Topraklama hattı varken neden kaçak akım rölesi de takılır?

Topraklama hattı madem bizi ve makineyi koruma amaçlıdır, yeterli değil midir? Üstüne bir de 30 mA kaçak akım rölesi takmamızın sebebi ekstra önlem midir? Çünkü eğer bir makinenin fazı makine gövdesine değiyorsa ve toprak hattı düzgünse direkt şalter atmaz mı zaten?

Bir diğer senaryoda kablo izolasyonu sıyrıldı ve biz onu tuttuk diyelim, burada tuttuğumuz anda topraklama hattına gitmez mi akım? Bizim üzerimizden geçmeyi tercih etmeyecek nasıl olsa. Veya kaçak akım rölesinin olması bu akımın bizim üzerimizden kısa sürede bile geçmesini bile önlediği için mi takılıyor?

Çıplak elektrik kablosunu tutarsanız topraklama hattına gitmez. Üzerinizden akar.

  • kisa  (09.05.21 20:55:34)
toprak hattı cihazın metal kasasına bağlıdır. yani buzdolabının, çamaşır makinasının dış metal kasası bu hatta bağlıdır ve içeriden bir kablo koparsa dış metale değerse toprağa akar ve sigorta atar.

fakat sen çıplak elle faz kablosuna dokunduğunda bu akım toprak hattından değil senin vucudundan geçip ayaklarından çıkıp evin zemini üzerinden dünyanın toprağına doğru seni de yanına alıp gider.

kaçak akım rölesi bu akımın nötr hattı üzerinden değil de başka bir yoldan aktığını anladığı anda bu akımı keserek hayatını kurtarır.
  • orpheus  (09.05.21 21:36:46 ~ 21:37:10)