[]

bordro okumak/giydirilmiş brüt ücret hukukçular ve muhasebeciler yardım pls

Örnekle anlatacağım. Elimizde bir öğretmene ait bordro var burada üstte brüt ücret 2.500 TL görünüyor diyelim. Bir de yanda eğitim öğretim tazminatı var buna da 1000 TL diyelim.

Aşağıda da daha detaylı sgk matrahı kesintiler vs görünüyor. SGK MATRAHI kısmının karşısında yazan rakam yukarıda belirttiğim 2.500 TL brüt ücretten hayli fazla. bordrodaki en yüksek rakam bu.

Burada öğretmenin brüt ücreti, 2.500 TL olarak mı kabul edilecek yoksa sgk matrahı karşısında yazan daha yüksek olan tutar mı?

Giydirilmiş brüt ücret derken sgk matrahı kısmında yazan ücret mi baz alınacak?

 
öğretmenin brüt ücreti yukarda da yazdığı gibi 2.500 tl. ssk matrahı , öğretmenin o aylık prime esas kazançlarını gösterir, eğtim öğrenim tazminatı varsa yol yemek parası özel sağlık sigortası vs..

giydirilmiş brüt ücret ile sgk matrahı aynı konu değil, tutarlar aynı da oalbilir, farklı da olabilir, giydirilmiş brüt ücret dediğiniz kıdeme esas kazançlar sanırım, hani kazançların kıdem tazminatına dahil olduğuna bakmanız gerekir.

örneğim fazla mesai tutarı sgk matrahında gözükürken, kıdeme esas değildir.

detaylı sorunuz varsa özelden yazabilirsiniz.
  • benaslinda  (04.05.21 17:28:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.