yurt disindakiler - ev masrafiniz

yurtta kalan, paylasimli evde kalan ve ailesiyle birlikte yasayanlari konu disi tutarak soruyorum.

eve giren gelirinizin yüzde kaçını evin kirasina, elektrigine, sicak suyuna, isitmasina, (varsa) aidatina ödüyorsunuz?

hangi sehirde, kac odali/m2lik evler?

isterseniz ev sehirde mi? banliyode mi, kirsalda mi, iyi yonlerini, kotu yönlerini de yazabilirsiniz.

İsviçre Cenevre.
36 m2 esyali bir stüdyo. Her şey dahil 1200 isviçre frangı ödüyorum. Maaşımın %25ine denk geliyor. Sadece bavulu alıp geldim.
Kiraya bütün faturalar dahil olduğu için onlar ne kadar bilmiyorum.
Ev banliyöde. Ama şehre çok uzak değil. Merkeze tramwayla inmek 20-25 dk. Ayrıca sakin ve güvenli bir alan. Burada oturmayı seviyorum o yüzden. Tek kötü yanı biraz küçük.
Kiralar çok pahalı burda ve emlak piyasası aşırı rekabetli. O yüzden küçük falan demeden severek yaşıyorum. Yine de misafir yatağım bile var.
Ayrıca bu ev sous-location dedikleri ev sahibinin kendisinin kiraladığı ve emlak şirketlerinin denklemde olmadığı bir ev. Daha büyük bir yer olmazsa artık yaşayamam dediğim noktada taşınırım ancak.

Edit: ek bilgi
  • interview with the vampire  (30.04.21 11:01:48 ~ 11:36:59)
paris'in 30 km guneyinde bir sehirde yasiyorum.

ev kira, 1+1, 39 m2. ise yuruyerek 10 dakika uzaklikta. mutfak aletleri de dahil esyali olarak tuttum, bir tek valizimi aldim geldim. ekstradan sadece internet ve elektrik oduyorum. sicak su, soguk su, cop vergisi, aidat falan her sey kiraya dahil. maasin %30'unu veriyorum.

herhangi bir sosyal imkan eksigi yok; sinema, tiyatro, spor salonu, kocaman bir alisveris merkezi, aklina gelebilecek her turlu mekan var ama genel olarak tarihi bir albenisi olan bir sehir degil. merkeze yakin yerlerde calisan insanlarin nispeten ucuz konaklamasi icin sehrin genislemesiyle yapilasmaya gidilmis bir yer. zaten trenle paris'e 45 dakika uzaklikta. paris'te bu kiraya anca 20 metrekare bir yer bulunur herhalde.

arabam olsa biraz daha guneyde veya guneybatida gene 30-40 m2 ama mustakil bir eve tasinirdim. mustakilin alti cizili. turkiye'deyken iki katli bir evde yasardim, apartman hayati tat vermiyor artik pek.
  • chezidek  (30.04.21 11:28:34)
Fransa'da italya/İsviçre sinirina yakin orta büyük şehir (çok spesifik olmak istemiyorum)

55m2, otoparkli, depolu 2+1 ev. 2017 yilinda ici yeni yapilmis.
720 euro kira, 90 euro da aidat+sicak su+ısınma ödüyorum. Aidata haftada bir apartman temizligi, her iki ayda bir asansor bakimi, bahce vs hepsi dahil.

Evim sehre bir iki otobus durağı mesafede. 5 dk yürüyüş mesafesinde alışveriş merkezi, cikolataci, kasap, cicekci, veteriner, firin, peynirci, bar, tekel hepsi var. Onun dışında spor salonu 10dkt yürüyüş mesafesinde ve park sorunu yok. Bu sebepten sehirden kat kat daha iyi ki en pahali yerlerden biri buralarda.
Elektrik iki ayda bir 100 euro geliyor, yesil enerji aliyoruz.
Su 11 euro.
Ev sigortasi 23 euro (ama en kapsamlisi, köpeğim televizyonu devirse onu ödüyor, tesisat/elektrik sikintisinda tesisatci/elektrikci ödüyor. Daha ucuzu da var yani)

Iyi yanlari; dedigim gibi ici cok iyi, iki yönü de acik. 2 dk yuruyus mesafesinde park var haliyle köpek için ideal.
Kötü yanlari; Türkiye'den sonra bazen balkondan bakip akan trafigi, insanları görmek istiyorum ama gece 11 oldu mu benim yaşadığım yerde olmuyor kimse. Bir de tabi öyle sehrin içi olmadığı icin böyle enteresan kafe/bar olaylari yok yakinda iki dk yuruyup bir kahve iceyim diyemezsin.
Diğer kötü yani da evler pahali, kiralariz ama almak zor olacak gibi :/

