Uzaylı hikayelerine ne diyorsunuz?

Hic inanmadim uzaylilarin varligina ama israrla var diyenler cikiyor. Tabi bir ara turkiye'de de sacma sapan insanlar cikip "bana kanserin ilacini verdiler", "bana bilmem ne yaptilar" diyen sacma insanlardan bahsetmiyorum. Daha akli basinda bilinen(?) insanlar da uzaylilar var diyor. Hatta "nasa, insanligi hazirliyor, birkac seneye aciklanacak diyen var"

Son haber şu: www.ntv.com.tr

Hadi gareth bale yanlis gormus olabilir ama haber şoyle devam ediyor:

Bir dönem Boca Juniors forması giyen Guillermo Marino da, futbolculuğu döneminde bir idmana uzaylılar kaçırdığı için geç kaldığını iddia etmişti.
Marino, bu konuda o dönemki takım arkadaşı Gustavo Lorenzetti'yi de ikna etti.

"'Guillermo, uzaylılar tarafından kaçırıldığı için bir idmana geç geldiğini söyledi. Guille, iki gün sonra gelip bunu söyledi. O akıllı bir adamdır, herkes onu bilir' dedi.

Detaylı bir hikaye anlatan takım arkadaşı sayesinde Lorenzetti de uzaylıların varlığına inanıyor.

Lorenzetti, takım arkadaşının hikayesini, 'Uzaylılar tarafından kaçırıldıktan sonra, onun ruhunu çıkarıp analiz ettiklerini anlattı' sözleriyle özetledi."

:)

Yani komik geliyor bana ama bir yandan da niye yalan soyluyorlar, dogru olabilir mi acaba diye de dusunuyorum.

Uzayda bir canli formu olabilir, trilyonlarca gezegen var sonucta ama kim bilir nasil bir sey. Nasil bir şans ki yillardir dusunulen, hayali kurulan, tipki filmlerdeki gibi bizden cok daha akilli, teknolojileri acayip gelismis varlijlar olarak gelip bizi buluyorlar? Bu kisim cok sacma geliyor. Evrende bir yerde bir yasam formu vucut buluyor olabilir ama belki de mikroskobik olcekte. Hadi diyelim bizim gibi bilincleri var ama bizden cok cok geri de olabilirler. Belki konusamiyorlar bile. Tabi o konusamayan canlilari bulmak ve boyle bir iddia atmak su an zor oldugu icin, "evime geldiler, beni aldilar gittik" diye sacma sapan seyler uyduruyor insanlar.

Yani bence de evrende bir yerde bir canli turu olabilir (aslinda olmayabilir de, belki gercekten de piyango bize vurdu) ama illa ki bizden super zeki, teknolojileri super gelismis olmak zorunda degil. Hadi oyle olsa bile milyarca isik yilini kat etmek icin yeterli zamanlari ve kaynaklari olmalari zor bence. Yani yesil uzaylilar atlayacak uzay gemilerine, isleri gucleri yok, milyarlarca isik yili boyunca dolasacaklar, sonra dunyaya denk gelecekler, on yillardir da inceleyecekler falan. Cok sacma bence. Ruhunu bile cikarmislar, yuh.

12-13 yaşına kadar büyük bir hevesle inanıyordum. Bence uzaylılar kesin var, ama hikayeler yalan gibi geliyor :)

  • hayirsiz  (09.04.21 17:39:49 ~ 17:41:16)
twitter.com

"Uzayda neden başka zeki canlıya rastlamadık" konulu aklı başında teoriler var. Fermi paradoksuyla başlayabilirsiniz okumaya.
  • kobuzchu kiz  (09.04.21 17:53:19)
Ne nasa'nın ne de ufolar hakkında geniş gözlem yapabilecek devlet organlarının elinde şu ana kadar gördüğümüz 3 5 pixellik kayıtların dışında bir şeyler olduğuna, halktan bişeyler saklandığına zerre kadar inanmıyorum. Bütün bu hikayeler külliyen palavra geliyor bana. Kitleleri harekete geçirebilecek böyle bir bilgi bugüne kadar politika malzemesi olmadıysa eğer o şey yoktur, hiç var olmamıştır.

