[]

Cinler musallat oldu denilenlere psikiyatrisler hangi yöntemi kullanıyor?

Korku Seansı 3'ü az önce bitirmiş biri olarak taze taze sormak istiyorum. Bu duyuruda cinler var mı yok mu sorusunu tartışmıyoruz. Geri kalanlarla devam edebiliriz:

Örnek cin vakası, Azerbaycan Tv'sine çıkmıştı, kurgu mu değil mi bilemem ama akıl hastanesini ziyaret etsek kesin böyle bir insana rastlarız ondan eminim: zaten geçende kocasını doğrayıp öldüren kadının da böyle tıslamalı videosu çekilmişti polis tarafından herneyse, kadın numara yaptı diyenler de var ama konumuz o değil:
1)www.youtube.com
2)www.youtube.com

Benim çevremde yok ama sağdan soldan duyduklarım: "Ahmet'e cinler musallat oldu Bakırköy'de tedavi altında", "Fatma'nın gezmediği hastane kalmadı ama Hacı Mehmet Amca şak diye çözdü problemi" vs. Öncelikle cinler var mı yok mu tartışması yapmıyoruz tekrardan hatırlatayım, ha isteyen varsa önden buyursun ama Einstein'ın, Hawking'in vs kitaplarını hatim etmiş biri olarak sizi madara ederim burada. Şaka şaka bir tane bile Eintein kitabı okumadım: Sorularım:

1)Psikiyatristler bu tarz vakalarda hangi hastalık teşhisi koyuyor ve hangi ilaçlarla tedaviye başlıyor, tedavi ederken hangi yöntemler kullanılıyor? Duyurunun psikoloji mezunları söz sizde..

2)Psikiyatristlerin de açıklayamadığı durumlar oluyor mu bu gibi vakalarda? Aralarında gerçekten "abi bu beni aşıyor, umutsuz vaka, yapabilecek hiçbir şey yok" deyip başından salan doktorlar oluyor mudur? Yani merak ettiğim hasta yakınları neden umudu kesip hocaya gidiyor ve aralarında gerçekten hocaya gittikten sonra düzeldiğini iddia edenler var?

Benim ya da sizin çevrenizde olmayabilir ama bu konulardan muzdarip, dertli, mutsuz aileler var.

duyuru amacım: Cin konusu açıldığında ortamda "o musallat dediğiniz şey aslında X hastalığı, beyindeki Y bölgesindeki bozulmadan dolayı hasta bu hale gelip akıl bilincini kaybediyor, Z etken maddeli ilaçlar kullanılarak tedavi edilmeye çalışıyor, ama hasta eski hayatına asla geri dönemeyebiliyor" tarzında cevap verecek bilgiyi edinmek.

 
Demans alzheimer şizofreni gibi hastalıklarda bu tür varlıklar görülebiliyor.
Dedemin 3. Hanımı Gördüğünü iddia ediyordu. Doktor doktor gezdik ama tıbbi bir tanı konulmayınca tavsiye üzerine Afyonda bir hocaya gittik.Hoca babannemde musallat olduğunu bu durumun 20 yıldır olduğunu söyledi. Seans yaparken transa geçti ve onlarla konuştuğunu onların bu kadın kendisi bizi çagırıyor dediğini söyledi. Bunu
tedavisine kendisinin gücünün yetmeyeceğini kendi yaptığı işlemin en fazla %20 oranında ise yarayacağını söyledi. Bikaç tavsiyeyle bizi gönderdi. Başta şarlatan olabileceğini düşündüm ama karşılığında para istemedi.
Babannemde şikayetler artınca araştırmalar üzerine Kocaeli Dilovasında bir hocaya gittik. Hoca bir seyler yaptı dualar yazdı suda eritip içirin dedi yatağının çevresine de dökün dedi gönderdi. Hep önyargıyla yaklaştım ama bu hoca da para istemedi ama dedem biseyler sıkıştırdı cebine. Gerçekten 1 sene kadın rahat yaşadı ama sonradan fazlasıyla geri başladı olaylar. Artık engel olamıyorduk. Evin ortasına tuvaletini yapmak istiyordu camları kırmak istiyordu bunun gibi neler neler gecenin bir yarısı çığlıklarına koşuyorduk. Üst katımızda oturuyorlardı. Son çare özel bir şizofreni hastanesine yatırdık. 6 ay sonra da rahmetli oldu.
  • metos  (08.06.21 02:01:33 ~ 09:41:56) 
beyin dediğin çok hassas bir biyokimyasal mekanizma. trafik kazasında beyninden hasar alıp savant olan, resim yapmaya başlayan ya da matematiksel becerileri artan çok hikaye var.

