Amerikan hisseleri temettü hesaplamaları

Merhaba,

Türkiye'de malesef evler uzun vadede dolar bazında deger kayediyor.

Kira getirileri deneredeyse 300 aya yaklaştı.

100.000 USD tutarında 850.000 TL'ye ev alsanız en fazla 3.000 TL'ye kira geliri elde edebiliyorsunuz.

Amerikan borsalarında 100.000 USD'lik bir hisse alınca temettü geliri senelik ne kadar elde edilir hesaplayan bir site var mıdır.

Bazı hisseler büyümeye yönelikken bazı gayrimenkul şirketleri elde edilen karları direkt dagıtıyor ve hisse fiyat olarak yıllar boyu değişmezken temettü olarak diğer hisselere göre daha fazla temettü veriyor.

Özellikle bu hisselerinlini ögrenmek istiyorum.

Herşey temettü değil ama illa ben temettü istiyorum nakit akışı lazım kira gibi derseniz anlarım.

Hisse almayacaksınız hisse senedi fonu (ETF) alacaksınız. Hisse seçmek zor ve tecrübe gerektiren bir iş.

Burda temettü verimliliği yüksek olan, büyük etfler sıralı ama şu dengeyi iyi kurmak lazım başta dediğim gibi temettü her şey değil yüksek temettü verimi olan etf ana paradan yiyebilir,

etfdb.com

Ben bu etfi alırdım temettü verimi arasaydım hem verimi güzel hem de büyümesi.

etfdb.com

Not: vergi var onu atlamayın
  • Mcfly  (14.05.21 14:54:00 ~ 14:56:51)
Evler dolar bazında değer kaybediyor --> Doğru
Kira getirileri 300 aya yaklaştı --> yanlış yerden ev bakıyorsun. istanbulda 210-250 ay aralığında ev bulabilirsin.
850 binlik evin kirası 3 bin --> yanlış yerden ev bakıyorsun. 850 binlik evin kirası 4-5 binden az olmamalı.
ABD borsaları için --> parayı tr'ye getirdiğinde tl bazında karından vergi ödemen gerekiyor, bu da alacağın rakamı epey bir traşlayacaktır: medium.comüşavir-evren-özmen/yurt-dışı-hisse-senetlerine-talep-arttı-peki-vergisi-f673bdfa6c28
  • roket adam  (14.05.21 16:51:02 ~ 16:53:11)
@foreplay iyi niyetlerin için teşekkür ederim.

@roket adam ben mali müşavirim uyarın için çok teşekkür ederim.
850.000 TL'ye 5.000 TL kira nerede söylersen degerlendirmek isterim.
Aslında evlerde şöyle oluyor ev kirasını başta güzel kiraya veriyorsun ama ilerleyen yıllarda kiracın çıkmaz ise kira gelirin malesef enflasyon oranında artamıyor.

@mcfly öneriler için teşekkürler, bi sorum olacaktı.

Schwab US Dividend Equity ETF price 77,36 USD demekte.

dividend rate %2,09

etf'ten alsam dividend 0,50USD diyor.

Yani 77.360 USD lik etf alsaydım 500 USD mi temettü alacaktım. Neyi yanlış hesaplıyorum.
  • liberal  (16.05.21 20:46:09)
ben de bu sene cok arastırdım dolar temettüsü verecek hisseleri

macy's vadı iyiydi sanırım baya

bir de at and t var

almadım tabi fakat ileride diğer hisselerden istediğim kazancı sağlarsam girmeyi düşünüyorum

temettü verimine göre geliri hesap edip sanırım yüzde 30 unu çıkarıyorsun, eline geçen miktar o oluyor

yüzde 30 da devlete verdiğimiz vergi
  • megacracker  (16.05.21 21:14:49)
megacraker işte ben şu kadar tutarında hisse alırsam şu kadar temettü alırım geçmiş yıllarda şu kadar alındı gibi bir site var mı.

illa ki vardır da nerede.
  • liberal  (16.05.21 22:10:17)
www.dividendmax.com
linkte at and t hesaplamasını buldum
sahip olunan hisse sayısını girmek gerekiyor, diğer hisselere de uygulanabilir aynı sayfada

ayrıca investingteki şu sayfada geçmiş temettüler(hisse başına) gösterilmiş. burdan baya basit bulunabilir
www.investing.com
  • megacracker  (16.05.21 22:59:11)
@megacracker teşekkür ederim.

32,24 bir hisse bedeli

100.000 USD'ye 3.102 adethisse alınıyor.

Yani 835.000 TL'ye aldıgımız bu hisseden 1.613 USD ödeme alacagız.

Senede de 4 defa temettü ödüyor ve senede 4 adet ödeme yaptıgından 6.452 USD

Yani 53.874 TL

Bu evi en iyi hitimalle 250 Ayda kira gerisi yapsaydı 3.340 TL kira alacaktık senelik 40.080 TL yapıyor.

hisse senedi almak %30 daha mantıklı değil mi?

Tamam vergi var biliyorum.
Vergisiz konusuyorum.
  • liberal  (17.05.21 10:20:21)
Merhaba,
www.marketbeat.com

Apartment Investment and Management Dividend Yield, History & Payout Ratio

Bu firmaya Baktım.

AIV Dividend Yield 30.39%

Yani ana parayı 3 senede çıkarıyor sonra da hep artı. Hadi 4 sene olsun.

