Kaynım ne demek?

1.Kaynım deyince kimi kastetmiş oluyorlar?
Kayın baba?
Kayın anne?

2. Görümcenin erkeğine ne denir?(erkek olanına yani kız kardeş yerine erkek kardeş olunca)

3. Baldızın erkeğine ne denir? (yukarıdaki açıklamanın aynısı)

Teşekkürler

kaynim = kayinbiraderim = gorumcenin erkek versiyonu = baldizin erkek versiyonu

  • pide  (08.04.21 20:42:12)
1. kaynın tekil kullanımı ben pek rastlamadım. kaynımlar, kaynımgiller; eşin ebeveynleri demek, tekil kullanırsanız, kaynana; eşin annesi. kayınbaba; eşin babası.
ekleme; kaynımgiller; eşin tüm ailesi de kastedilir. annesi, babası, kız ve erkek kardeşleri.

2. görümce; gelinin eşinin kızkardeşi için kullanılan bir tabir. gelin ya da koca farketmeksizin erkek kardeş olursa her ikisi için kayınbiraderdir. kayınço erkeklerde ağırlıklı olmak üzere sık kullanılan bir tabir.

3. 2.madde belirttiğim üzere eş farketmeksizin eşin erkek kardeşlerine kayınbirader, kayınço denir.

4. bu da benden olsun. iki kızkardeşin eşleri birbirlerine bacanak diye hitap ederler. anadoluda karşılıklı kuzen evliliği yoğun olduğu için iki erkek kardeş aynı kız kardeş kuzenleriyle evlenebilir. hem kardeş hem de bacanak olabilir. sık gördüğüm durumlardan biri.
  • phonex  (08.04.21 20:46:30 ~ 20:51:04)
1. eşin erkek kardeşine kayın denir. erkek ya da kadın fark etmez.
2. ve 3.'de de kayın/kayınbirader/kayınço denir.

  • rose parks  (08.04.21 20:51:25)
1- kocanın erkek kardeşi
2- kayın
3- kaayınbirader/kayınço
  • cilekli krep  (08.04.21 21:39:46)
Rose parks ve çilekli krep +1

Kayın kelimesini daha çok gelinler kullanır, kocalar kayınço/kayınbiraderi kullanır.
  • epitaf  (08.04.21 22:04:43)
Bir erkeğin diğer bir erkeğe kaynım dediğini hiç duymadım. Duyduğum örnekler hep bir kadınının, kocasının erkek kardeşinden bahsederken kullandığı durum.

  • vudin  (08.04.21 22:32:46)
"kayın" demek ecnebicedeki "in law" tabiri, yani "eş yoluyla" anlamına geliyor.

1. "kaynım" diye kast edilen kişi kadının kocasının erkek kardeşi.

2. bütün sorularının cevabı aynı yere çıkıyor. "kayın", "kaynım" diye buna deniyor işte, görümcenin erkeği.

3. bu da mantık olarak aynı, ama tersi. ama buna da "kayınbirader", kısaca "kayınço" deniyor.

hiçbir erkeğin, eşinin erkek kardeşine "kayın", hiçbir kadının da kocasının erkek kardeşine " kayınço" dediğini duymadım.

kısaca erkeğin eşinin erkek kardeşi kayınço, kadının eşinin erkek kardeşi kayın.
  • kibritsuyu  (09.04.21 05:36:50)
"Kaynım bana kaydı" diye bir tabir var. Bu durumda kadının kocasının erkek kardeşine hitabı gibi duruyor.

  • nickini degistiren yazar  (09.04.21 17:32:47)