Trafik soruları

Yakın zamanda direksiyon sınavım var. Kavşaklarda biraz kafa karışıklığı yaşıyorum çok tecrübem olmadığı için. Birkaç sorum var.

1. Dönel kavşağa girdik diyelim. Adadan döndük. Girmek isteğimiz yolun sağ şerit tarafında site girişi var. Sağa girsem önüme araba çıkabilir. Hiç sağ şeride girmeden direkt sol şeride girebilir miyim? Adadan çıkarken sola sinyal vermem gerekir mi direkt sol şeride girersem?

2. U dönüşü yapacağız diyelim sola doğru. Sola sinyal verdik. Normalde sağ şeride girmemiz gerekiyor diye biliyorum. Tam sağ şeridin başlangıcında da araba var şeride girmemizi engelleyen. Bu durumda sol şeride girebiliyor muyuz? Şeritlerin o an için boş olduğunu kabul ediyoruz tabii ki. Çok temel sorular olabilir. Yeni öğreniyorum. Bilgi veren olursa teşekkür ederim.

1. tam canlandıramadım. 1-2 ihtimal gözümün önüne geldi ama çizebilirseniz çok iyi olur
2. www.youtube.com
bu hoca sınava göre anlatmış. ama gerçek hayatta özellikle şehirler arası yolda yolun ortasında durmak çok tehlikeli, araca arkadan birisinin çarpma ihtimali varsa asla bu şekilde durmam. sağda uygun açıklık varsa oraya girerim oradan trafiğe göre dönüşe başlarım ya da o dönüşü yapmam. hızın düşük olduğu bölgelerde videodaki gibi yapılabilir. çoğu yerde zaten dönüş yapılan yere araç büyük ölçüde sığabiliyorsa girmek emniyetli oluyor.
  • surprise  (10.06.21 21:05:20 ~ 21:07:40)
1- bende tam canlandıramadım ama canlandırdığım kadarıyla (ilk dönel kavşağa giriş yani sola dönüp, sağ şeride geçmeden sol şeritten devam edeyim mi diye soruyorsunuz) pratikte yapılıyor, kural der ki; sağa gidecekseniz dönel kavşağın sağ tarafında kalarak sola dönüşü geniş alıp sağ şeritte kalın.
2- suprise +1 sağ şeride girmeniz asli kusur, yani yanlış, ters bir durumda suçlu siz olursunuz. kural der ki; uygun mesafede sinyal vererek (şehir içi 30 metre, şehirler arası 150 metre) solda kalmanız gerekiyor, arkanızdaki aracın siz dönüşü bitirinceye kadar beklemesi gerekiyor. pratikte bunu çok kişi kullanmadığı için sıkıntı oluyor.

tavsiye: kimseden çekinmeyin, özellikle arkanızdaki araç sizde baskı oluşturmasın, sakin olmaya çalışın, siz kurallar doğrultusunda gittiğinizde sadece korna ve küfür yersiniz ama ileride şöför olursunuz :)

edit: imla
  • pccopath  (10.06.21 22:04:30 ~ 11.06.21 00:37:41)
1- Ben dediğini anladım. Orada duran veya yola çıkan bir araç yoksa sol şeride geçmek mantıklı gelmedi. Her an araç çıkabilir düşüncesiyle sürekli şerit değiştirmek mantıklı değil. Misal benzin istasyonlarından veya tali yollardan da sürekli araç çıkabiliyor. Araç çıkıyorsa ve sol şerit boşsa işaret verip geçilebilir. Ama yoğun trafikte sürekli şerit değiştirmek tehlikeli ve gereksiz.

2- U dönüşü nerede yapılıyor onu anlamadım. Sağda uygun anı beklemek kazaya sebep olabilir. Bazen tek gidiş tek gelişli yollarda, özellikle uzun yol acemisi sürücüler, arkamdaki bana çarpmasın veya bekletmeyim korkusuyla sağa çekip sola işaret verirler. Bu hatadır. Sola dönüş soldan yapılır. Sadece aynalar yardımıyla arkadaki iki şeridi kusursuz göremeyebilirsiniz. Bu şekilde çok motosiklet kazası oluyor. Sürücüler motorları göremiyor.
  • the coon  (11.06.21 02:21:25)