  • IncredibleMau  (09.04.21 18:31:24)
Ruh diye bir şey mi var da analiz etmişler. Bu tür açıklamalar halüsinasyon kaynaklı olabilir. Halüsinojenlerin kullanımı, bazı akıl hastalıkları bu düşüncelere neden olabilir. Bunun akıllı olmakla hiç ilgisi yok. Uzaylıların varlığına da uzaylı hikâyelerine de inanmıyorum.

  • dissendium  (09.04.21 19:09:47)
bana da inanilir gelmiyor ama olursa sasirmam.
outbreak diye film vardi, baktim 1995 yapimiymis. bu filmin senaryosu bi sekilde kapali kapilar ardinda duyulan analizlerden yola cikilarak yazilmis gibi. 2 sene oncesine kadar sorsak oyle virus mu olur derdik.
jack nicholson'in da abd baskani oldugu uzayli filmi var valla olur mu olur sjsjsjs
  • Kittie  (09.04.21 20:02:24)
ufolar da dahil komplo teorilerini takip etmek eglencelidir ama kendini kaptirmadigin surece. kaptiranlar cocuksu bir kafa yapisina sahip oluyor.

bence bu iddialarin bir gercekligi yok. ufo yapacak kadar daha gelismis teknolojiye sahip baska yasam formlari gercekten varsa eger buyuk ihtimalle dunyaya gelme ihtiyaci bile diye duymuyorlardir.

soyle dusun; senin pahali bir araban var. atiyorum bugatti la voiture noire. rastgele hapcisi, balicisi eksik olmayan tekinsiz bir mahalleye gece vakti gidip orada takilir misin? o mahalleye o saatte gitmenin sana ya da cevrene kazandiracagi bir sey var midir? adamlar yercekimini cozmus, sonsuz enerjiyi cozmus. o makinayi alip bizim gibi cinganlarin yanina mi gelecek.
  • rm  (09.04.21 20:54:49 ~ 20:55:50)
@rm: ama bizim yapmaya calistigimiz tam da bu :) teknolojimiz o kadar ilerlemedi tabii ama merak ediyoruz ve imkanlar elverdigi muddetce evreni tanimaya calisiyoruz.

  • ahm1  (09.04.21 21:04:06)
Taşlamayacaksanız yazayım :P

2008 mayısı , İzmir gerence açıklarında uluslararası su yolunun sınırında bir meramız var deniz ve hava yatıksa sadece oraya gideriz baltabaş (oldukça iri karagöz balığı) avı için.

Deniz çarşaf , gökyüzünde en ufak bir bulut parçası, sis, pus yok teknede 2 kişiyiz cem ve ben. Ben başta sırtım cem'e dönük o da kıçta, saat 02:00 sularında cem abi duyuyor musun diyor (benim kulaklar ağır işitir) bense suyun içinde parlayan 3 sarı 4 mavi ve 5 yeşil ışığın usul usul dönmesine kitlenmiş şekilde bakıyorum. Sonra vınlamaya benzeyen sanki mıknatısla birbirine tutunan dönen parçaların çıkardığı vııııınnnn vııııııııınnn vıııııınnn sesini duyuyorum giderek artan şekilde.

Hemen arkamı dönüp cem'e denizi işaret edecekken onu ağzı açık şekilde gökyüzüne bakarken buluyorum kafamı kaldırmamla denizin içinde sandığım zımbırtının tepemizde olduğunu görüyorum. Vatos balığı şeklinde (kuyruk yok) bir yapı tahmini olarak 200-250 metrekare kaplıyordur, tabanda tam ortada yuvarlak beyaz bir ışık yuvarlağın etrafında yüzük şeklinde sarı 3 ışık, hemen sonra 4 mavi ışıklı yüzük, sonra 5 yeşil ışıklı yüzük hepsi farklı zamanlama ile dönüyor sanırım o vınlama seside o dönüşlerden kaynaklı.

