sozlukten mesaj atip yardim isteyen birine

sozlukten biri (caylak) mesaj atti ve maddi olarak zor durumda oldugundan bahsetti. kredi karti borcu oldugunu ve isin icinden cikamadigi anlatti. bana mesaj atma nedeni de yazdiklarimdan amerikada yasadigimi gormus ve gerekli olan tutarin benim icin cok onemli olmayacagini dusunmus.

acikcasi istedigi tutar benim icin cok cuzi bir miktar konusu bile olmaz ama bir yandan da acabalarim var.

sosyal medya hesabini gonderir misin diye sordum, kadin oldugundan cekindigini ama okul kimligini yollayabilecegini israr edersem sosyal medya hesabini da yollayabilecegini soyledi.

acikcasi rencide eder gibi cok da kurcalamak da istemiyorum ama yardim edeceksem de gercekten ihtiyaci olan birine gitmesini isterim.

mesaj atip yardim etmesine hic takilmiyorum, belki son raddeye gelmistir, calisacak durumu yoktur o konulara hic takilmiyorum. kredi karti borcunu neden yaptigina da takilmiyorum belki gitti makyaj makzemesi aldi, cok heveslendi bir sey aldi bu da umrumda degil.

ben de bu aralar gercekten ozellikle ihtiyaci olan bir ogrenciye yardim etmek istiyorum. esimle de 1 haftadir bu konu uzerine konusuyorduk belki ondan cok aklima da takildi.

kisacasi aklim da karisti icim de pek rahat degil. belki ihtiyaci olan birine benim icin onemsiz bir miktar ile nefes aldirabilirim diye dusunuyorum.

siz olsaniz ne yapardiniz ?

kusura bakmayın etmem. sözlüükten mesaj atıp kredi kartı borcu için yardım isteyen birisi bence o kadar da acil değil. aç-açıkta olan binlerce insan var. ne kredi kartı ne sözlük hesabı?

  • papuayenigine02561  (17.04.21 11:50:29)
valla ekşisözlükte cüzi bir tutar için dilencilik yapanlara güvenmiyorum. arkadaşımın ablası öğretmen. çok fakir olan, 3 çocuk 2 ebeveyn tek telefonla EBA eğitimi almaya çalışan, fakirlik içinde insanlar var. Kendi içimizde birleşip o tarz birebir bildiğimiz ailelere ve öğrencilere yardım ediyoruz. Tavsiyem sizde birebir tanıdığınız insanlara veya onların dediklerine elden verin.

  • KaraSakall  (17.04.21 11:50:48)
senden 3 kuruş benden 3 kuruş ondan 3 kuruş...
iyi para eder.
yardım etmem.
  • sutlu nescafe  (17.04.21 11:55:10)
Sözlüğe lüks yaşantınızdan, atlarınızdan, son aldığınız yattan bahseden şeyler yazmıyorsanız bence bu arkadaş olta atıyor. Hoş, bahsediyorsanız da olta atıyor :)

  • cosmicstring  (17.04.21 11:55:27)
2 defa rakamın sizin için önemsiz olduğunu belirtmenize rağmen konuya bu kadar mesai harcamanızı anlamadım. E gönder içinden de geliyormuş zaten.

  • dadasalon  (17.04.21 12:12:01)
Göndermeyin. Edilencidir o. Aldığı parayı iddiaya yatırabilir, keriz silkeledik diyebilir. Burada bile kedi için ameliyat parası toplayıp insanları dolandıran oldu. Mesaj atıp istiyor bir de. Yüzsüzlük. Senin için önemli bir miktar değildir düşüncesi daha büyük yüzsüzlük. Dün müge anlı’da da vardı, kadını ihtiyacım var diye dolandırmış, yediği karpuz için bile para istiyormuş ve gidip kumar oynuyormuş.

  • anais  (17.04.21 12:25:59)
Bence yardım etmeyin. Kendim de dahil pek çok yardıma muhtaç öğrenci tanıdım, kimse böyle bir şey yapmıyor. Ben babamdan para istemeye utanıyorum. Tanımadığım birinden para istemeyi hayal bile edemiyorum. Bunu yapabilmek için gerçekten umursamaz ve yüzsüz olmak gerekiyor. Pek çok insan borç içinde boğuşsa bile o parayı kendi biriktirip ödemeye çalışıyor. Tanıdığınız ve ihtiyacı olduğundan emin olduğunuz biri olsa tamam derim ama bu şahıs aynı mesajı 100 kişiye göndermiş olabilir.

  • isabella was a ginger  (17.04.21 13:36:35)
sizin için istediği miktar cüzi bile olsa böyle durumlarda karşı taraftan emin olmadan yardım etmemek lazım. kaybedeceğiniz paradan ötürü değil, kandırıldığınızı fark ederseniz içinizdeki muhtaç insanlara yardım etme duygusu yara alacağından. ilerde bir gün gerçekten ihtiyacı olan birini görüp umursamaz hale gelebilirsiniz. iyi bir insanın etraftaki kötüleri göre göre iyi olmayı enayilik olarak görmeye başlaması gibi.

  • del piero10  (17.04.21 14:02:43)
sozluk dolandirici dolu aman diyim 5 kurus bile vermeyin

  • rentts  (17.04.21 14:38:58)
Benim zengin olduğumu belirten ifadeler yok ama bu tarz çok mesaj alıyorum. Karşıdakinin parası var mı yok mu düşünmüyorlar bile.

  • gelmeistemem  (17.04.21 14:52:00)
Çok değilse eederim, ettim de hatta :)

  • fempusay  (17.04.21 16:32:09)