[]

Kimseyi tanımadığım bir şehirde ne yapabilirim?

Haziran'ın 15'inde askerden dönüyorum, 1 ay içinde de İstanbul'dan NYC'ye taşınıyorum. Maceraya atladım biraz. Kalacak yer, vize, çalışma izni vesair şeyler tamamlandı. Ortalama aylık 3-4k $ gibi bir gelirim olacak. Bazen 6-7k $ falan olacak. Remote çalışma şeklinde yürüyebilir. Neye dikkat etmem gerekli New York'ta? Ulaşım konusu dert diyorlar, ben İstanbul'da toplu taşıma kullanmayı seven bir insanım (gerçekten) ama 5-6k $ dolara arabalar falan var; almaya gerek var mı sizce yoksa toplu taşımayla çözer miyim vın vın?
 
öncelikle hayırlı olsun. araba almak için acele etmeye gerek yok bence. kalacağınız yerin lokasyonuna göre, sonradan da alırsınız nasıl olsa.

tam da pandemi dönemi olduğu için insanlarla yüz yüze tanışmak çok kolay olmayacaktır ama internetten bir dolu kişilerle tanışırsınız gibime geliyor.
  • co2s2  (27.04.21 17:35:02) 
Nyc icin arabaya pek gerek yok. Araba parasi kadar park parasi verilir cogu yerde. Sehir icinde metro ile her yere gidilebiliyor zaten. Kaldigin yerin otoparki varsa bu sorun ortadan kalkar tabi ama merkezde hep trafik oluyor.

Oralardaki arkadaslarimdan ogrendigime gore yavas yavas aciliyor her yer, temmuzda filan ortada pek bir sey kalmamis olur.

Hem iyi teskereler, hem de Hayirli olsun
  • fakyoras  (27.04.21 17:46:54 ~ 17:48:42) 
Hayırlı olsun :) NYC'de ulaşımda metrodan ve trenden başka bir şeye hobi olarak bakmak lazım. İkinci el araba alacaksanız bu işi iyi bilmeniz lazım. ABD'de taksicilik yapan biriyle konuştuğumda benzinin ucuz ama kalitesiz olduğunu, bu sebeple kullanılmış araba almanın iyi bir tercih olmadığını söylemişti.

Metro sistemini çalışın. Bazen bazı hatları kapatırlar. Nereden nereye aktarma yaparak istediğiniz yere gidebileceğinizi bilmeniz lazım.

Birileriyle tanışmak için dünyanın en uygun şehirlerinden birine gidiyorsunuz :) Müzik aleti çalıyorsanız (ya da çalmak istiyorsanız) gidin Guitar Center'a, aletlerle takılırken gelen gidenle konuşun. Strand'de kitap karıştırırken konuşun. Size uygun insanların toplaştığı bir aktivite illa ki vardır.

Gelirinizin kiraya yeteceğinden filan eminsiniz değil mi? Şehir pahalı.

Kuytu, insansız sokaklarda pek gezmeyin. Başıma gelmedi ama sizi soyan kişiye verebilecek on dolarınız filan zulada olsun derlerdi :)
  • cosmicstring  (27.04.21 18:12:16 ~ 18:21:26) 
Ek: Çalışacağınız yer size sağlık sigortası yaptı mı? Doktora, hastaneye işiniz düşerse en ufak bir işlem için çılgın paralar isterler.


  • cosmicstring  (27.04.21 18:21:33) 
Kalacak yer ayarlandiysa gerisi cok mesele degil. Zaten sehrin her seyini gezip ogrenmeniz aylarinizi alacagi icin sikilma sorununuz olmaz bence. Merak ettim nerede kalacaksiniz ve ne kadar? Zira asiri pahali bir sehir ve 3-4 bin gelirle cok zor.


  • hot potato  (27.04.21 18:22:08) 
Bronx'ta odada kalacağım paylaşımlı bir evde. Sağlık sigortam yok; çalışacağım yer öyle bir şey demedi. Zaten maaşlı çalışıyor olmayacağım, parça başına iş yapıp para alacağım. Avukatım, New York'ta Türk bir hukuk firmasıyla çalışacağız danışmanlık gibi düşünün.


  • vedatchilipeppers  (27.04.21 19:43:15) 
Ben mi yanılıyorum bilmiyorum ama ortalama 5 bin dolar aylık para girecek cebime. Türkiye'ye de iş yapıyor olacağım remote. Bu denklemde yine yetmez diyorsanız neden yetmeyeceğini biraz açıklayabilirseniz çok sevinirim arkadaşlar ben sanki kafada yeter diye düşündüm ama çok da detaylı düşünmedim yani. Gideriz bakarız durumlara modundayım


  • vedatchilipeppers  (27.04.21 19:47:55) 
yetip yetmeyecegi vereceginiz kiraya gore degisir. daire paylasimliysa ve siz de tutumluysaniz yeter buyuk ihtimalle.

Saglik sigortasini sorun isvereninize.
  • hot potato  (27.04.21 19:53:24 ~ 19:54:12) 
@hot potato

İşveren yok hocam. Ortak iş yapacağız yani. Kendi kendime sigorta yaptıramıyor muyum? Ben İstanbul'da da kendi sigorta primimi kendim ödüyorum o hesap devam etmek istiyorum
  • vedatchilipeppers  (27.04.21 20:01:22) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.