Atatürk hayatını kaybetmeseydi ve 2. Dünya Savaşı'na katılsaydık...

Merhaba arkadaşlar,

Youtube'da Atatürk ile ilgili güzel içerikler paylaşan Can Osman Aksoy isimli bir arkadaş var, bilen vardır muhtemelen. Oradaki videoları izlerken aklıma "Atatürk hayatını kaybetmeseydi ve bir şekilde 2.DÜnya Savaşı'na katılsaydık nasıl olurdu?" diye bir düşünce geldi. Malum Atatürk'ün askeri zekasını anlatmaya gerek yok. Özellikle Almanya'nın yanında savaşa girmiş olsaydık nasıl olurdu sizce? Şimdi kalkıp Atatürk Hitler'i, sevmezdi, o yüzden Almanya ile savaşa girmezdi" ya da "Yurtta sulh dünyada sulh" görüşünü benimsediği için savaşa dahil olmazdı" gibi şeyler söyleyip gerçekçi davranmayı bir kenara bırakalım.

Ben Atatürk'ün hep Erwin Rommel, Heinz Guderian, Erich von Manstein gibi askeri dehalarla çok iyi silah arkadaşı olacağına inanıyorum, özellikle de Erwin Rommel ile. Almanya İtalya, Romanya gibi askeri anlamda beş para etmez müttefikler yerine askeri kadrosu yıldızlar geçidi olan bir Türkiye ile müttefik olsaydı ve ekipman, silah konusunda da yardımcı olsaydı Türkiye'ye savaş nasıl sonuçlanırdı sizce? Neler yaşanırdı? Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Atatürk'ün askeri, siyasi ve devlet adamı kariyerine bakarsanız farklı dönemlerde farklı hareket ettiğini görürsünüz. Yani, demek istediğim, Atatürk aynı zamanda iyi bir politikacı olup dönemin şartlarına göre farklı yolları benimsemiştir. Dolayısıyla, 2. dünya savaşına girer miydi sorusunun cevabının güç olduğunu düşünüyorum. Çünkü farklı şartlar demek farklı fırsatlar ve manevra alanları demek.

Almanya'nın yanında savaşa girmemizin savaşın gidişatı yönünden hiçbir şey değiştirmeyeceğini düşünüyorum. Zira, abd gibi kaynakları sınırsız ve işgal edilme ihtimali 0 olan bir ülkenin karşısında almanya/japonya gibi ülkelerin durması mümkün değil (italyayı bahsetmiyorum bile). Belki, trnin girmesi kısa süreli kazanımlar sağlayacaktır mihver devletlerine ancak uzun sürede hem savaş kaybedilirdi hem de tcnin üzerinden geçerlerdi.
  • kojonotsuki  (27.03.21 19:13:20)
İçimizden geçerlerdi. Nazi Almanyası hastalıklı bir düşüncenin ürünü. Atatürk bu düşüncenin tarafında yer alacak biri değildi kesinlikle. Savaşı kaybederdik. Almanya gibi parçalanabilirdik. Rusya güneye inebilirdi. Birinci Dünya Savaşı'nda yapmadıkları şey değil. Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı en anlamlı hareket İkinci Dünya Savaşı'na girmemek.

  • dissendium  (27.03.21 19:14:47)
Yukarıdaki ilk yoruma katılmakla birlikte çeşitli kaynaklarda atatürkün kendisiyle sürekli iletişim kurmaya çalışan hitlere (üstelik daha ilk zamanları..) beni bu deliyle muhatap etmeyin falan dediğine dair yazılar okumuştum :D şu an kaynaksızlıktan atıyormuşum gibi gelecek ama açıp bakın.

  • rewlack  (27.03.21 19:22:24)
İnönünden farklı olmazdı bence, ikinci dünya savaşında Türkiyenin tavrı gayet iyi yönetildi.

Türkiye ile savaşmak da ittifak yapmak da Almanyanın çok işine gelmeyecek bir hareketti, zaten doğu da Sovyetler batıda Yunanistan dolayısıyla almanlar Türkiye ikisi arasında sıkışmıştı. En ufak bi harekette iki tarafın da hamlesiyle Anadolunun savaş alanına dönmesi kaçınılmazdı, eminim ülke kendini zar zor toparlarken Atatürk de bunu istemezdi.

