turistik shengen vizeyle is amacli avrupa'ya gitmek

merhaba,

5 yillik X ulkesinden alinma vizem var.
is geregi Y ulkesine gitmek istiyorum.

acaba is amacli gittigimi kanitlamak icin hangi belgeleri istemeleyim sirketten?
invitation letter geldi aklima bir tek.

tesekkurler.

Turistik vize ile ab girişleri halen kapalı.

  • hayaletimsi  (17.05.21 16:34:02)
Eğer vizeniz çoklu girişe uygunsa, vizeyi aldıktan sonra X ülkesine giriş-çıkış yaptıysanız, vizeniz de hala geçerliyse Y ülkesine gitmenizde bir mani olmaması lazım sanki? Ama tabii pandemi koşulları turistik vize sıkıntı olabilir.

Yine de işinizi sağlama almak istiyorsanız, şirketiniz zaten prosedürleri biliyordur. Sizi zaten onlar gönderiyorsa bütün belgelerinizi hazır ederler. Etmeliler yani:)
  • anten  (17.05.21 16:35:31 ~ 16:36:57)
kısa süreli iş için için gidiyorsanız (müşteri ziyareti vs) zaten turistik vize ile gideceksiniz. "iş vizesi" diye ayrıca bir şey yok. çalışma izni var, o apayrı bir şey. ben yıllarca şengen ülkelerine turistik vizeyle gittim geldim, kapıda ne için geldin diye soranlara, müşteri toplantısı dedim geçtim. (bazılarında fiziksel iş yapmış olmamıza rağmen)

doğru anladıysam sizin buradaki derdiniz, covid19 seyahat yasakları nedeniyle seyahat edemiyor olmak. vizenin kendisi değil. öncelikle gideceğiniz ülkenin yürürlükteki seyahat kısıtlamalarını iyi okumak lazım. basit bir müşteri ziyaretini kabul etmiyor olabilirler. örneğin ingiltere'den türkiye'ye seyahat yasağı var şu anda ama biz ingiltere'den adam getirdik buraya karantina falan olmadan. eğer basit bir müşteri ziyareti yapmayacaksanız, karşı firmadan alınan bir mektup ve sizin firmanızın yazacağı bir mektup ile gidebiliyor olmanız lazım. sgk evraklarınızı, firma evraklarınızı falan alın yanınıza.

ama en nihayetinde kapıdaki memurun insafına kalacaksınız. örnek vereyim, zamanında çok acil bir şekilde danimarka'ya gitmemiz lazım. 8 kişiyiz, sadece ikimizde vize var ama yapacağımız işi yapacak vizeli adam türkiye'de yok, danimarka'dan da adam toplamak istemiyoruz (toplayacak network'ümüz de yok) neyse, karşı taraftan davet yazısı aldık herkes için, şirket olarak bir dilekçe yazdık, bütün evraklar falan filan derken, elimde kalın bir klasör dolusu evrakla çıktık yola. istanbul'da önce checkin'de, sonra pasaport'ta, sonra kapıda heryerde problem çıktı, "vizeniz yok danimarka sizi almaz" dediler. bırakın dedim, ona onlar karar versin, bu benim problemim, sizin probleminiz değil. herkese en az 20şer dakika laf anlattım. neyse bir şekilde çıktık yola, indik girdik kuyruğa, memura anlattım, bakın böyle böyle sadece bizim yapabileceğimiz bir iş, yoksa felaket olur falan filan. adam beni 30 sn falan dinledi, sonra herkesi şakır şakır vizesiz içeri aldı.
  • co2s2  (17.05.21 17:45:20)
Gecerli vizeniz varken kisa sureli bir is seyahati icin bile olsa tekrar vize alamazsiniz zaten. Is icin geldiginizi kanitlayin -davetiye, mektup, neden online olamadig vs- o sekilde girersiniz bence.

  • kuehles blondes  (17.05.21 21:53:32)
yukarıda yazılanların aksine schengen'de turistik vize ve çalışma izni haricinde iş maksatlı alınabilen vize de mevcut. ancak (tecrübelerime dayanarak yazıyorum burayı, sonra kapıdan dönerseniz vay efendim demeyin) schengen turistik vize ile iş amaçlı giriş-çıkış yapmışlığım çoktur. elbette bunlar hep "normal şartlar altında". yani pandemi döneminde aklımda böyle bir soru olsa direkt konsolosluktan bilgi almak isterdim.

  • semyasa  (18.05.21 00:19:55)