Esim calismiyor ondan tek gelir benim su an. O calissa zaten komple kenara kalirdi para.
Gelirim 2730€ net. Elektrik, su, sigorta dahil evin masrafina yüzde 33 harciyorum.
  • logisticsmanager  (30.04.21 11:35:45)
Amsterdam, sehir merkezine bisikletle 15dk mesafede ring'in tam sinirinda oturuyorum. ev 105m2. faturalarla beraber 2000€ veriyorum. maasin yaklasik ucte biri.
apartman yeni, dairede ilk oturan biziz. o yuzden butun beyaz esyalar sifir, temiz ve guzel. evin konumu cok guzel. merkezde olmadigi icin etrafi aciklik ve parka bakiyor ama merkeze bisikletle 15dk, cevre yoluna ve diger baglanti yollarina da cok yakin. evin iki tarafinda da metro duragi var.

  • crucio  (30.04.21 11:40:08)
berlin/charlottenburg, bati berlin merkezi diyebiliriz. 3 odali, 82 metrekare, guzel, sirin bir ev.

maasimizin 22%'si kira+faturalar. esim de calistigi icin nispeten pahali bir evi karsilayabildik. esim calismiyorken, baska bir evdeyken(daha merkezi ama cok kucuk, manzarasiz, mutfak salon bir arada), maasimin 31%'ine denk geliyordu.

3 odali bulabildigimiz en uygun fiyatli evlerden biriydi. zaten berlin'de fiyatlar cok artti son yillarda ve ayrica kopegim de oldugu icin ev bulmak zor oldu.
  • tannen  (30.04.21 11:48:50)
londra, zone 3, 2 calisan, 1+1. kira £1375, council tax £180, diger tum faturalar £150. temmuz'da tasinicaz o year end balance neredeyse 0 olacak.

ibb.co
  • try again fail again fail better  (30.04.21 12:31:05 ~ 12:36:16)
Londra, 1 oda, esyali, ortak kullanimli bahceli, zone 3 (merkeze 30-35dk)

Kira ve faturalara toplam 1700 pound civarinda gidiyor. Evin ici biraz eski, bir sonraki evde biraz daha yeni ev bulmaya calisiriz sanirim. Kedi oldugu icin ev bulmak bir tik zor olabiliyor
  • fakyoras  (30.04.21 12:38:32 ~ 12:39:10)
Köln, bir yil oldu bu evi kiralayali, bu ay son ayim: 3 oda, üc katli, nadir bulunan tarihi bir ev, kücük bir terasi var, mustakil. Sanirim 65m2 civarinda, Türkiye standartlarina gore minicik, 1300 Euro. Sicak kirasi bu. 65m2 ev belki bir tik daha ucuza bulunabilir, normal daire ise.

Elektrigi ayri oduyorum. Genelde elektrik ayri odeniyor burada.

Ev sehirde. Sehrin en merkezi yerine metro ile 7 dakikada variliyor.

Kotu yani, merkez istasyona yakin olmasindan dolayi fazlasiyla kriminal olaylarin yasanmasi. Tasiniyorum zaten onumuzdeki ay. Ancak kiralar Köln´de hep boyle.

Baska bir daireye tasinacagim yakinda, o da 80m2, yeni bir binada, asansorlu (bu da nadirdir sehir merkezinde ve cok guzel muhiti) ve yine sicak kirasi 1300 civarinda.

Maasin 33%´ünden fazla ise, kiraya ciktigim apartmanin sahibi olan sirket, dairelerini kiraya vermiyor. Maasimin 33%´ünden az kisacasi.
  • buf-e kür  (30.04.21 13:20:33 ~ 13:23:14)
Munih, 1+1, butun esyalar bize ait (mutfak dahil), 60m2, 1500 euro veriyoruz, gelirimizin %25i yaklasik olarak.
garaj dahil. yeni bina, 3 yil once yapilmis, ilk tasinan bizdik. asonsoru var.
sehrin tam merkezine 5-6 km. toplu tasima acisindan yeri cok iyi, otobus, sbahn, ubahn, tramvay hepsine 5 dk yurume mesafesindeyiz.
  • the end of time  (30.04.21 15:33:33)
Munih, gelirim 1900 euro, ev 1200 euro 1+1imsi stüdyo, merkezde. sehir disina dogru 600-700e falan bulurum ama ben merkezde yasamak istiyorum sirf ondan. burada evlerin mimarisi bir tuhaf trdeki gibi düzenli degil, penceresiz odalar falan gördüm.
kalt/warm kira olayi var. internet falan hepsi kiranin icinde.

  • wishmaythşngs  (30.04.21 15:50:47)