beynin büyük kısmı kimyasal dengeler üzerine yürüyor. mdma (acid, extacy, lsd vs.) bileşikleri düşün bir ufacık bir hap alıyorsun ve dünyan değişiyor o güne kadar yıllardır oluşturduğun algı penceresi kapanıp dünyaya bambaşka bir açıdan bakıyorsun. kendi içinde olmayan varlıklarla sohbet ediyosun. ya da bonzai örneği gibi çatıdan atlıyorsun. düşün ki beynin en temel koruma içgüsüdü olan bebeklikten gelen yüksekten düşmeyi bypass edebiliyor.

tırnağının ucu kadar hap ile bu kadar kafa gidiyorsa beynin kendisinde ya da ihtiyaç duyduğu kimyasallarda bir düzensizlik olduğunda nerelere gidebileceğini düşün. bir de bu kimyasal farkın bir gün için değil uzun yıllar boyunca yaşandığını ve bu süreçte beynin de adapte olmak için uygun nöral bağlar geliştirmesini ekle.

doğaüstü olgular konusuna da inanmıyorum. her kültürün kendi iblisleri var. bizim anadolu coğrafyasında neden exorcist yaşanmıyor, sabahları insanlar bileklerinde delikle uyanmıyor ? aynı şekilde benzer cin vakaları neden kuzey amerikada hiç görülmüyor ?

bram stoker kont drakula romanını yazana kadar rapor edilen bir vampir vakası yok. romanın ünlü olmasından sonra uzun yıllar boyunca her sene yüzlerce vampir vakası rapor ediliyor. buna çok ciddi inanan insanlar ortaya çıkıyor. neden anadoluda o dönem vampir vakası yok mesela ?
  • orpheus  (08.06.21 03:44:18 ~ 03:48:10) 
Hasta bu ilaçları kullansın 3-4 ay sonra geri gelsin diyorlar.

Türkiye'de bilimsel kaynaklara yansımayan, halk arasında olan genel durum böyle. Bizzat bir kaç gün önce gördüğüm bir paylaşım:
www.resimyukle.org
Düşünüldüğünde, madem ruhsal sorunlar söz konusu. o halde insanı sadece maddi olarak konu edinen bir bakış açısıyla tedavi etme ihtimali yok. Uygulamada tedavi olarak öne çıkan şeyler de, genel anlamda belirtileri azaltmaya yönelik.
Ya kesin tedavi ?
Burası da muamma .
  • Erva  (08.06.21 04:18:48) 
Bir epilepsi çeşidi ilahi güçler ile konuştuğunu sanmana neden oluyordu hatırladığım. Peygamberlerde, mesihlerde falan bu hastalıktan olduğu düşünülüyor.

Nasıl tedavi ediliyor bilmiyorum
  • zimbirik  (08.06.21 08:45:55) 
Sanrı için işine girdiyse psikoterapi + ilaç tedavisi.


  • westblack  (08.06.21 08:47:59) 
Merhaba. Teyzem eniştemi kaybettikten sonra çok büyük depresyone girmişti. Bir gün kuzenim annemi aradı, teyze annem bizi tanımıyor dedi. Teyzemi ambulans ile bakırköye götürdüler. Kendi söylediği şey çarpıldığı, cinler musallat olduğu. Sanrılar görüyor birilerinin onla konuşup bir şeyler yaptırmasını söylediğini söylüyordu. Mesela bir cin gelip ona küçük oğlunu öldür diyormuş. Doktorlar psikoza girdiğini söyledi. Ardından da şizofreni teşhisi koyuldu. Tabi ki hacıya hocaya götürmedik. Uzun süredir şizofreni tedavisi görüyor. İlaç kullanıyor ve senede bir kere olduğu bir iğnesi var. Şu an normal hayatına devam ediyor ama tabi sen ben gibi normal değil.


