elinize 400.000₺ kalsa?

bir yerden elinize böyle bir para kalsa, bunu en karlı şekilde nasıl yatırım aracı haline getirirsiniz? ziraat’in ve garanti’nin aylık bazda zam oranlarına baktım ama aylık 5000₺ falan veriyor. ev de artık mantıklı bir yatırım aracı gibi gelmiyor fakat olabilir de. bu konudaki düşüncelerinizi nedenleriyle birlikte açıklayabilir misiniz rica etsem?

yatırımda temel faktör risk faktörüdür.
faizde getiri göreceli olarak düşüktür fakat risk yoktur
400bin lira ile garanti 5bin lira alırsınız
dövize yatırırsınız 15bin lira alabilirsiniz fakat 15bin lira kaybedebilirsiniz de
borsaya girersiniz 30bin lira kazanabilirsiniz fakat 30bin lira kaybedebilirsiniz de
bitcoine girersiniz 100bin lira kazanabilirsiniz fakat 100bin lira kaybedebilirsiniz de
(misal yazdım rakamları)

insanlar şunu yap bunu yap diye tavsiyede bulunacaktır elbet, risk faktörünü de değerlendirmenizi öneririm
  • asbe  (16.03.21 17:46:09)
bana hep en mantıklısı sepet yapmak gibi geliyor. biraz altın, biraz dolar, biraz euro, biraz faiz.

bir de bankaların fonları var. risk faktörlerine ve gelirlerine göre farklı farklı fonlara koyuyorsunuz, onlar sizin için işletiyor, sepet falan yapıyorlar.

ev almak da mantıklı olabilir. 400bin liraya ev alıp , ayda 1500 lira gibi bir kira alırsınız ama evinizin değeri gelecek sene de aşağı yukarı 400bin olur.
  • co2s2  (16.03.21 17:54:15)
200 bin lirayla yatırım fonu alırdım (tacirler değişken, ak portföy yeni teknolojiler yabancı hisse senedi fonu gibi ortaya karışık fonlar)

kalan 200 bini dolara çevirip ABD borsasında Microsoft, Amazon, Apple, Alphabet dörtlüsünden bir sepet yapıp 5 yıl bakmazdım.

ytd.
  • himmet dayi  (16.03.21 17:57:11 ~ 17:57:20)
Benim mantığım parayı mala bağlamak. Her türlü gayrimenkul olur. Düz memur zihniyetindeyim. Uzun süre gerekmeyecek bir para ise direkt toprak, arsa, tarla vs. alırdım.

  • Evocati  (16.03.21 18:05:42)
Fiba aylık 5.818 veriyor mis gibi para.

Evin var ise bu para iyi para, şu an elimde o kadar para olsa yarın direkt istifa ederim.
  • paramolacak  (16.03.21 19:59:23)