Çok Soru Sormak ve Detaylara Takılmak

Şimdi bir kişi düşünün, bir form dolduracak mesela, en ufak detayda bile aklına "ya şöyleyse" diye takılıyor ve soruyor, burada asıl sıkıntı şu, bu insan ne zaman "amaan nolacak" deyip aklına eseni yapsa, en ufak noktadan bile geri dönüşü imkansız şeyler olmuş. Elin oğlu en büyük yanlışı yapsa hoş görülmüş, düzeltilmiş, bu kişinin bir nokta işareti bile büyük problem yapılmış, kendisi de artık böyle biri olmuş ve kariyerini vs etkileyen bir durum. Ki hala yani ne yapsa hep bir kulp bulunuyor, ayrıca bir şey yapacak, internette ne arıyorsa onun dışında önüne her şey çıkıyor, her küçük şeyde büyük olay oluyor, bu kişi nasıl düzelebilir (tedavi kısmını ve "sen kendin çekion raat olacan .d" kısmını şimdiden eliyoruz, tedavi kısmı zaten mevcut), gündelik pratik egzersizlerden veya edinilmesi gereken mindsetten bahsediyorum yani bu insan bu zinciri nasıl kırabilir?

terapi dışında bir çıkış görünmüyor

  • reanarchy  (24.03.21 15:30:48)
Tam bu şekil bir arkadaşım var, sorunu çocukluğundan başlıyor. Sürekli eleştirilmiş ve her hatasında cezalandırılmış bir çocuk olarak 50sine merdiven dayamış bir bekar kadın kendisi. Mutsuz ve sıkıntılı. İşin daha kötüsü, arkadaş mevzularında da bu sorun oluyor ve kendine değer vereni değil de kendini eleştireni yereni seviyor.

Şimdi bu arkadaşı ne kadar sevsek de onu bu mevcut koşullarından kurtarmamız mümkün değil. bu konuda elemene rağmen işi uzmanına bırakıyoruz. Mindseti de vermesi gereken uzmanı.

Burada minik edit: Tedavi değil, terapi diyelim. Saçma sapan birinden alacağı sakinleştiricilerle bir yere varamaz, güvenilir ve güveneceği birine giderek sorununu çözmeye adım attıysa ve çabalıyorsa bu en güzel çözüm zaten.
  • lcha  (24.03.21 16:13:30)
Bu halinden memnun ise soru sorduğu için takdir edilebileceği denetim teftiş gibi işlere de yönelebilir

  • imumax  (24.03.21 17:19:50)
Ya terapiler genelde çok iyi olmuyordu bir yerin terapisi süperdi oradaki terapisti de tam terapi iyi giderken devlet kendi hizmetine çekti dışarıya kapattı öyle oldu, bunun bir iç yönü bir de dış yönü var yani siz aşsanız da sebepsiz yere ne yapsanız olay oluyor ama en azından iç yönü üzerine çalışılabilir terapiyle. onlar da pahalı işte.

  • ckisc  (24.03.21 21:03:50)