düğün altınları gram

2018temmuzda evlendik bütün takılar altınlar o günden beri banka kasasında duruyor. 3 senedir içinde ne kadar ne olduğunu bilmiyoruz :) evlendiğimizde çeyrek 305tl idi şimdi aldı yürüdü.yakın zamanda o altınlarla alakalı bir şey yapmayı planlamıyoruz.

bilezik altın vs anlaşmalı kuyumcularda bozdurup gram altına çevirerek hesapta tutma diye bişey varmış galiba. işletiş nasıldır mantıklı mıdır bilgisi olanlar yardımcı olabilirse

Kuyumcuda neden bozdurasın herhangi bir banka şubesi bile yapar bu işi

  • zoghurt  (04.06.21 14:35:52)
Bankalarda gram altın hesabı var. Büyük şehirlerde bazı şubelerde, küçük şehirlerde ise bazı tarihlerde altın uzmanı oluyor. Bu şubelere gidersen 1 gr altınını 1 gr altın olarak hesabına geçiriyorlar. Bilezik, ata altını vs de kaç gr altın yapıyorsa o uzman hesaplıyor altınını alıyor.

Ama bu tip altın işlemi yapmayan banka şubeleri seni kandırmaya çalışabiliyor. Önce elindeki altını bozmanı isteyip sonrasında eline geçen para ile o bankadan gram altın almanı istiyor. Bu arada al sat arasındaki parite farkından dolayı kaybın oluyor. Bu nedenle altını altın olarak alabilecek bir şube bulup buradan yatırın altınınızı.
  • zimbirik  (04.06.21 14:38:08)
zimbirik gayet güzel özetlemiş, bahsettiği yöntem gayet iyi. böylece altınınız yine altın olarak duruyor hesapta ama fiziki olarak uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. sadece şunu ekleyeyim, öncesinde mutlaka bir - iki kuyumcuda kaç gram altınınız olduğunu da öğrenin derim. tartıda hile olma riski olmaması açısından.

  • roket adam  (04.06.21 14:57:21)
Bir de şey durumu var,

Mesela ata altını kaç gram bilmiyorum. Diyelim ki 10 gr olsun. Ama fiyatı 10 gr altın fiyatından fazla. Bankaya gidersen bu altını 10 gr olarak hesaplar. Ama kuyumcu belki ederine daha yakın bir ücret verir size, 10 gr altın ücretinin biraz daha fazlası.
  • zimbirik  (04.06.21 15:00:37)
Elinizdeki altının ayarını da bilmek lazım. Her altına 24 ayar fiyatı beklemeyin. Bu işin uzmanı Kuveyt Türk derler ama hiç deneyimim olmadı. Farklı yerlere gidip size toplamda kaç gr 24 ayar altın olarak hesabınıza yatıracaklar öğrenmek en iyisi. Tabi hesap işletim ücreti, saklama ücreti falan gibi neler çıkaracaklar onu da sorup kararınızı verin.

  • zoghurt  (04.06.21 19:48:36)
Artık çoğu banka altın işine girdi ancak fiziki altın olayı Kuveytturk dışındakilerde var mı bilmiyorum. Kuveytturk’te altınları götürdüğünüzde bilezik, çeyrek vs grama dönüştürülerek fiziki altın hesabı açılıyor. Gram altın varsa onlar da gram altın olarak alınır. Bu işi belli tarihlerde yapan ayrı bir yetkili vardı o zamanlar, şimdi bir çok şubede yapılıyor. On yıl filan önceydi :)

Şu an altın hesabı yapan bankalar fiziki altın değil de değerini tutuyorlar, Buna dikkat edebilirsiniz. Kuveytturk’ten isterseniz altın olarak çekebiliyor olmanız lazım. Yalnız son ekonomik şartlarda onlar da eskiden ücretsiz olan şeylerde değişikliğe gittiler ayrıntıları şubeye sormanız lazım ya da internet sitesini inceleyebilirsiniz. Hesap işletim ücreti vs yok, altın hesabına istediğiniz zaman kendiniz internetten alım/satım yapabilirsiniz.

Düğün takılarını kasada saklarken ödediğiniz yıllık ücret yerine bankada tutmuş olmak bence mantıklı. Yukarıda bahsedilmiş takıların değeri grama çevrilirken düşer buna şaşırmayın, çünkü gram altın saf ve işçiliksiz altın. Külçenin minnak blr parçası :)
  • epitaf  (04.06.21 22:05:18)