Sigara Yasaklarını Delen Mekanları İfşa Eden Uygulama

Böyle bir uygulama hakkında ne düşünürsünüz?

Uygulanabilir mi? İşe yarar mı? Başa bela olur mu? Vs. vs.

Aklımdakiler:
- Herkese açık bir web/mobil uygulaması
- Sadece fotoğraflı/videolu bildirimler dikkate alınacak (veya diğerleri farklı değerlendirilecek)
- Kullanıcıların kimlikleri gizli tutulacak, hatta hiç kaydedilmeyecek
- Kanıtlar periyodik olarak devlet kurumlarıyla paylaşılacak (direkt ve/veya sosyal medya yoluyla)

Amaç/beklenti:
- Devlet kurumlarını görevlerini yapmaları konusunda sosyal medyanın gücünü kullanarak harekete geçirmek
- İşletmeleri vatandaşa şikayet etmek, yasaya uymaları, başkalarının sağlığını ve keyfini hiçe saymamaları için marka itibarlarını bir koz olarak kullanmak

Var zaten böyle bir uygulama;

play.google.com

Siz farklı bir şey mi yapmak istiyorsunuz, hatırladığım kadarıyla yazdıklarınızı karşılıyor bu uygulama.
  • John Bloor  (19.03.21 18:13:51)
Ben kullanırdım. Bu yasağın delinmesinden ölümüne nefret ediyorum. Devlet dairelerinde bile içiliyor bazı yerlerde. Hakim-savcı kendi odasında içiyot mesela kokusu koridora gelince anlıyoruz ama bişey yapamıyoruz. Kuralsa kural arkadaş herkes uyacak. Ben zehir solumak zorunda değilim beyefendiler dışarıda üşümesinler diye.

  • megalomaniac  (19.03.21 18:15:25)
@John Bloor Yanlış hatırlamıyorsam bu uygulamayı denemiştim. Hiçbir bildirim, geri dönüş vb. alamayınca, yani hiçbir işe yaramadığını düşününce bir daha kullanmamış ve silmiştim.

Yeşil Dedektör uygulamasının sahibi derneğin devletle bir bağı olabilir. Ben tüm kurumlardan bağımsız bir uygulama hayal ediyorum. Hiçbir yere eyvallahı olmayan. Açık, şeffaf, güvenilir.

Devlete şikayet etmekten fazlası olacak. Devlet görevini yapmazsa, bu işletmeler vatandaşa şikayet edileek, imajları zedelenecek (tabii her işletme bunu önemsemez).
  • pantepember  (19.03.21 18:19:25 ~ 18:21:38)
Ben kullanırdım.

Aynı şekilde yeşilay'ın uygulamasında hayır görmediğim için silmiştim.
  • chicha_v2  (19.03.21 19:58:04)
Gerçekten işe yarıyorsa kullanırdım ama rüşvet yiyen zabıta/polis konusunu da çözmesi lazım. Bir de fotoğraflı/videolu bildirim konusu çok riskli. Millet sigara içerken onun videosunu çekmeye çalıştığı için dayak yiyenlerle dolacak kullanıcıları. Başka bir açıdan bakarsak da o kadar sigara içen arasında sadece fotoğrafı çekilen kişi cezalandırılmış olacak.

  • nawar  (19.03.21 22:08:08)
ben kesin kullanirdim. nefret ediyorum birilerinin sigara dumanini solumaktan.

  • in vino veritas  (19.03.21 23:01:13)
ülkemizde bu tür sosyal sorumluluk projelerinin tutacağını sanmıyorum.
çok çok az insan kullanacağı için bir etki oluşturmayacaktır.
ben kullanmazdım. zamanında içilen yerleri polise ihbar eden biriydim,
artık damardan uyuşturucu alsalar umursamam.
  • aslindasorunumpsikolojik  (20.03.21 00:56:03)
Afişe etme fikri güzelmiş, ben fikrinizi "bildirim yapalım kolluk gelsin ceza kessin" olarak anlamıştım.

Ama herkese açık bir uygulamada sigara yasaklarını hangi mekanın umursadığını hangisinin umursamadığını afişe etmek bir fikir olabilir.

Bu programı sadece sigara içmeyenler kullanır, gitmek istediği mekanın yorumlarına ve fotoğraflarına bakar yasak olduğu halde insanlar sigara içiyor mu diye.

Gittiği bir mekanda da kural çiğneniyorsa programa bildirim ve fotoğraf yükler, olabilir aslında.
  • John Bloor  (20.03.21 10:13:37)
yeşilay uygulamasında da siz söylüyorsunuz, ilgili ekip sizi ifşa etmeden oradakilerin biletini kesiyor(muş) denemedim ama dediklerine göre öyleymiş.

  • evimin paspasi  (20.03.21 12:43:05)