Yemeksepeti şifre olayları sonrası yapılması gerekenler?

Bu olaydan sonra fark ettim ki pek çok yerde aynı şifreyi kullanıyorum. Bu problem olabilecek bir olay? Tek tek şifre mi değiştirmeliyim? Authenticator kullanın demişler güvenliğiniz için. Hangisini kullanayım? Microsoft'unkini telefonuma indirdim ama beceremedim tam. Nasıl kullanılıyor? Nasıl daha güvenli şifreler oluşturabilirm ve unutmam? Çok kafa karıştırıcı bir hal almaya başladı bu şifre işleri.

Tikler sabaha kalabilir. Şimdiden çok teşekkürler.

authenticatorlar 2 faktör doğrulama olan yerler için. her yerde olmaz. instagram, facebook, gmail vs. de iki faktör doğrulamayı açın.
yemeksepeti gibi tırıvırı yerler için aynı basitlikte bir şifre belirliyorum bir kaç tane, birinden birisi ile açıyorum, unuttuğumda.
banka, eposta gibi kritik şeyler için zor şifreler ve belli bir algoritma ile üretiyorum kafamda ve değiştir dedikçe ona göre değiştiriyorum. unutmamak için de bulutta bir yere şifrelerinizi yapabilirsiniz ama ortak sabit bir kısmını belirleyin şifrede ve orayı xxxx diye yazın, sadece değişen yerleri yazın. birisi bunu ele geçirse bile anlayamaz.
bu arada yemeksepetinde şifrelerin açık hali çalınmadı, sıkıntı yok. ancak kişisel bilgileriniz çalındı.
  • surprise  (08.04.21 00:47:14 ~ 00:48:53)
Hash'li parolalar kırılmaz diye bir şey yok. Ele geçen parolaların %70-80'inini saniyeler içerisinde kırabilirler.

1. Kesinlikle mail şifrenizi, sitelerde de kullanmayın. Site şifresi çalınırsa, mailiniz de gider.

2. Mümkün olduğu kadar ayrı parolalar kullanın.

3. Mozilla'nın(veya diğer tarayıcıların) önerdiği karışık şifreleri kullanıp, bunları mozilla parola yöneticisine kaydedebilirsiniz. Veya başa bir karakter belirleyip, sona site ismi ile yapabilirsiniz.

Bastaki123YemekSepeti456!
Bastaki123HepsiBurada456!
Bastaki123EksiSozluk456!
vs.vs.

.
  • kartallar yuksek ucar  (08.04.21 09:22:37 ~ 09:23:48)