Yapıyı görebiliyoruz silüet halinde ama görüyoruz işte cam gibi havada sanki şeffaf gibi ama değil hatları net , biraz önce gördüğümüz yıldızları göremiyoruz ama böyle net bildiğimiz demirden yapı gibi bir görüş kesintiside yok. 10 saniye civarında gözlemledik sonra yavaş yavaş Türkiye tarafına doğru süzülmeye başladı dağların üzerine doğru gidince kaptan topkuladımı , ışınladımı ne halt ettiyse bir anda görüntüde ses takibide kayboldu.

Kendimize geldiğimizde saatlerce konuştuk olay hakkında , kaldı ki cem bu konularda tam bir mal deyneğidir , en ufak fikri ,merakı yoktur. Bende aksine uzaylı vardır , neden olmasın lan diyenlerden ve merak edenlerdendim. Dim diyorum zira bizim gibi maldanadolara görünen teknoloji insan yapımıdır dedim ve ogün bugündür inanmıyorum artık. Elbette varlar ama burada olduklarına inancım yok, birde çekilen görüntülere inanmıyorum zira takoz gibide olsa telefon vardı yanımızda ama inanın soğukkanlı bir şekilde durup bir şey çekmeye çalışmak aklınızın ucundan bile geçmiyor :)
  • synax  (09.04.21 22:44:45 ~ 22:45:35)
@synax: gordunuz sey sizce ufo muydu? ben anlamadim :) "gordugumuz kesinlikle ufo'ydu" demenizi beklerken ters kose yaptiniz :)

  • ahm1  (10.04.21 02:15:27)
@ahm1 ; Tanımlanamayan uçan bir cisim mi diye soruyorsanız evet derim kesinlikle. Mesela ben deniz yüzeyinde ışıkların yansımasını görüyorken şekline dair en ufak bir şey görmedim kafamı kaldırıp bakıncaya kadar. Kafamı kaldırmasam kesinlikle denizin içinden derdim. Yani en ufak bir yansıması yoktu deniz üzerinde sadece ışıklar.

En net hafızamda yer eden bir kaç şeyden biri buydu , diğeri ise bakınca görebiliyordum en azından şeklinin ne olduğunu ama girinti çıkıntısını , ne bileyim metal aksamını aha şurası kapak diyebileceğim net bir parça veya bütün adı veremedik.

Vınlama sesi ; 2 daire şeklinde plakanın birbirine temas etmeden sanki mıknatıs gibi hareket eden uzuuuuuunnnnn uzuuuuun ama şiddetli değil bir vınlama sesiydi.Kelimeye dökemiyorum ama daha net tarifi mr cihazının içinde duyduğumuz o vınlama sesi gibiydi.

Yuvarlak , elips, kare, değildi kuruğu olmayan vatosu andırıyordu.

Bu yüzden ters köşe yazmıştım yazının sonunda, biz iki dangalağa görünen bir şey dünya dışı değildire bağlamaya çalışmıştık ama yıllar sonra psikolog arkadaşımla sohbeti açıldığında anlatıp sormuştum ; iki kişi aynı anda uyuyup aynı rüyayı görüp aynı şekilde bu kadar keskin ve net hatılayabilirmiyiz diye: inkar mekanizması olarak kabullenmemeyi geliştirdiğimizi söylemişti.

Daha sonraları belki yüzlerce kez balığa çıktık, aynı ve farklı lokasyonlarda bir daha hiç denk gelmedik.
  • synax  (10.04.21 13:35:17 ~ 13:37:11)
@synax: bilmiyorum ya. bir şey olmuş, yanlış görüp duyup yanlış yorumlamışsınız herhalde ne bileyim.

