Antidepresandan sonra hayatınız değişti mi?

Bu sabah hayatımda ilk defa antidepresan kullanacağım.

Yeni bir hayata başlıyor gibi heyecanlıyım.

Sizin deneyimlerinizi merak ettim :)

Wellbutrin

Wellbutrin’le sosyal anksiyeteyi buyuk oranda yendim

  • ghilleinthemist  (07.06.21 23:00:01)
rahatsızlığına ve derecesine bağlı. antidepresanlar mucize ilaç değil, eğer terapi gerektiren bir durum varsa terapiyle desteklenmesi şart. tek başına antidepresan sadece bir yardımcıdır (ve gereklidir, gereksiz anlamında söylemiyorum, önemli bir yardımcı olduğunu unutmamak lazım). çoğu durumda bir süre sonra doktorlar azaltarak bıraktırmak ister zaten. yani her şekilde sorunu kökünden çözecek bir tedaviye ihtiyaç var, yoksa antidepresanı bıraktığında eski duruma dönmek mümkün oluyor.

1 hafta sersemlik, halsizlik, ishal, vs. gibi etkiler olabilir (yine ilaca ve bünyeye göre değişiklik gösterir, ben kendi deneyimimden yola çıktım) ama geçici olacak. bunlara takılmadan doktorun önerdiği gibi kullanmaya devam et. kafana göre azaltma, bırakma, doktor ne diyorsa onu yap. :)

not: kullandığım ilaç paxeraydı. sorunum da anksiyete ve majör depresyondu.
  • nathanieltroy  (07.06.21 23:00:34 ~ 23:01:29)
uzmanı olmamakla beraber ;

antidepresan bir tedavi değildir. yani aşı gibi bakteri/mikrop öldürmez. ruhen sizi temizlemez.

antidepresan sizi mental tedavi ve kendinizi daha rahat sorgulayabilmeniz için (klinik tedavi, psikiyatrist gözetiminde seanslar vb ) belirli bir süre uygun bir konuma getirir. yani morfin aldınız diye kol kırığınız otomatik iyileşmez.
  • duyurukullanıcısı  (07.06.21 23:03:02)
Antidepresanlar neden bu kadar abartılıyor merak ediyorum. Günde 5 çeşit antidepresan içtiğim bir dönemim oldu. Hiçbir şey değişmemişti. Sadece ativan alınca uyuduğumu hatırlıyorum. O dönem normal hayatıma devam ediyorum ancak geriye dönüp baktığımda o döneme ait anılar çok çok silik.
Aynı anda kullandıklarım:

desyrel
Seroquel
Ativan
Paxera
Akineton

Bana bunları veren doktora diyecek kelime bulamıyorum. İyi ki karaciğerim hala yerinde duruyor.
  • suicides underground  (07.06.21 23:13:42)
eğer terapi gerektiren bir durum varsa terapiyle desteklenmesi şart +1
antidepresan sadece bir yardımcıdır +1

antidepresan bir tedavi değildir. yani aşı gibi bakteri/mikrop öldürmez. ruhen sizi temizlemez. +1
antidepresan sizi mental tedavi ve kendinizi daha rahat sorgulayabilmeniz için (klinik tedavi, psikiyatrist gözetiminde seanslar vb ) belirli bir süre uygun bir konuma getirir. +1
  • put it in your appropriate place  (07.06.21 23:15:53)
antidepresan bende hızlı değişime yol açmıştı. ciddi bir enerji vermişti o sayede baya arkadaş grubuna dahil olup hala süren arkadaşlıklar edindim. anksiyetimi topyekün ortadan kaldırdı neredeyse, terapi almamıştım.
heyecanınızı fırsata çevirin :) gelsin yeni hobiler arkadaşlar ve ne istiorsanız :)

  • omonia  (07.06.21 23:34:13)
Her şeye sinirlenen, tahammülsüz biriydim. Haliyle eve de işe de eşe de yansıyordu. Bu sayede yendim, iş yerinde çok daha iyi konuma geldim, kız arkadaşımla evlenme noktasına geldim, hiç suçu olmayan aileme karşı gösterdiğim tahammülsüzlüğü yenerek daha rahat bir vicdana sahip oldum ve normalde yakıp yıkıp en çok zararı kendimin göreceği birçok olayda sakin, mantıklı, olgun kararlar verebildim. Mucize değil deniyor ama 10 mg cipralex ile hayatın böylesi değişimi için mucize demek yeterli olmazdı zaten.

  • haksizfil  (07.06.21 23:54:24)
Her gün defalarca ağlıyordum her an her koşulda, prozac sağ olsun durdu valla hayatım düzeldi.

  • whoosie  (08.06.21 09:01:19)
antidepresan tedavi etmez, yeni normalinizi belirlemek için sizi daraltan sıkıntıları biraz uzaklaştırır. uzun süre kullanırsınız ve artık yeni hayatınız oturmaya başlar.

  • nahtoderfahrung  (08.06.21 10:18:00)