[]

Arabayı eksper dışında ustaya da götürebilir miyiz? (yardım)

Arkadaşlar sahibinden.com'da 2 tane araba gözüme kestirdim.

Kaza, boya, değişen vs yok istediğiniz ekspere de götürebilirsiniz yazdılar.

Eksperi geçtik diyeyim eyvallah, peki servise ya da ustaya götürmek istesek araba sahibi izin verir mi yoksa "ee hadi be seninle mi uğraşıcam" der.

Yani temiz araba denilen ve eksperi geçen arabayı alır almaz bakıma götürdüğümde 10-15 bin TL masraf yapmak istemem ya da motorun performansının bitik olduğunu aldıktan sonra öğrenmek istemem. Eksper o kadar detaylı bakmıyor sanırım.

Anadolu yakası öncelikli İstanbul'da Renault'dan anlayan usta vs var mı?

 
Çoğu servis eksper hizmeti de veriyor. Direkt serviste yaptırın eksperi


  • lancelot du lac  (09.06.21 00:59:13) 
Eskiden eksper mi vardı. Arabayı ustana gösterirdin.


  • zoghurt  (09.06.21 01:11:58) 
Bacanağım eksperin "çok iyi" dediği arabayı aldı. 2 gün sonra motoru yandı. Yöntem şu olmalı: Ustanla arabayı alırsın ya da ustaya götürürsün sahibi ile birlikte. Usta der ki "bunun motoru, yürürü iyi". Sonra sahibine dersiniz ki "şimdi ekspere gidelim. Eğer söylediklerinin dışında bir şey, boya, vs. çıkarsa eksper ücretini vermeyiz". Usuldendir, tamam der. Eksperde sorun çıkmazsa ya da sahibinin dedikleri çıkarsa anlaşır, ordan notere gidersin. Eksperde değişmesi gereken parça, işte balata bitmiş falan çıkarsa ucuzdur, sorun yok dersin ya da eksper durumuna göre pazarlık yaparsın. Her türlü pazarlık yapmak iyidir tabi. Pazarlık yapın. Yani kısacası usta ok derse de iş eksperde biter. Ha boyasız dediğin arabanın kaputu değişmiş mesela? Napacaksin? Eksperde belli olur bu. Boyalı mı değil mi... Orda eksper ücretini ödemeden vazgeçersin mesela, adam da aldığı raporu ilana ekler. Belki kendi bile bilmiyordur boyalı olduğunu. Oluyor öyle şeyler.


  • prole  (09.06.21 09:08:31) 
Eksperde de "usta"lar bakıyor zaten arabaya, kaporta boya mekanik vs tam bir paket hizmeti alırsanız eğer;

Kaporta boya bakıldıktan sonra araç havaya kaldırılır ve alt takım vs kontrol edilir, sonra indirilir dynoya bağlanır ve motor performansına bakılır. Sonrasında ya da öncesinde fren testine sokulur ve fren performansına bakılır.

Usta dediğimiz sanatkarlarda bu cihazlar ve ekipmanlar yok, en fazla bir tur atar ve duyduğunu hissettiğini iletir size.

Tam paket ekspertiz sizin için yeterli, ekspertizin göremeyip de motor ustasının görebileceği bir şey yok desek yalan olmaz.

Ha siz aracı alırsınız ve bir hafta sonra otomatikse eğer şanzıman elinizde kalabilir mesela, bunu önceden kimse bilemez. Ama motorda süpriz bir arıza çıkmaz.

Bir tavsiye, triger kayış ve set değişimi yetkili serviste yapılmamışsa ve km geçmişse mutlaka değiştirin, şifahen söylenen "değiştirdik" sözünün bir geçerliliği yok.
  • John Bloor  (09.06.21 09:48:11) 
eksper yerine iyi bir kaportacı ve motorcu size eksperden daha iyi yardımcı olabilir.


  • mikahakkinen  (09.06.21 10:08:55) 
Eksper genel olarak kazasina boyasina bakar, motordan pek anlamaz.
Motorcu usta orada vaktini harcamaz zaten kendi dukkani vardir para basiyordur.

Bu yuzden ustaya once motoru sanzimani gosterip sonra ekspere gitmek daha mantikli.
Hatta ben aldigim cogu araci ekspere sokmadim
  • divit  (09.06.21 12:42:19) 
Tabii ki, aslında bir çok usta, ekspertiz ile ilgilenmediği veya düzgün programlı olmadıkları için ekspertiz organizasyon haline geldi bu kadar.

Aslında markanın ustasının bakmasıdır en iyisi. Ama işte adamın başka işi oluyor, bekleyebiliyorsun vs.
Bir de ekspertiz düzenli bir rapor veriyor.

Benim imkanım olsa servisinde baktırırım.

Yetkili servisler de bakardı eskiden, uzun süredir ekspertiz yapmıyorlar ama.
  • burfak  (09.06.21 12:59:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.