A grubu memurken B grubuna geçmek

Diyelim ki gelir uzman yardımcısı bir A grubu yani kariyer memur olarak çalışıyoruz. O arada da B grubu yani düz memurluk olan DHMİ'de bir memurluk kazandık. Parası daha fazla diye ona geçmek istedik. Üst seviyeden alt seviyeye geçiş olduğu için problem çıkar mı?

Alınmanızı istemem ama gelir uzmanlığı a grubu sayılmaz açıkçası. Dhmi'deki memurluğun da herhangi bir memurluktan daha iyi konumda olduğu aşikar.

Ben olsam gözü kapalı geçerim.
  • aslil  (11.06.21 07:10:40)
Aslında soru geçilmesinde bir problem çıkarabilirler mi şeklindeydi. Bagli bulunduğun kurum izin vermeyebiliyor çünkü. Ben memur değilim ayrıca.

  • havadakarada  (11.06.21 07:32:33)
Tamamen kurumun tutumuna bağlı. Zira kurumlar arası geçişte muvafakat yani kurum amirlerinin onayı gerekiyor. B'den B'ye geçişe bile bir arkadaşıma izin verilmemişti. Çünkü kurum nihayetinde bir memur kaybediyor. Onay veren amir de sonra yeni memur istediğinde "madem memur lazımdı, elindekini tutsaydın" deniliyor. Mümkünse kurumlar arası geçiş için dilekçe vermeden önce kurumda bu onayı hangi amirler veriyorsa tek tek görüşüp ikna etmek, işi baştan sağlama almak gerekir. Yapan zaten böyle yapıyor. Öteki türlü direkt red yersiniz ve alınmış bir kararı değiştirmek çok daha zor. Eskiden B'den A'ya geçişte bile muvafakat vermeyen kurumlar vardı. Üst kadroya geçişte kamu yararı kararı olduğu için Mahkemelerden o kadar çok tokat yediler ki, vazgeçmek zorunda kaldılar. Sizin örneğinizde eğer Mahkemeler maaş arttığı için kişisel yararı da dikkate alırsa belki red halinde böyle bir yol da olabilir.

  • nihayet  (11.06.21 07:52:57)