iphone 500 şarj döngüsü nedri tam olarak?

telefon yüzde 60 iken şarja takıp 90'da aldım diyelim. 1 döngü tamamlanmış mı oluyor? ya da tam olarak bitmesi yani telefonun kapanması ve yüzde 100 mi olması gerekiyor 1 döngünün tamamlanması için? malum garanti şartlarından biri.

arkadaşın demek istediği 500 şarj döngüsünün altında, pil performansı %80 altına düşünce ücretsiz değişiyorlar.

  • jelly bear  (30.04.21 19:23:56 ~ 19:24:12)
"Piliniz 500 tam şarj döngüsü boyunca orijinal kapasitesinin %80’ine kadarını koruyacak şekilde tasarlanmıştır. 2 yıllık garanti, arızalı bir pil için servis işlemlerini de kapsar."

Apple'ın sitesinde yer alan bilgi bu. Yani 500 tam döngüyü tamamlamamış pillerin kapasitesi %80'in altına düşerse Apple bu pili 'tasarıma uygun değil' (yani arızalı) olarak değerlendiriyor. Bu durum da garanti kapsamına giriyor.
  • himmet dayi  (30.04.21 19:37:20 ~ 19:39:31)
Uydurmuyorum bunu. Şöyle bir alıntıyı aşağıya bırakayım. Daha sonra Apple Canlı Yardıma bağlanıp seni ikna edecek cevabı da alabilirim istersen.

Apple, garanti şartlarında 500 şarj döngüsünden bahsediyor. Bu şu demek: Telefonunuzu her şarj edişinizde ve deşarj olduğunda 1 döngü bitmiş oluyor. Li-ion piller kullanılıyor iPhone’larda. Li-ion pillerin standardı 500 şarj döngüsünde kapasitesinin %80’i halen çalışır vaziyette olmalı.

Diyelim ki pille ilgili bir sorununuz var. ( Örneğin; aşırı ısınma, çabuk şarjın bitmesi, geç şarj olması hatta cihazda yavaşlama-kasma sorunları gibi )

Apple öncelikle 500 şarj döngüsünü tamamlayıp tamamlamadığınıza bakacak.
Eğer 500’den az şarj döngüsü olduysa bu sefer de pil sağlığına bakacak.
%80’in altındaysa ve garantiniz varsa ücretsiz pil değişimi yapacak. Ama üzerindeyse hiç bir işlem yapmayacak.
%80’in altındaysa ve garantiniz yoksa yukarıdaki fiyatlardan pil değişimi işlemi yapacak.
Esas noktaya geldik. Eğer garantiniz devam ediyor ama 500 şarj döngüsünün üstündeyse piliniz;

Ücretli pil değişimi yapacak. Tabii yine pil sağlığının %80’in üstünde olmaması gerekiyor. Yalnız burada bazı istisnalar oluyor. Değişim artık parayla olduğundan pil sağlığı 80’in üstünde olsa dahi pil değişimi yapabiliyorlar.
  • himmet dayi  (30.04.21 19:45:49)
bu mevzu birisi cikip ben 500 sarj dongusu olmadan %80in altina dusen pili garanti kapsaminda degistirebildim demeden kapanmaz, benden soylemesi :)

benim basima gelmedi ama apple ile son 12 senede garanti konusunda hic sikinti yasamadim, bence yaziyorsa yaparlar.
  • cooperr  (30.04.21 19:51:32)
Apple'ın sitesindeki tanım çok net: i.ibb.co

500 tam döngüde %80'e kadar kapasitesini koruyan pil 'Normal' olarak değerlendiriliyor. Bu da kapasitesi %80'in altına düşen piller normal değil demektir. Zaten bu cümleden hemen sonra kusurlu pillerin garanti kapsamında olduğunu söylüyor. İki alakasız yerdeki bilgiyi alıp ben bir araya getirsem diyeceğim ki uyduruyorum. Bu tanım bu kadar netken tartışılması biraz abes.

Bu arada bir tam döngünün anlamı şu: i.ibb.co
  • himmet dayi  (30.04.21 20:06:41)
Hoppalaaa. Ben de 500 döngü dolmamış olmasına rağmen telefonumu garantiye verdim. %79 pil sağlığı vardı. Pil “servis” uyarısı vermediği için değişmediler. Yani mesele 2 yıl içerisinde pilin servis uyarısı vermesi.

  • giovanne  (30.04.21 20:09:38)
Buna itiraz eden olmadı ki. Lityum piller zaman içinde kapasitesini yitiriyor. Bunda bir sorun yok. Sorun 500 döngü olmadan kapasitenin %80 altına düşmesi. 500 döngü dolduğunda %80'e kadar kapasite korunacak şekilde tasarlanmış bir pil tasarım beklentisini karşılayamıyorsa malzemede bir problem var demektir. Neyse daha fazla uzatmaya gerek yok. Ortak noktaya gelemeyeceğimiz açık.

  • himmet dayi  (30.04.21 20:23:12)
2 dk şarj edilip çıkarılsa, 500 döngüden 1 döngü eksilir mi?

  • gokhanbulut  (30.04.21 22:15:31)
@gokhanbulut benim de tam olarak merak ettiğim bu. yani ben hiç bir şekilde ya da çok nadir telefonu yüzde 20’nin altına düşürmediğim sürece zaten sıkıntı yok herhalde. mesela gün içinde 6-7 defa şarja taktım diyelim ve her seferinde pil yüzde 50-80 bandında olsun. böyle bir durumda herhalde ben tek bir döngüyü dahi tüketmemiş oluyorum galiba. yoksa 5 dk dahi olsa şarja takıp çıkardığımızda bir döngü eksilecekse zaten max 1-2 ay içinde 500 döngü tamamlanmış olur.

  • bi anlatabilsem dunya degisir valla bak  (30.04.21 22:23:58)
6s kullanıyorum yani baya uyduruk pili olanı, 2 sene sonra süre dolmadan bir şansımı deneyeyim dedim 1200 döndü olmuş dediler. her tak çıkar ile 1 döngü eksilmiyor yani oradı kesin.

  • monsieur turti  (01.05.21 00:00:26)
@bi anlatabilsem dunya degisir valla bak

gerçi cevaplarıma tik vermemişsin ama bunu açıklayan görseli bırakmıştım.

son söylediğin yanlış.

Atıyorum pilini %80'e kadar şarj ettin, %20'ye kadar kullandın. %60 tüketmiş oldu. Sonra tekrar %80'e şarj ettin ve %40'a kadar kullandın. Toplamda %100 tüketime ulaştığın an (tek seferde değil, toplam tüketimin pil kapasitesinin %100'üne denk geldiği an) bir döngü tüketmiş olursun. Yani %20-%80 arasında tutarsam hiç döngü tüketmemiş olurum diye bir şey yok. 80'den 20'ye %60 var. Bunu ikinci kez yaptığında %100'ü geçmiş oluyorsun zaten.
  • himmet dayi  (01.05.21 08:39:17)
@himmet dayi teşekkürler. tam olarak aradığım cevap buydu. bu mantıkla 500 döngüyü doldurmak çok çok kolay. ben de normal kullanımda 1 senede falan dolmaz siyordum. saçmalık

  • bi anlatabilsem dunya degisir valla bak  (03.05.21 12:37:04)