[]

Kur'an-ı Kerim'de Neden Uyuşturucu Hakkında Bilgi Verilmemiştir.

Toplumların çoğunun, örneğin Meksika gibi %70 uyuşturucu bağımlısı olan, yada Hollanda gibi uyuşturucunun alenen içilmesinin serbest olduğu, modern dünyanın 1/3'ünün uyuşturucu kullanmasına rağmen neden bu konu hakkında bir ayet yoktur.

Eski devirlerde olduğu gibi o dönemde de Araplarda uyuşturucu, içki partileri vardı, toplumu bu kadar ilgilendiren madde bağımlılığı hakkında neden bir ayet yoktur.


 
Alkolle ilgili de doğrudan yok diye biliyorum. Şarap diyor ama o dönemki şarapla şimdiki farklıdır.


  • integrative  (12.06.21 19:05:31) 
Bakara suresi 219. Ayet;
Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki: Bu ikisinde insanlar için büyük zarar ve bazı faydalar vardır; zararları da faydalarından büyüktür. Sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: İhtiyaç fazlasını. Allah sizin için âyetlerini işte böyle açıklıyor ki düşünesiniz.

Maide suresi 90-91. Ayet;
Ey iman edenler! şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Onlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçmez misiniz?


Burada adı zikredilmeyen diğer şeyler yasak değil anlamı çıkmamalı, sigara da zararlı ama yazılmamış, GDO'lu gıdalar da zararlı yazılmamış. Zaten Kur'an'ın böyle bir misyonu da yok. Kur'an genel olarak şekilleri ve sınırları çizer açıklamalar için ilmihallelere bakmak lazım. Buradaki genel sınır "akla ve vücuda zararlı, ibadet etmekten alıkoyan şeylerin yasaklanmış olması.
  • etna  (12.06.21 19:06:15) 
Allah insana akıl vermiş.
içki ve kumarı doğrudan yasaklamış.
insan akılla uyuşturucu hakkında düşünce ulaşacağı sonuç zaten yasaklanması.
hatta sigaranın bile yasaklanması lazım.
gıda tüzüğünde yüzlerce kullanımı yasak yada limitlenmiş kimyasal var, tek tek kuranda bahsedilmesini beklemeyizki.
  • aslindasorunumpsikolojik  (12.06.21 23:24:33) 
İçki kuranda yanlış bilmiyorsam “hamr” olarak geçiyor ve “aklı örten şey” anlamına geliyor, bunu içki diye yorumluyorlar ama aslında uyuşturucu da bu babda değerlendirilmelidir. Örtü kelimesi de aynı kökten geliyor mesela arapçada.


  • Kahir ekseriyet  (12.06.21 23:34:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.