[]

biontechte soğuk zincir bozulursa noluyor?

aşı güvenli/güvenli değil tartışması bi yana ben türkiyede biri hata yapsa soğuk zincir taşıma veya saklama sırasında bozulsa itiraf edeceğine güvenemiyorum üstünü örtmeye çalışır sanki hata yapan. bu süreç ne kadar güvenilir?

ve soğuk zincir bozulursa sadece etkisini mi kaybeder aşı yoksa bir zararı olur mu bu konuda bir bilgi var mı? randevuya saatinde gitmeyenin aşısı çöpe gidiyor diyenler vardı ama aşılama sayısının yüksek olması için çöpe gitmesi gereken aşıları kullanmadıklarına emin miyiz mesela?


 
bu konularda uzman degilim. ama mrna hassas bir bilesen. yapisini kaybedecektir. dolayisiyla bir faydasi olmaz asinin.


  • antikadimag  (27.04.21 05:26:48) 
uzman değilim ama biraz araştırdım.

özet: hiçbiri ölürsünüz falan demiyor yine de soğuk zincir ihali halinde kullanılmaması kesin olarak belirtilmiş.

---
birleşik devletler hastalık kontrol ve korunma merkezi cdc'nin yayınladığı rehber:

"4 AŞI SAKLAMA VE KULLANMA ARAÇ SETİ BİRİNCİ BÖLÜM: ... Aşının uygun şekilde saklanması ve kullanılması, aşıyla önlenebilir hastalıkları önleme çabalarında kritik rol oynar. Önerilen aralıkların dışındaki saklama sıcaklıklarına maruz kalan aşılar, potensi düşürerek sınırlı koruma yaratabilir ve hastaların yeniden aşılanmasına ve binlerce dolar boşa harcanmasına neden olabilir. Doğru saklama ve kullanım, etkili bir aşı soğuk zinciriyle başlar. Soğuk zincir, aşı ile ilgili tüm ekipman ve prosedürleri içeren, sıcaklık kontrollü bir tedarik zinciridir. Soğuk zincir, üretim tesisindeki soğuk hava deposu ile başlar, aşının nakliyesi ve tedarikçisi tesisinde doğru depolanmasına kadar uzanır ve aşının hastaya verilmesi ile sona erer. Soğuk zincir uygun şekilde muhafaza edilmezse, aşının gücü kaybolabilir ve bu da gereksiz bir aşı tedarikine neden olabilir. Aşılar, üretildikleri andan uygulandıkları ana kadar uygun şekilde saklanmalıdır. Bir aşının uygunsuz bir duruma maruz kaldığı her seferde etki azalır. Bu, soğuk zincirin herhangi bir adımında aşırı sıcağa, soğuğa veya ışığa maruz kalmayı içerir. Kaybettikten sonra potens geri yüklenemez. Uygun olmayan koşullara maruz kalma, herhangi bir soğutulmuş aşının gücünü etkileyebilir, ancak donma sıcaklıklarına (0 ° C [32 ° F] veya daha soğuk) bir kez maruz kalma, gücü gerçekten yok edebilir. Bir adjuvan içeren sıvı aşılar, donma sıcaklıklarına maruz kaldıklarında kalıcı olarak etki kaybedebilirler. " (google translate)

avustralya'da yayınlanmış bir rehbere göre:

"Soğuk zincir ihlali
Sevkiyat ve saklama sırasında aşı sıcaklıklarının muhafaza edilmesi önemlidir. Aşıların uygun şekilde depolanmaması ve kullanılmaması, aşının gücünü azaltabilir, bu da hastalarda yetersiz bağışıklık tepkilerine ve hastalığa karşı zayıf korumaya neden olabilir. Bunun önemli halk sağlığı sonuçları olabilir.
Aşı saklama sıcaklıkları önerilen değerin dışına çıktığında bir "soğuk zincir ihlali" meydana gelir.
*Hemen aşıları izole edin ve “Kullanmayın” olarak etiketleyin." (sf. 3 google translate)

bir diğer rehber ise kanada'dan
Aşı işlemine ve soğuk zincir gereksinimlerine uyulmaması, aşının gücünü azaltabilir (COVID-19'a karşı koruma eksikliğine neden olabilir) ve / veya aşı uygulama yerinde artan lokal reaksiyonlara neden olabilir. Olumsuz koşullara soğuk zincir maruziyetine bağlı olarak aşı etkinliğinin kaybı kümülatif, kalıcı ve geri döndürülemezdir. (sf. 2)
  • Ufuk  (27.04.21 05:53:01 ~ 05:53:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.