Evin girişinde paspas mı? Yoksa ayakkabıyı çıkarıp girmek mi?

Soracağım soru çok garip gelebilir :)

Önceki evimiz en üst kattı, kapının önüne ayakkabılık koymuştuk ve ayakkabımız dışarıda kalıyordu. Her şey temizdi.

Şimdi ara kattayız, genişce bir giriş holümüz var. Kapının dışına ve içine ayrı ayrı paspas koyup ayakkabıyı içeride mi çıkarmalı, yoksa kapıda ayakkabıyı çıkarıp elimizde içeri mi taşımalı? Siz nasıl yapıyorsunuz?

İçeride geniş bir alan varsa dışarıda çıkarıp elde içeri koymak için bir neden göremiyorum. Direkt ayakkabılarla eve girmek gibi bir fantezim var çünkü

  • olaylar olaylar  (13.05.21 21:46:27)
Ben de ayakkabı ile girmek ve kapı önünde oyalanmamak istiyorum ama hijyen konusunda endişelerim var.

  • gmzo  (13.05.21 21:52:58)
küçüklüğümde ailemle ve sonrasında kendi hayatımda yaşadığım birden fazla farklı yerde ve kat kombinasyonlırının hiçbirinde ayakkabıyı dışarıda çıkarıp dışarıda bırakmadım.

içerde çıkarılır ayakkabılık da içerdedir. dışarda kesin paspas olur hatta içerde de olur şu an öyle mesela.

yani kendi yaptığım bu. doğrusu bu anlamında değil.
  • AlsterWasser  (13.05.21 21:53:12 ~ 21:58:00)
Eskiden paspas üstüne cikariyorduk ama pandemi başladığından beri dışardaki paspasa silip sonrasına elimize alıp içeriye giriyoruz.

  • fraise  (13.05.21 22:09:38)
AlsterWasser +1

kapının dışında zaten ayakkabıyı çıkartma şeklinden bağımsız olarak paspas her zaman olur, olmalı.
  • blatta hiberna  (13.05.21 22:18:05)
Galiba bir şeyler yanlış anlaşıldı :D

Kapının dışında tabii paspas olur, ben asıl içerisini soruyorum.

Eski evimizde daireler katta tek ve en üst kat olduğumuz için kapı önü bize özeldi, dolayısıyla günlük ayakkabılarımız dışarıdaki raf şeklinde ayakkabılıktaydı. Paspas da vardı dışarıda. Yoksa birden fazla dairenin paylaştığı holde tabii ki ayakkabılık olmaz.

Evin içerisine ayakkabı ile giriyor musunuz, giriyorsanız düzenlemeniz nasıl asıl soru bu.
  • gmzo  (13.05.21 22:25:44)
ben dışarıda çıkartıp içeriye elimde taşıyorum genelde. Dışarıda paspas var içeride yok.

Güvenilir bi apartmanda yaşıyorsam kapı dışında da bırakıyorum.

içeri ayakkabıyla girip içeride çıkarma fikri tuhaf geldi

edit: bu arada ayakkabılık çok yer kaplayan bi şey değil ya. güvenilir bir apartmansa ayakkabılık da olabilir kapı yanında. Biz zemin katta otururken de vardı (terlik falan koyuyoduk genelde), şimdi en üst katta oturuyoruz şimdi de var.
  • nundu  (13.05.21 22:45:49 ~ 22:47:00)
Kesinlikle dışarıda çıkarmaya devam. İlla içeri alınacaksa elinizde alın içeri. Öbür türlü yeminle önüne geçilmez oluyor bak hiç tavsiye etmem.

  • 1bir1bir1  (14.05.21 00:21:07)
Ayakkabılığı kapıya yakın koyun

  • coca cola  (14.05.21 04:30:55)
Dışarıda çıkartmalı tabi ki. Eve getirdiğimiz mikropları düşünsenize..

  • suicides underground  (14.05.21 10:01:04)
Ayakkabı dışarının pisliğiyle beraber dışarıda çıkarılır ve içeride hemen kapının yanında olan ayakkabılığa yerleştirilir.

Ara katlarda geçisi rahatsız edecek ayakkabılık ve yerde ayakkabı bırakılmaz.

Evin içine, yerlerde yuvarlandığımız :) huzur bulduğumuz, kafamızı koyduğumuz kırlentimizin, yastığımızın değdiği yerlere ayakkabının kiri, tozu, pisliği taşınmaz.

Temizlik ve hijyen konulu dersimiz bitti, teneffüse çıkabilirsiniz :))
  • epitaf  (14.05.21 16:07:41)
kapı dışında bırakmıyorum çünkü apartmanı kokutuyor o ayakkabılar. zaten dışarda ayakkabı bırakmak yasak sitemizde. içeride paspas da yok. dışarıda çıkartıp içerideki ayakkabılığa alıyorum, ilk covid çıktığı dönem balkona gazete atmıştım onun üstüne koyuyordum havalansın diye.

  • rayde  (14.05.21 16:13:10)