Almanlar da istemezdi çünkü Türkiye Almanyanın savaş endüstrisinde kullandığı kromun bütün bir kısmını ticari olarak sağlıyordu. Türkiye savaşa girse, bu krom ticaretinin kesilmesi Almanların üretimini büyük oranda sekteye uğratırdı, bu yüzden onların da işine gelmez.
  • Haldamir  (27.03.21 20:01:17)
Bence Atatürk de savaşa girmezdi ama girse de Almanların yanında girmezdi. Zeki ve ileri görüşlü bir adamdan bahsediyoruz ve bu adam aynı zamanda askeri deha. Almanların kaybedeğini de öngörürdü. Daha kıvrak bir dış politika yapar, belki yine savaşa girmez; girse de belki on iki ada ya da Musul pazarlığı yapılırdı. Tabi yine bunlar varsayım. Kendisi yine en iyisini yapardı bu ülke için.

  • Hallegadola  (27.03.21 22:29:53)
atatürk ikinci dünya savaşına katılmazdı.

doğu ve batı ile saldırmazlık paktı imzalamış biri bunu yapmaz.

ama gerçekçi bakmıyorsan da atatürklü veya atatürksüz, ikinci dünya savaşına girildiği an sonuç çatır çatır bir doğu bloğu ülkesi olmaktır. ya almanya girer, sovyetler kurtarıcı kimliğinde her tarafı dümdüz eder ve kukla bir komünist rejim yaratılır ya da sovyetler birebir kendisi girerdi.
  • rain when i die  (27.03.21 23:45:34)
Atatürk ilkeleri olan bir lider olduğundan asla Almanya'nın yanında savaşa gireceğine inanmıyorum. Zaten birinci dünya savaşında alman ordusu ile fazla yakın çalışılmasından aşırı derecede şikayetçi olmuştu, tabiri caizse onuruna yedirememişti.
Koşullara göre hareket etmesi onu fırsatçı biri yapmaz. Tabii ki zamanı geldiğinde fırsatları dikkate alarak hareket etmiştir, ama kafasında bugünkü dünyanın dahi o düzeye gelemediği güzel ve onurlu bir ülkenin hayali olduğunu düşünebiliriz. Zaten bizim olan hatay'ı, belki mümkün olsa bir kaç yeri daha geri aldıktan sonra orayı alalım, burayı alalım yerine elindeki ülke sınırlarında müreffeh bir halkı tercih ederdi ve de etmiştir.
Benim spekülasyonlarımdan gerçeğe dönecek olursak, onun son yıllarında savaşın adım adım geldiğini ve dönemin devlet adamlarının beceriksizliği nedeniyle engellenemez hal aldığını üzüntüyle görüyormuş. Hitler ve Mussolini'den hiç hazzetmediği zaten biliniyor. Kısaca, Atatürk bu insanlık düşmanı alçakların yanında asla olmazdı.
  • firez  (28.03.21 00:41:01)
Almanya ne yaparsa yapsın savaş sonucu değişmeyecekti. Özellikle nükleer de işin içine girmişken...
Amerika ve rusya o zamanların iki yıldızı ve bunlara karşı, almanya gayet güçlü bir rakip de olsa bilek eksikliği vardı. Çok hızlı ilerledi, avrupayı çok hızlı işgal etti ancak iklim şartları, süreksiz ham madde, sömürü devletlerinin kaybı (italya ile) almanların büyük kaybını getirdi.
Atatürk, ismet inönüden farklı davranmazdı fakat savaşa girmiş olsaydı türkiyenin yarısı sovyetler tarafından işgal edilmiş, ermeniler doğuya yerleştirilmiş olurdu. Bugünkü azerbaycan sorunlarını biz de yaşıyor olurduk.

Sonuçta almanlar için bir artısı olmazdı. Sovyet Rusyanın tamamen işgaline abd izin vermezdi güç dengesi için.
  • Unde bach canim  (28.03.21 01:19:51 ~ 29.03.21 01:29:22)
1. Atatürk ikinci dünya savaşına girmezdi.

2. Atatürk çok büyük askeri deha değildir. Siyasi dehadır. Zaten askeri deha olsa dahi sonuca etkisi olmazdı. Her halükarda Almanya'nın yanında savaşa girsek mahvolurduk. Ülkenin yarısıni Sovyetler Birliğine bırakırdık.
Alman generaller (Guderian, Rommel, Manstein, vb) askeri deha idi ve sonuç değişmedi. Almanya ne olursa olsun kaybederdi.
  • dafuq  (28.03.21 11:14:59)