Filmlerde, dizilerde silah seslerini niye bu kadar abartıyorlar?

Merhaba arkadaşlar,

Patlamaların, çatışmaların olduğu yüksek dozda aksiyonun olduğu yapımları izlemeyi, oyunlar oynamayı çok severim. Bazen silah şirketlerinin veya uzmanlarının çektiği silahlarla ilgili veya gerçek çatışma anlarının kaydedildiği videolar izlerim.

Bu videoları ilk izlemeye başladığımda bir şey çok tuhafıma gitmişti. Silahların sesi dizi ve filmlerde yansıtıldığının aksine çok daha düşük seviyede ve çok farklı çıkıyordu. Arada bariz bir fark var. Özellikle piyade/taarruz tüfeklerinin sesi bayağı düşük çıkıyor. Aradaki bu farkın sebebi nedir? Yapımlarda silah sesleri "bam bam" diye çıkarken gerçekte "pew pew" veya "tık tık" diye çıkıyor. Yapımcılar daha çok insanı çekmek ve izleyiciyi aksiyon bombardımanına tutmak için mi yapıyor? Yoksa başka bir durum mu var veya dikkat mi etmiyorlar? Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

görsel açıdan sahneye kaos hakimse ve silahlar o görsel hareketliliği sesleriyle tam desteklemiyorsa eksiklik hisseder izleyici. sadece gerçek silah sesi olmasının dışında, ses seviyesinin yüksekliği de önemli. silahların gerçek sesleri yansıtması, konuyla özel olarak ilgilenenlerin dışında pek önemli değil. bu şekilde yapılması filmi daha sürükleyici kılıyor, seyirciyi kitliyor.

  • isveperver  (06.06.21 20:17:03)
Aslında biraz mantıklı. Gerçek hayatta patlayan bir silahın 3 metre yanında dursaydınız kulaklarınızın hasar görmesi işten bile olmazdı.
İzleyicinin 3 metre ötesindeki televizyonu silah olarak düşünün örneğin. Bu durumda abartmayı bırakın, sesi çok daha az yansıtıyorlar diyebiliriz. Bize ulaşması gereken duygu oradaki karakterlerinkiyle aynı olmalı.

  • ryhmer  (06.06.21 20:38:08 ~ 20:41:52)
Sinema bir görsel $ovsa, sesler ve efektler de buna uygun olmali.

  • Avoiding The Puddle  (07.06.21 10:02:26)
Silahlarin ciddi kisminin orjinal sesleri sinema TV ortamlari icin cok tirt kaliyor. Sonuca sinemanin amaci gercegi birebir yansitmak degil, seni eglendirmek. O yuzden kafaya takmiyoruz.

  • cleric  (07.06.21 10:43:46 ~ 10:44:00)
sanıyorum eline tabanca veya tüfek alıp hiç ateş etmedin. hatta edildiği bir ortamda da bulunmadın. bir ara poligona gitmeni öneririm.

  • reanarchy  (07.06.21 10:54:47)
Bazı filmlerde abartılı olabilir, ama gerçek silah sesleri youtube videolarında izlediğin kadar az değil. Çünkü youtube için video çekerken kullanılan mikrofonun tabancanın gerçek sesini kaydedebilecek yapıda olacağını sanmıyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam 9mm bir fişek 160-170 desibel ses etkisine sahip.
  • John Bloor  (08.06.21 11:44:44 ~ 11:45:05)