Ayak bileğimde derin ven trombozu şüphesi

Merhaba arkadaşlar,

Ağır bir iş aldığımdan dolayı uzun saatler hareketsiz kaldım. 3-4 gün önce her iki ayak bileğimde de kızarma, ağrı ve şişlik oluştu. Resimde görebilirsiniz.

imgyukle.com

Ayağım biraz itici olabilir, kusura bakmayın :) İlk çıktığında çorap sıkmasına yordum. Sonra kızarıklık ve şişlik arttı. Bunun üzerine Google Amca'ya "Neyim var benim? Ayak bileklerim neden ağrıyor, söyle bakayım?" dedim ve o da "Uzun saatler boyunca hareketsiz kalmış olabilir misin?" dedi ve bende jeton düştü. Okuduğum şeyler oldukça ürkütücü ve bu yüzden epey korkmuş durumdayım.

Sağ ayak bileğimdeki sıkıntı pek sürmedi ve geçti ama sol ayak bileğimdeki sıkıntı devam ediyor. Dün bayağı ağrıdı geç saatlere doğru, biraz buz koydum ve dayanamayıp yattım. Sabah kalktığımda bayağı hafiflemişti ama sıkıntı hala var. Virüs olduğu için doktora gitmek içimden gelmiyor. Evde yeğenlerim var, birisi 3 yaşında. Annem ve babam 65 yaşındalar ve ikisinin de kronik rahatsızlıkları var, keza benim de öyle. Bir yanda virüs illeti diğer tarafta "Hık!" diye götürebilen bir sinsirella. Diğer yandan iş beni epey zorladığı için ailem "Canına kastın mı var? Harap oldun." diye kızıyorlar, bu bileklerimin şiştiğini söylersem temelli sigortaları atar ve tartışırız. Zaten hayatımın düzensizliğinden dem vurup duruyorlar. Ama diğer yandan tırsıyorum.

İş bittiği için şu an hareketsizlik yok. Aklımda ne yapacağıma dair bir fikir yok. Sizce kendiliğinden geçme durumu var mı yoksa bir kez elini atarsa tedavi edilene kadar bırakmaz mı? Tabi erken tedavi de önemli. Ama şu kıyametin ortasında hastaneye gitmeyi de hiç gözüm yemiyor, bir de tüm zamanların zirvesindeyiz vaka sayısı bakımından. İki arada bir derede kaldım? Hiç hareketsizlik yüzünden böyle bir sıkıntı yaşadınız mı ve yaşadıysanız kendiliğinden geçti mi sıkıntı yoksa direk doktora mı gittiniz ve de tanık olduğunuz durumlar oldu mu? Sizce ne yapmalıyım? Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim, teşekkür ederim.

Varis çorabı kullan.
Oturduğun sürece ayaklarını bi sandalyeye koymanın bi yolunu bul.
Uzun uzun ayakta durma.
Her fırsatta ayaklarını yukarıda bi yere koyarak yat.
Çok su iç.
Zayıfla.
Ayaklarını yüksek bi yere koyup yat dedim ya. O ayak düzelmeden kalkma.
Ben senin yerine olsam renkli dophler çekebilen bi özel hastanede bi kalp damar cerrahından hemen bi randevu alırdım.
  • Mirket  (19.04.21 18:49:50)
Doktora git yav. En kötü aile hekimine git. Ben ehliyet için 4, 5 kez hastaneye gittim, hiçbir şey olmadı. Gerekirse çift maske takarsın. Bu hareketsizlik ciddi bir problem. TUS'a hazırlanırken hiç hareket etmediği için pıhtı yüzünden ölen doktor var. Bunu korkutmak için değil, durumun ciddiyetinin anlaşılması için söyledim.

  • dissendium  (19.04.21 19:51:43)
çok su iç olayı enteresan geldi bana bana sorarsan orantılı iç. durduk yere bu hale gelmesi zor olur. bana sorarsan yumuşak doku zedelenmesi. ağırlığı üstüne aldın bu ne yaptı eklem aralarındaki sıvıyı sinovyali ve kıkırdak dokuyu zedeledi. ödemde kızarıklık ben beklemem. benimde size yakın diyebilirim aman ayağımın bilek tarafına zede almayayım. hemen şişer. buz dinlenme. ama sadece bu verilerle bir yere varamayız. bir tık ileri tetkit gerekli. varis iyi değil ama diyabet gibi yaşanabilir bir imkan sunan vücut hatası. geçmiş olsun

  • hunharca ben  (19.04.21 19:52:12)
Sadece hareketsizlik bu görünümü yapmaz. Demek ki sizde damar tıkanmasına bir eğilim var. Hemen bir damar cerrahına görünüp gerekli tedaviyi almanız gerekli. Gerçekten derin ven trombozu ise, akciğer embolisi gibi ciddi sonuçları olabilir.

  • pro9it9is9  (19.04.21 22:48:38)
Doppler usg ile derin ven trombozu ekarte edilmeli. Gorunum tromboflebite benziyor.gunduz acile basvurun orada bakilir bu acil durumlar icerisine girer

  • bugunolmadiamayarinkesinolacak  (19.04.21 23:10:29)
Doktorum bu arada ihmal etmeyin kesinlikle

  • bugunolmadiamayarinkesinolacak  (19.04.21 23:11:17)