Bir ev almak yerine bu hisseyi alıp temettü geliri elde etmek daha iyi değil mi.

Tamam hisse diğer hisseler gibi beş senelik süreçte tutar olarak büyümemiş pek. Fakat ev almak yerine daha da iyi değil mi.

%25-30 deli bir oran.
  • liberal  (18.05.21 09:07:41)
Vergiyi ve diğer harcamaları düşünce kira geliriyle AT&T'nin dividend geliri aşağı yukarı aynı oluyor. Kiracı batmadığı sürece veya evde büyük bir tamirat gerekmedikçe yıllık 40k gelir garanti ama AT&T önümüzdeki 2 sene bütün çeyrekleri ekside kapatabilir. Ayrıca bütün parayı tek bir hisseye gömmek riskli.

Evle kiracıyla uğraşmadan mümkün olduğunca stabil diversified bir ETF'e yatırım yapayım diyorsanız VWRL veya muadili ETF'lere bakın bence.
  • bruce mclaren  (18.05.21 10:39:13)
Cevap yazmistim ama gitmemis tekrar yazayim cunku cok onemli bir konu.

Bu tarz temettu odeyen hisselerde ana parayi 3 senede cikartiyorlar tarzi cikarimlar yanlis cunku temettu verirken hisse fiyati temettu kadar dusuyor.Ornegin ustte bahsedilen AIV temettu dagitirken gecmis yillarda buyuyememis yani hisse senedi fiyatindan yemis hep.Temettu dagittikca hisse fiyati dusmus.Bu hic istenen bir sey degil.Sizin paranizi sol cebinizden alip sag cebinize koyup bir de bu tasimanin vergisini aliyorlar.At&T de ayni sekilde duzeltilmemis grafiklerde tatmin edici degil.Su an 31 dolarda ve 1997 yilinda da bu fiyattaymis.Ben uzun vadede kulliyen zarar goruyorum. 1997 yilinda para yatiran biri sadece %6.5 civari yillik temettu alip bir de bu temettulerin vergisini veriyor. Hisse riskini almayip bu kadar uzun vadeli eurobond alsa cok daha fazlasini kazanirmis. Ben begenmedim.

BU tarz firmalardan kacmak icin tradingviewda ilgili grafigi actiginizda sag altta temettuye gore duzeltilmemis grafigi secin.DUzeltilmemis grafikte hisse senedi fiyati temettulere ragmen artiyorsa Ok'dir o hisseye guvenebilirsiniz ancak temettuler yuzunden fiyat artamiyorsa hatta azaliyorsa hamallik yapiyorsunuz hatta yuksek ihtimalle firsat maliyetleri yuzunden zarardasiniz demektir.

Unutmayin ev aldiginizda kira aliyorsunuz ama ayni zamanda evin fiyati da yillar gectikce artiyor.Burada bahsedilen hisselerde ise sadece temettu aliyorsunuz ve malinizin degeri artmamis.Kisaca temettu almak icin de satislari ve karini arttiran hisse senedi secmek lazim.Sadece temettu oranina bakmak zararli cikmaniza yol acabilir
  • turkuaz  (18.05.21 11:45:57)
Eurobond neden düşünmüyorsun? %7 civarı USD faizi alırsın üstelik garantili.

  • redskull  (18.05.21 11:48:50)
turkuaz +1
evin son kullanma tarihi var, hissenin yok.

  • comp  (18.05.21 13:38:14 ~ 04.02.22 22:24:13)
comp tesekkurler katki icin.Ev ornegini konu anlasilsin diye verdim.Yoksa hisse senedi yerine ev alin seklinde bir mesajim yok, yanlis anlasilmasin.Satislari ve kari artan gelecekte de artma potansiyeli olan hisse senetlerini bulmak en onemli konu.Bu hisseleri buldugumuzda temettu veriyormus-vermiyormus az veriyormus-cok veriyormus cok onemli olmuyor.

Temettu yatirimina karsi degilim bu arada.Portfoyun bir kismiyla nakit akisi saglamak icin temettu hisselerine para park edilmesi guzel strateji.Yeter ki hisseler ozenle secilsin.Sadece temettu verimine bakarak degil.
  • turkuaz  (18.05.21 14:25:06)
@turkuaz, yorumların için çok teşekkür ederim.
"Unutmayin ev aldiginizda kira aliyorsunuz ama ayni zamanda evin fiyati da yillar gectikce artiyor." böyle bişey yok denecek kadar az, özellikle 2014 sonrası dolar bazında evin degerinden kar eden kişi sayısı yok denecek kadar az.

evet temettü hisseleri uçup kaçmıyor ama baktıgınızda da sürekli aynı tutarlarda, dediğiniz gibi temettüden arındırılmış hisse nasıl gözüküyor bulamadım, göremedim.

Ayrıca evet bazı hisseleri temettüden bagımsız düşününce gayet mantıklı, hatta temettü için hisse almak az rakamı kabul görmek gibi birşey çünkü bu hisseler yerine temettü vermeyip uçan kaçan hisseleri almak daha mantıklı olabilir.

sizin begendiginiz temettü hisseleri nelerdir.

@bruce mclare yorumların için teşekkürler.

@redskull, temettü daha cazip görüyorum.
  • liberal  (20.05.21 11:25:51)