[]

tetanoz aşısı olmama gerek var mı?

arka balkona güvercinler yavrulamış, yavrular büyüdü eşşek kadar oldular, bugün yarın uçar giderler. neyse efendime söyleyeyim, yuvaları zeminden yürksek, az önce baktım, ikiside tam kıyıda duruyor, düşmesinler diye alıp geriye ittirdim. o esnada ayak tırnakları takıldı, 2 - 3 yerini çizdi elimin. kan yok ama deri altı kırmızılığı gözüküyor, bol su ile yıkadım şimdilik. yani bu zıkkım paslı demirden, havasız ortamdan bulaşıyor tamam ama bu hayvanlar da kendi dışkılarıyle iç içeler. şu dönem sağlık ocağı, hastane falan boş yere gitmek istemiyorum.

var mı ne yapmam gerektiğini söyleyebilecek bir hekimoğlu, hekimkızı yada hekimin kendisi hanım veyahut da bey?


 
Bir ara (yıllar önceydi gerçi) parmağımı sağlam kestiğimde acile gitmem gerekir mi karar veremeyip telefon edip, durumu anlatıp "geleyim mi ben" diye sormuştum. En yakınınızdaki hastaneyi arayıp acile bağlanarak bilgi alabilirsiniz belki.


  • kobuzchu kiz  (20.04.21 22:04:21) 
Orman beslemesi yapıyorum yıllardır. Sayısız hayvanı yakalayıp veterinere götürmüşümdür. Sayısı hayvan tarafından ısırıldım tırmalandım şu ana kadar hiçbir şey olmadı ama benim şansıma da olabilir:)

Faydası olacaksa hayvancilikakademisi.com
  • suicides underground  (20.04.21 23:20:32) 
Bahsettiğiniz hikayede tetanoz mikrobu olması imkansız, ama hastaneye gittiğinizde ne olursa olsun yapıyolar aşıyı.

En son ne zaman tetanoz oldunuz? Belki hala koruyuculuk vardır.

Kuru ortamda paslı demirde tetanoz olmaz, toprak olmalı, nemli olmalı. Kara hayvanlarında kırsal alanda risk var, şehirde risk çok çok az.

Kanatlı hayvanlarda risk var mı okumak lazım, daha önce kaç kez tetanoz aşısı oldum, araştırdığımda hiç karşıma çıkmadı kanatlı hayvan.
  • John Bloor  (21.04.21 13:00:28 ~ 13:02:12) 
@john bloor kanatlı hayvanlarda doğrudan risk olup olmadığını bilmiyorum ama dışkı ve gübre varsa doktor riske atmayalım dedi. yaptırdım, neticede aşım da yoktu, öyle yada böyle ihmal edilmemesi gereken bir şey. "bi şey olmaz yea" diyip, saçma sapan bir şekilde bu hastalıktan dolayı gitmek de var.

başına gelenlere bilgi vermek amacıyla yazıyorum, @suicides underground gibi şehirde besleme yapan bir tanıdığıma, kedi tırmalayınca hastanede kuduza ek tetanoz iğnesi de yapılmış. standart prosedür böyleymiş. eğer tetanoz aşınız yoksa ve başınıza böyle bir şey gelirse aklınızda olsun, belirtin özellikle doktora. belki @John Bloor un dediği gibi şehirde hayvanlarda risk yoktur ama dediğim gibi risk almaya değmez. derdiniz hastane mesafesi ise aile hekiminize gidip yaptırabilirsiniz ki aile hekiminizin orda olmasına bile gerek yok herhangi bir hekim yönlendiriyor sizi hemşireye. eğer acıyı sıkıntı ediyorsanız aşının kola girişini bile hissetmiyorsunuz, rahat olun, hani ilkolulda derlerdi ya "sinek ıırığı gibi" aynı o şekilde :)
  • issiz karga  (21.04.21 17:07:08 ~ 17:07:26) 
Devam aşıalrını da yaptır mutlaka, koruma süresi uzasın.


  • John Bloor  (22.04.21 12:51:57) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.