduğum bir dönemde isteyebileceklerini düşünerek bunu yapabilirim. ama borcum bankalara ise tek yere olmasının çok manası yok. sadece bankaya şu an direkt ödeyerek ödediğim faizle kredi faizi arasında benim için ciddi bir olumlu fark varsa tercih edebilirim.

  • naksidil  (14.06.21 12:08:07)
Bankalara borçlar, şahıslardan alacaklıyım hatta ama borcu geri isteme gibi bir huyum yok maalesef :))

  • mezarkabul  (14.06.21 12:49:51)
ben bütün kredileri birleştirmiştim, yalan yok ilaç gibi gelmişti.

  • dirildimde geldim  (14.06.21 15:41:38)