Suudi Arabistan ile neden kavgalıyız?

Bilmiyordum, baya turist göndermeyecek kadar aramız açıkmış. Ne oldu? Ne zamandandır böyle?

Bkz: Cemal Kaşıkçı cinayeti ve sonrasında yaşananlar

  • kaptan memo  (05.06.21 17:06:43)
Muhammed bin Selman cemal kaşıkçı tr konsolosluğunda öldürülsün diye emir veriyor tr'de bunu ortaya çıkarıyor.

  • duyurukullanıcısı  (05.06.21 17:09:50)
Üsttekilere ek olarak, krallık Selman’ı ülkenin genç ve dinamik, gelişmeye açık, ilerici yüzü olarak pazarlıyordu ama biz resmen planlarına çomak soktuk ve onun da diğerlerinden farksız bir diktatör olduğunu dünyaya ilan ettik.

  • zoghurt  (05.06.21 18:38:19)
Iliskiler yaklasik 10 yildir kotu, Kasikci falan sonuc sadece neden degil. Bizim kankamiz Katar. onlar kotuyse otomatikman biz de kotuyuz. Arti bir baska kankamiz Musluman Kardeslerdi(son 1-2 aydir mesafe konuldu Misirla iliskileri duzeltmek icin). Suudiler ve Misir'daki Musluman Kardesler hareketi birbirine birbirine dusman. Suudilerle Libya, Sudan'da, Suriye, Yemen'de cikarlar catisiyor, ortadoguya karismasini istemiyorlar kisaca Turkiye'nin, yeni osmanlicilik muhabettine falan deli oluyorlar, cok buyuk tehlike olarak goruyorlar Turkiyeyi. Arti Suud tarihinde cok onemli bir olay seyler.eksisozluk.com www.cnnturk.com Okullarinda bunu ogrenerek buyuyorlar Suudilerin cocuklari

  • neverletyougodown  (05.06.21 18:56:43 ~ 19:02:56)
kültürel olarak türkiye'yi ve osmanlı'yı sevmiyorlar. büyük oranda tarihsel düşmanlıktan kaynaklanıyor. + olarak siyasal olarak da başlarda rte yakın davranıyordu ama özellikle kaşıkçı olayında büyük gol attı bizimkiler suudi'lere, o yüzden bizden olan nefretleri katmerlendi.

  • roket adam  (05.06.21 20:58:20)
Tüm politikalarımızın zıt olması sebebiyle. (İsrail ve ABD, müslüman kardeşler, körfezdeki siyaset, Libya, İran vs vs.)

Kaşıkçı olayı görünen yüzü. Bizimkilerin çok atar yapmaması da muhtemelen hac kontenjanı için. Yıllar boyunca Türkiye'den kimsenin hacca gidemediğinde olacakları düşünün.
  • sumuklurakun  (05.06.21 21:43:51)
tarihsel ve kültürel olarak bize her zaman düşmanlar doğrudur. +1

ayrıca birleşik arap emirlikleri ve suudi arabistan politik anlamda birbirlerine çok yakınlar fakat sebebini bilmediğim biçimde katar'a düşmanlar. bizim de katar ile ilişkilerimiz çok iyi.
ek olarak iran bizim komşumuz ve iyi-kötü anlaştığımız bir ülke. suudi arabistan iran'ı tanımıyor ve elinde olsa haritadan silecek.

ülkeler arası bu tip "kötü ilişkiler"in sebebi her zaman "güvenlik" adı altında güç ve iktidar mücadelesidir. herkes bölgesel abi olmaya çalışıyor işte, çıkar çatışması.
  • mastermindj  (05.06.21 23:43:54)