[]

Dış ticaret fazlası neden kötüdür ?

Almanya'nın malumunuz ticaret fazlası var bir kaç senedir, emin olmamakla birlikte bir kaç çok gelişmiş ülkede daha bu sorun vardı ve yine yanılmıyorsam resesyona sebep olabileceği yazılıyordu.

Benim sorum, bilal'e anlatır gibi bunun neden kötü bir şey olduğunu anlatabilir misiniz ? Yani 200 milyar euro bütçe fazlası varsa mesela halka para dağıt ihtiyacı fazla olandan az olana, ya da ne bileyim okul falan yap, bir şeyleri geliştir vs.

Gerçekten bilmediğimden soruyorum.

 
  • malheiros  (08.04.21 01:39:33) 
Ticaret fazlası eşittir sermaye çıkışı.

oldukça yüksek miktarda para ülkedeki yatırımlarda kullanılmayıp dışarıya akıyor. Yani ihracat fazlası her zaman yurt dışına sermaye transfer edilmesi anlamına geliyor. Bunun tersi olduğunda da, ithalat fazlası olan ülke ticaret açığını dışarıdan aldığı kredilerle finanse ediyor.
  • ada meltemi  (08.04.21 03:05:21) 
hem sorulan soru yanlis anlasilmis, fakat hem de soruyu soran kavrami yanlis vermis.

oncelikle almanya'da kotu olan dis ticaret fazlasi degil. bu yuzden cevap veren kisinin de tekrar yanlis anladigi sekliyle dis ticaret fazlasi almanya icin "sermaye cikisi" degil.

dis ticaret fazlasi demek ithalat ihracat arasindaki aciklik demek. ithalat fazla olursa, turkiye'deki gibi disariya para akar/sermaye akar. ihracat fazla olursa ulke icine dogru para akar/sermaye akar.

yani dis ticaret "fazlasi" veya "acigi" her zaman dogru kullanilmiyor ve acik terimler degiller.

simdi esas soruyu sormak isteyen @garavel kardes,

dis ticaret fazlasi olarak ulkeye para soktun, ama diger yandan butce fazlasi yarattin.

almanya'nin sorunu 1. dunya problemi. yaratilan fazla parayi degerlendirip ekonomide isletmezsen, durdugu yerde eriyor orada para. ya bir yatirima ya bir hizmete kanalize etmen lazim.

"atil para" var demek: ekonomiyi potansiyel karindan zarar ettirdin demektir. diger ulkeler senden iyi performans gosteriyorsa bu sefer rekabette aslinda var olan imkanlari degerlendirememis oluyorsun.

biz zarar uzerine zarar ediyorken, adamlarin derdi potansiye kari gerceklestirememek oluyor. e bunun da onlara bir maliyeti oluyor.

dusun bankalarda mevduat topluyorsun ama mevduati degerlendiremiyorsun. ne diye topladin o kadar mevduati? mevduat toplamanin bankaya bir maliyeti vardir. bu almanya'nin derdi de o.

lanet olsun, cok param var... hesabi : )
  • idexo  (08.04.21 12:07:01) 
Dış ticaret fazlası kötü değildir. Fazlanın hangi kalemlerden geldiği önemli. Almanya gibi üretim ekonomisinin verdiği dış ticaret fazlası da kötü değildir. Petrol şeyhliğinin verdiği fazla kötü olabilir ilk cevap veren arkadaşın verdiği linkte anlatılan.


  • dougsampson  (08.04.21 18:50:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.