işle ilgili soru - kafam karışık

Merhaba duyuru ahalisi,
turizm meslek lisesi + ünide de turizm ve otel işletmeciliği bölümünü okudum. 2009dan beri bir apart otelde resepsiyonist olarak sezonluk (6 ay) çalışıyordum (ne parlak bir kariyer ama :/ ).
pandemi nedeniyle geçen sene kapalıydı. çoğu otel çalışanlarının girişini yapıp kısa çalışma ödeneğinden yararlandırırken bize hiçbir yardım yapılmadı.

ağustos ayında iş buldum ve ilk defa tam zamanlı olarak çalışıyorum. site yönetim şirketinde danışman olarak çalışıyorum, yabancı kat maliklerinin oturduğu siteler ağırlıklı(özellikle danimarkalı). maaş olarak asgari ücret+agi. yazın 9.5 saat, kışın 8.5 saat. genel olarak masa başından mail ve telefon ile müşterilerin taleplerini karşılama, sorunları giderme ve site denetimleri yapıyoruz. emekli olana kadar gel çalış mantığı var, çoğu çalışan uzun süredir aynı şirkette ancak kariyer olarak ilerleme fırsatı yok.

eski çalıştığım otel bu sezon açılıyor. daha önce gelmeyeceğimi iletmiştim ama bu sefer önbüro müdür olarak çağırıyorlar. sabah 8-18, haftanın 2 günü 12 saat( eksik resepsiyonist çalışacağı için izin günlerinde ben devreye giriyorum)maaş olarak 3900tl, kışı da otelin altında açtıkları kafede kasiyer olarak asgari ücretle geçireceğim. işi öğrenip ilerleme fırsatım var ama turizm ne kadar sağlıklı, ne kadar istiyorum bilemiyorum. çarşamba günü görüşmüştüm, o günden beri sabahları 1 saat daha uyumak varken 6 - 6.30da soğuk soğuk terleyerek uyanıyorum. kafamda binlerce düşünce ve karmakarışık.

müdürü bugün arayıp, çalıştığım şirkette kalacağımı ilettim ancak kariyer olarak hiçbir şey katmayacağını, daha önceki emeklerimin de boşa gideceğini, mantıklı bir karar almam için 1 gün daha düşünmem gerektiğini söyleyip yarın akşama kadar zaman verdi.

işin içinden çıkamadım, düşünmekten çıldırıcam resmen.
ben de size yazıp düşüncelerinizi öğrenmek istedim ve mantıklı düşünme konusunda yardıma da ihtiyacım var.

siz ne dersiniz?

Kafa karıştıracak bir durum göremedim. Şimdiki işin artıları daha çok.

  • dissendium  (22.05.21 22:15:10)
Ben olsam otelde çalışırım.
Hem maaşı daha iyi, hem kariyer fırsatı var. Bunlardan başka tanışacağın daha çok insan olacak. Daha çok insan tanımak demek, hiç ummadığın zamanlarda hiç ummadığın kişilerin yardımcı olma ihtimali daha çok olması demektir. Yardımcı olmak dediğim maddi, manevi, kariyer, her şeyi olarak düşünebilirsin.

  • etna  (22.05.21 22:18:59)
2009'dan beri aynı işi yapıyormuşsunuz ve şimdi ilerleme şansı elde etmişsiniz. Bundan sonra hızlı ilerlerim diyorsanız otel işi derim. Ama bence şimdiki işiniz gayet makul bir hayat sunuyor.

  • oyokbuyoknevar  (22.05.21 22:35:55)
Şu anki işte maaş düşük ancak azıcık aşım kaygısız başım durumu var bence. Ben yazın müdür (!) kışın kasiyer olmak istemezdim. Ki bu otelde de10 yıl çalışmışsiniz hiiiiiç ilerleyemeden. Bence bu işin size hayrı olsaydı bu geçen on yılda olurdu. Ayrıca bence sizi gerçekten terfi ettirmek isteyen işveren kışın kasiyer olarak çalışmanızı istemezdi.

Şu anki işinde de ölene kadar çalışacak halin yok. Burada tecrübe kazandıktan sonra daha iyi bir firmaya geçiş yapabilirsiniz.
  • elorelia  (22.05.21 22:48:28)
@elo+1
Seni terfi ettirecek olsalardı geçen 12 yılda yaparlardı. Kaldı ki şimdi vaadettikleri yarı zamanlı kasiyerlik.
Ben olsam şimdiki işte çalışır o arada daha iyi bir iş bakardım.
  • The colors of my sea perfect color me  (22.05.21 23:55:20)
tüm cevaplar için teşekkür ederim, aklımdaki bulanıklığı gidermede çok yardımcı oldunuz.
sonuç ise; bugün net olarak konuşup turizme dönmeyeceğimi, çalıştığım şirkette devam ederek farklı bir yol çizmeye çalışacağımı söyledim.

  • MtKrt  (23.05.21 22:10:28)