- yani evrende canlı bulunma ihtimali düşük bir ihtimal (ama trilyonlarca gezegen olduğu için illa ki bir yerde bir canlı yaşamı olmalı deniliyor ki olabilir tabii, akla yatkın ama kim bilir o canlı formu nasıl bir şey. illa ki bizim hayal ettiğimiz gibi olmayabilirler).
- bizim gibi gelişkin bir canlı bulunma ihtimali daha düşük bir ihtimal.
- hayal ettiğimiz, iddia edilen şeyler için ise o canlıların bizden çok çok üstün bir teknolojilerinin olması gerekiyor. hem de acayip üstün bir teknolojileri olması gerekiyor ki milyarlarca ışık yılı boyunca dolaşsınlar.
- üstüne, böyle bir teknolojileri olsa bile bence yine de trilyonlarca gezegenden oluşan, milyarlarca ışık yılı büyüklüğündeki evrende gelip bizi bulmaları yine zor, yine düşük bir ihtimal.

bu kadar düşük bir ihtimalin bir araya gelmesi haliyle bana çok düşük ihtimal olarak gözüküyor :)
  • ahm1  (10.04.21 13:48:36 ~ 14:18:57)
direkt olarak uzaylı hikâyeleri, ufo diye tabir ettiğimiz şeyler ya da "bir cisim gördüm" olaylarıyla ilgili olmasa da, temel olarak koskoca evrende yalnız olduğumuzu düşünmek biraz narsistik bir kafa yapısı gibi geliyor bana.

evet, ufoya, astrolojiye, dine falan inanmamak cool ve bugüne kadarki hikâyeler "bilim kafası"na uymuyor ama sonuçta bizler de aslında bu dünyada yaşayan, evrilmiş memelilerden fazlası değiliz.

kendi sistemimizde, üç beş gezegen ötede belki yoktur ama evrenin başka bir yerinde, belki bilmediğimiz başka bir gezegende insan formunda, hayal ettiğimiz gibi olmasa da "canlı" olan bir şeyler muhakkak vardır bence.
bunların "uzaylı" olarak bizi ziyarete gelip gelmedikleri başka bir konu tabii.
ama eğer insan olmasa da, insanımsı veya bir tür zeki canlılar da bir yerlerde varsa, bir şekilde irtibat kurma isteğine sahip olurlar diye düşünüyorum.
çünkü bu etrafını keşfetme ve merakla ilgili bir duygu.
belki de başka birileri başka bir yerlerde bizle değil, bizim mars'la uğraştığımız gibi kendi çevrelerindeki başka gezegenlerle uğraşıyorlar.

biz buna şahit olduk mu bilmiyorum ama bize benzer herhangi bir canlı türünün öyle ya da böyle etrafa yayılma isteğiyle irtibat kurma çabasında olduğunu düşünüyorum.
etraflarında biz olabiliriz, olmayabiliriz, o ayrı konu.

edit:

eğer bizden çok daha üstün canlılar ya da yaşam formları varsa, bizden bir şekilde haberdar olup bizi pek takmıyor da olabilirler.
bu da bir ihtimal.
  • blatta hiberna  (10.04.21 14:11:22 ~ 14:32:41)
@ahm1; Yazdıklarımın içinde ıskaladığınız temel noktada bu , bende uzaylı demiyorum ki tanımlayamadığım bir cisim diyorum. Doktor arkadaşla konuşmam fikrimi değiştirmedi, ben hala ısrarla milyonlarca ışık yılı öteden bu gezegene gelebilecek yeterlilikte teknolojinin bizim gibi iki dangalağa kısmende olsa görünüyor olmasını kabul etmiyorum edemiyorum. Adı üzerinde tanımlanamayan uçan cisim, tanımlayabildiklerimden olsa aha kuş,aha süpermen derim zaten :)

  • synax  (10.04.21 14:24:36)
@synax: adı üstünde ama artık o kelimenin de anlamı değişti bence. ufo gördüm demek "uzaylılar geldi" demekle hemen hemen eşit bir şey :)

  • ahm1  (10.04.21 14:51:25)
twitter.com , sorunuza cevabı ABD Savunma Bakanlığı Pentagon vermiş :) Benim yazmış olduğum mesajların üstüne çok manidar olmuş :)

  • synax  (10.04.21 22:43:55)