  • suicides underground  (08.06.21 10:10:39) 
merhaba. psikiyatrist olarak cevap vereyim. aslında sorulan soru bir belirti var ve bunun tanısı nasıl konuyor şeklinde anladığım kadarıyla. bahsettiğiniz belirti görsel halüsinasyon olarak değerlendirilir (türkçesi varsanı). genelde tek başına görülmez, eşlik eden işitsel halüsinasyonların, sanrıların ve diğer ruhsal belirtilerin varlığına göre tanı konur. tanı konusunda şu an dünyada en çok amerikan psikiyatri birliği tarafından yaklaşık 70 yıldır belirli aralıklarla güncellenen dsm denen kitaptaki tanı kriterlerine göre tanı konur. psikiyatrik rahatsızlıkların pek çoğu birer sendromdur, yani birer belirti kümesidir; dolayısıyla bu belirti kümesini karşılayan tanılar konarak ona göre tedavisi başlanır.

genel konuştuğumun farkındayım ama aslında psikopatoloji bilgisi soruluyor burada, e bunu öğrenmesi de yıllar alıyor :) çok kabaca hangi tanılar olabileceğine dair bir şeyler diyecek olursam; en sık sebeplerinden birisi şizofrenidir (şizofreni tanısı da süreye göre konur, eğer şizofreni belirtileri var ancak henüz birkaç gün geçmiş ve diğer tanılar dışlanmışsa tanı akut psikotik bozukluk, 1-6 ay arasında ise şizofreniform bozukluk olur). bir diğer sık sebep madde kullanımıdır (metamfetamin, kokain, lsd, psilosibin, bonzai, esrar vs vs). yaşlılarda bunamalarda (demans) bu tarz şeyler görülebilir. tam olarak halüsinasyon niteliğinde olmasa da benzer belirtiler yoğun stres altında (akut stres bozukluğu, posttravmatik stres bozukluğu, disosiyatif bozukluklar) görülebilir. bipolar bozukluğun özellikle manik döneminde de bunlar görülebilir. psikiyatrik kökeni olmayan medikal hastalıklarda da (nörolojik hastalıklar özellikle, epilepsi tümör ms vs.) zaman zaman olabilmektedir. kısacası çok geniş bir tanı skalasında görülebilir, eşlik eden belirtiler, yaş, hastalığın seyri, diğer tanıların dışlanması gibi pek çok faktöre göre tanı konabilir.

uygun bir muayene ve takip süreci ile beni aşıyor bu durum denilebilecek bir durum yok, tanı kriterleri (her ne kadar hekimler arası tanısal uyumsuzluklar zaman zaman olabilse de) nettir. hemen tanı konmayabilir çünkü bazı ruhsal rahatsızlıklar seneler içinde oturabiliyor.

oluş nedenlerinde de henüz kesin bir bilgi sahibi olmasak da beynin iç bölgelerinde dopamin denen bir sinir uçları aracılığı yapan maddenin salınımındaki düzensizliğin bunlara sebep olduğu var sayılıyor. ilaçlar da (bu amaçla çoğunlukla antipsikotik grubu ilaçlar kullanılır) bu dopamin seviyesini dengeye getirmeye yarıyor. sebep çok net olmadığı için nihai bir tedavisi olmayabiliyor, sıklıkla pek çok kişi yaşamını işlevsel biçimde idame ettirebilecek kadar iyi olabiliyor. antibiyotik gibi altta yatan nedenin kökünü kurutan bir tedavi yöntemi bunun için şu anda yok malesef.

daha ayrıntılı bilgi için visual hallucination diye aratıp wiki'den bilgi edinebilirsiniz.
  • gibicibicis  (08.06.21 11:47:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.