yemek siparişi vermeden duramamak

kafayı yiyeceğim artık ya. sipariş vermeden duramıyorum. her gün bir yemek siparişi veriyorum. 1-2 gün vermezsem öbür günü mutlaka sipariş veriyorum.

eskiden de sipariş vermeyi çok severdim ama asıl olarak geçen yaz getiryemek'te %50 indirimler başladıktan sonra patladı. sabah kalkıyorum, eğer sağlıklı bir kahvaltı yapmak istiyorsam tek alternatifim var: iki dilim ekmek kızartması, peynir, yumurta, çay, 1-2 de hurma belki. "offf" diyorum, sıkıldım her gün bunu yemekten. cazip de gözükmüyor artık. sonra gidiyorum sipariş veriyorum. siparişimin içinde illa ki sağlıksız şeyler olmasına gerek yok ama çoğunlukla kahvaltılık bir şey + tatlı siparişi veriyorum. kendimi bu şekilde ödüllendiriyorum sanırım.

"yarın başlayacağım artık sağlıklı beslenmeye, hem sipariş de vermem artık." diye diye seneler geçti.

hem keseye zarar, hem göbeğe zarar ama bir türlü durduramıyorum kendimi, ne yapmam lazım? :((

çok kilolu biri değilim. aslında şu ana kadar hep zayıf geldim ama göbek yavaş yavaş çıkıyor artık. sağlıklı beslenmeye de sipariş vermemeye de yıllardır başlayamadığım için inancım da kalmadı artık kendime :((

Hahah biz günde iki kere veriyoruz neden bu durum üzüyor seni? Sorun yemek sipariş etmen değil çöp yemekler sipariş etmen. Ev yemekçilerinden veya diyet menü satan yerlerden söyle? Balık söyle? Suşi sipariş et?
Biraz Pandemi ve sosyalleşemek etkisi, hepimizde var zaten dert edip büyütme bence, sokakta olsak zaten bi yerlerde yiyecektin.

Alışveriş yapıp sevdiğin yemeklerin tarif videolarıyla işe başlayabilirsin, yemek pişirmek vaktin varsa çok keyifli. Evdeki yemekler her şekilde dışarıdakilerden daha sağlıklı olacak. En azından zeytinyağı farkı var, dışarıda en iyi ihtimalle ayçiçek yağı kullanılır o da enn iyi ihtimal.

Kesin çözüm için de spor diyorum tabiiki. Spor rutininde insanın iştahı da düzenleniyor.
  • rewlack  (10.04.21 13:52:06)
evde yemek yapmaya sarman lazım hocam. verdiğin yemek siparişleri %90 kalitesiz şeyler yemene sebep oluyor. atıyorum dışarıdan hamburger söylemek yerine özene bezene kendi hamburgerini, pizzanı yaparsan farkını anlarsın. bi kere evde pizza yaptık bir daha asla pizza söylemedim dışarıdan öyle diyeyim.

  • roket adam  (10.04.21 13:55:06)
@rewlack: göbeğe de zarar, keseye de zarar. her gün sipariş verince ayda 1000 liraya yakın para gidiyor :)

sipariş vermemek için ayrı ikna etmeye çalışıyorum kendimi, tatlı siparişi vermemek için ayrı :)
  • ahm1  (10.04.21 13:55:07 ~ 13:55:49)
bu tamamen alışkanlık meselesi. sen bunu bırakamayacağım diye korkuyorsun ama birkaç gün sipariş vermeden geçirmen, sabretmen lazım sadece. bence maks 3-4 güne alışırsın. aynısı yeniden başlamak için de geçerli ama. bir haftadır dışarıdan yemiyorum diyip bir kerelik sipariş verirsen ertesi gün de kendini durdurman çok zorlaşır.

iradene hakim ol ve yemek söyleme, başka yolu yok. yemek söylediğin o parayla neler alırsın onu düşün. tabiki evde yemek yap ve yemek çok sıkıcı gelirse gözüne diye, evde yiyecek sağlıklı ve güzel şeyler de bulundur. benim için bu kuruyemiş. kuruyemişçiye gidip dükkanı satın alıyorum. gözümü çok doyuruyor karışık bir sürü çerezimsi şey, hatta lokum, pişmaniye, patlamış mısır.. hem aşırı sağlıksız gibi gelmiyor suçluluk duygusu hissetmiyorum, hem de çok doyurucu ve lezzetliler. dışarıdan yemek söylesem o kadar keyif almam.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (10.04.21 13:56:13)
geçen ay sipariş vermekten kredi kartı limitim bitti. üstelik özellikle canımın çektiği bir şey olmadığı hâlde saçma sapan tatlı krep, patates kızartması, donut falan gibi zararlı şeyler söylüyorum ben de. kendime "yapma" dediğim hâlde yapıyorum.

1 yıldır ofise gitmiyorum, evden nadiren çıkıyorum, bunun sıkıntısından olduğunu düşünüyorum. dişimi sıkıp yapmamaya çalışacağım ben de.
  • bir garip melek  (10.04.21 15:25:23)
Sürekli dışarıdan yemeğe başladıktan sonra artık o yemekler güzel gelmemeye başladı. Hiç değeri kalmadı ya. O hamburgerler arada yenince güzel. Bir antrikot alıp evde iki çevirince en ala yemek oluyor. Hem de 5 dakikada. Hiçbir şey sizi durduramıyorsa spora başlayın. Spor yapınca yağlı yemekleri yerken insan kendine ihanet etmiş gibi hissediyor.

  • anarsika  (10.04.21 17:27:28)